Viceguvernér ČNB Miroslav Singer: Euro nejdříve v roce 2013 - Finance - Český Metropol

Finance

Viceguvernér ČNB Miroslav Singer: Euro nejdříve v roce 2013

Ikona

4. května 2009, 18.53 | PRAHA | Harmonogram pro přijetí eura je možné odsouhlasit kdykoliv, za současné politické situace je to však složitá otázka, uvedl v diskusním pořadu Studio Česko v pondělí uvedl viceguvernér České národní banky Miroslav Singer. Dalšími tématy rozhovoru byly například ekonomická krize a zdraví tuzemských bank.

 

Podle Singera závisí další vývoj ekonomiky v krizi na stavu finančního sektoru. Teprve teď začne podle něho ekonomika inkasovat rány od reálné ekonomiky. "Odhad Evropské komise, že se evropská ekonomika propadne o čtyři procenta, jsou reálná čísla, která reflektují hloubku krize. Úplně špatnými ekonomickými politikami vůči finančnímu sektoru se dá krize nebo stagnace na nulovém růstu držet i desetiletí, jak nám ukázalo třeba Japonsko. To už je ale krajní scénář," myslí si Singer.

Jako reálný pro přijetí eura Českou republikou vidí Singer rok 2013, kdy ekonomika začne generovat dostatečné zdroje a rozpočtové příjmy. To by však podle něj znamenalo dramatické škrty ve státním rozpočtu, skončily by zrychlené odpisy i řada výdajů, aby byl rozpočet pod deficitem tří procent hrubého domácího produktu. "Neslyším žádnou vůli jít do stagnace či poklesu ekonomiky kvůli tomu, aby bylo zavedeno euro. Škrtání v rozpočtu má své politické náklady, a tím se politické body nezískávají," podotkl. Podle jeho názoru nám fakt, že nemáme euro, pomáhá krizi tlumit. "Harmonogram pro přijetí je možné přijmout kdykoliv, za současné politické situace je to však složitá otázka," dodal.

Na otázku, zda mohou lidé tuzemským bankám věřit, odpověděl Singer kladně. "I při těch poklesech ekonomiky, které předvídáme, by se neměly banky dostat do elementárních problémů, jako je insolvence. Některé možná budou muset navýšit kapitál, aby se dostaly nad regulační úroveň. Ale to není ohrožení jejich závazků," myslí si Singer.

Tématické zařazení:

 » Finance