Sněmovna bude schvalovat odklad částí nového stavebního zákona - Politika - Český Metropol

Politika

Sněmovna bude schvalovat odklad částí nového stavebního zákona

Ilustrační fotografie

8. května 2022, 09.51 | Praha 8. května (ČTK) - Sněmovna bude příští týden schvalovat odklad účinnosti klíčových částí nového stavebního zákona, které zavádějí státní stavební správu. V úvodním kole by se poslanci mohli zabývat vládním návrhem na úplné zrušení elektronické evidence tržeb od příštího roku. Obě předlohy narážejí na odpor opozice, zejména hnutí ANO. Poslanci se budou věnovat také například vládním strategickým prioritám pro řešení uprchlické vlny z Ukrajiny po ruské invazi a řešení růstu cen potravin. Očekává se rovněž druhé kolo volby kandidáta na jmenování viceprezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu. Řádná schůze dolní komory pokračuje od úterního odpoledne a měla by skončit v pátek.

 

Odkladem účinnosti části nového stavebního zákona chce kabinet získat čas na jeho věcné úpravy. Stavební úřady by měly podle vládních představ zůstat při obecních úřadech, byť v menším počtu než nyní. Zůstane pouze specializovaný a odvolací stavební úřad, který bude mít na starosti povolování velkých investic, jako jsou dálnice, železnice, přehrady a zásobníky plynu. Hnutí ANO, které nový stavební zákon v minulém volebním období prosadilo s cílem zrychlit povolování staveb, zřejmě neuspěje se snahou navrhovaný odklad zamítnout.

 

Ke sporným vládním předlohám patří také konec elektronické evidence tržeb (EET), která byla zavedena v předminulém volebním období s cílem omezit daňové úniky a narovnat tím podnikatelské prostředí. Za koronavirové epidemie se evidence stala fakticky dobrovolnou, a to až do konce letoška. Kabinet Petra Fialy (ODS) poukazuje na podle něho zbytečnou byrokratickou zátěž podnikatelů i na provozní náklady státu, když se EET navíc týká jen hotovostních plateb.

 

Návrh na zrušení EET chtěla koalice projednat v prvním čtení spolu s dalšími kontroverzními předlohami na mimořádné schůzi tento týden. Opoziční obstrukce plánu zabránily. Podle informací ČTK by měli zástupci vlády a opozice probrat možnou dobrovolnost EET.

 

Zejména poslanci opozičního hnutí ANO se staví kriticky k materiálu o zvládání uprchlické vlny z Ukrajiny. Na rozdíl od vládních představitelů tvrdí, že se ve skutečnosti o strategii nejedná, když není dostatečně podrobný a neobsahuje třeba ani termíny pro plnění nastíněných úkolů.

 

Ve druhém čtení by se poslanci mohli zabývat navrhovaným zákazem některých jednorázových plastových výrobků, což vychází z předpisů Evropské unie. Patří k nim příbory, talíře, brčka, vatové tyčinky a tyčky k uchycení balonků.

Ve druhém kole tajné volby kandidáta na jmenování viceprezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu se opět utkají nynější náměstkyně na ministerstvu životního prostředí Simeona Zikmundová a bývalý předseda sněmovního kontrolního výboru a jeho nynější místopředseda Roman Kubíček (ANO). Ačkoli Zikmundovou navrhla vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), v prvním kole nezískala dostatečný počet poslaneckých hlasů. Poslanci vybírají nástupce Zdeňky Horníkové, které skončil mandát. Viceprezidenta kontrolního úřadu jmenuje do funkce prezident republiky.

 

Zatím není jasné, zda se poslanci budou zabývat příští týden návrhem usnesení, kterým by Sněmovna označila počínání ruského vojska na Ukrajině genocidou. Návrh ohlásili už dříve lidovci. Teze jsou podle předsedy jejich poslaneckého klubu Marka Výborného připraveny, chybí ještě stanovisko ministra zahraničí. Bez něj nelze tuto iniciativu ve vládní koalici završit.

Zdroj: ČTK

Tématické zařazení:

 » Politika  

 » Aktuality