Ministerstvo zdravotnictví chce do konce roku předložit novely čtyř zákonů - Politika - Český Metropol

Politika

Ministerstvo zdravotnictví chce do konce roku předložit novely čtyř zákonů

ilustrační fotografie

4. května 2022, 07.52 | Praha 3. května (ČTK) - Ministerstvo zdravotnictví chce do konce roku předložit čtyři novely zákonů. Vyplývá to z legislativního plánu vlády pro roku 2022. V plánu je úprava systému krajských hygienických stanic v novele zákona o ochraně veřejného zdraví, změna zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění nebo o zdravotních službách.

 

Změnit zákon o pojistném na veřejném zdravotním pojištění chce vláda už při aktuální mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny. Na programu má zrušení navýšení plateb za státní pojištěnce o 200 korun na 1967 korun tak, aby zůstaly stejné jako v loňském roce. Od července by se tak platba snížila o 400 korun, aby průměr za celý rok byl 1767 korun měsíčně. Proti navýšení schválenému minulou vládou chce ta současná ušetřit 14 miliard korun. Celkově systém veřejného zdravotního pojištění letos hospodaří s více než 440 miliardami korun.

 

Součástí schvalování má být podle dřívějších slov ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) a financí Zbyňka Stanjury (ODS) také pozměňující návrh na zavedení systému automatické valorizace navázané na ekonomický růst. Pokud by se zvyšoval, rostly by i odvody státu. V případě poklesu ekonomiky by ale zůstávaly stejné. Nový systém byl měl začít fungovat v roce 2023.

 

Minulý týden ministerstvo zdravotnictví představilo věcný záměr novely zákona o ochraně veřejného zdraví. V plánu má centralizaci systému krajských hygienických stanic a vzniknout by měl i nový post jim nadřazeného ředitele Státní hygienické služby. Novela má také usnadnit spolupráci se Státním zdravotním ústavem a eliminovat činnosti, které jsou v oblasti ochrany veřejného zdraví zdvojené.

 

Hygienické stanice mají asi 2300 zaměstnanců, Státní zdravotní ústav (SZÚ) 570. Ministerstvo zřizuje v oblasti ochrany veřejného zdraví také Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě a Ústí nad Labem. Ministerstvo deklarovalo, že pozice všech odborných zaměstnanců zůstanou zachované.

 

Na srpen má ministerstvo naplánováno předložení novely zákona o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací, v prosinci chce předložit novelu zákona o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování. Tento zákon definuje zdravotní služby a s nimi spojený výkon státní správy. Upravuje druhy a formy zdravotní péče a definuje práva a povinnosti poskytovatelů péče, zdravotnických pracovníků a pacientů. Zapracovává také některé předpisy Evropské unie.

Zdroj: ČTK

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Zdraví