Liberecký kraj přidá zdravotnické záchranné službě dalších 27 mil.Kč na provoz - Politika - Český Metropol

Politika

Liberecký kraj přidá zdravotnické záchranné službě dalších 27 mil.Kč na provoz

Zdroj: Wikimedia

15. prosince 2021, 14.28 | Dalších bezmála 27 milionů korun musí Liberecký kraj přidat na provoz zdravotnické záchranné služby, jinak by skončila ve ztrátě. Náklady záchranářů zvýšil koronavirus, ale hlavně desetiprocentní růst mezd, který však peníze od pojišťoven nepokryly.

 

"Podíl pojišťoven na fungování záchranné služby klesá, už jsme debatovali s hejtmany a hejtmankami, že by se měl nastavit nějaký model financování třeba půl na půl," řekl dnes novinářům liberecký hejtman Martin Půta (starostové pro Liberecký kraj).

 

Ještě v roce 2015 se pojišťovny podílely na financování záchranné služby v Libereckém kraji téměř ze 45 procent, loni už to bylo po odečtení mimořádných odměn pro zdravotníky necelých 37 procent. Kraj dal loni na provoz záchranné služby 214,274 milionu korun, což představuje zhruba 46 procent nákladů. "Myslím, že úkol pro asociaci krajů, pro nového ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) a také zdravotní pojišťovny je pohnout s financováním záchranných služeb," doplnil Půta.

 

Letos dostala záchranka od kraje 219,559 milionu korun, tedy zhruba o 2,5 procenta víc než loni. Pojišťovny by měly vyplatit 226,105 milionu korun, po odečtení mimořádných odměn za covid ale podpora dělá jen 170,148 milionu. To je zhruba o milion méně než loni, náklady přitom rostou. "Výjezdů nebylo o mnoho víc než před covidem, protože naopak ubylo úrazů. Výjezdy k pacientům s koronavirem jsou ale náročnější a také vzhledem k použití ochranných prostředků výrazně dražší," řekl ČTK mluvčí záchranné služby Michael Georgiev.

 

Kraj proto už během roku přidal záchranářům dalších 635.000 korun za zdravotní asistenci při očkování v první polovině roku a za mimořádné nasazení během pandemie pak ještě další více než tři miliony korun. Ani to ale nestačí, proto musí kraj přidat další miliony ze svých rezerv. "Záchranná služba se koncem roku ocitá ve finanční ztrátě, kterou způsobil zejména nárůst tarifních platů o zhruba deset procent a také navýšené provozní výdaje za software pro operační střediska," doplnil krajský radní pro zdravotnictví Vladimír Richter (ODS).

 

Záchranná služba má v Libereckém kraji výjezdové skupiny ve 13 městech, v Liberci jsou dvě včetně základny letecké záchranné služby. Zaměstnává zhruba 400 lidí. Loni měli záchranáři 60.795 výjezdů, to je zhruba o tři procenta víc, ošetřili ale bezmála 57.000 pacientů, což představuje nárůst o 11 procent.

Zdroj: ČTK

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Zdraví