Ministerstvo chce zkontrolovat 133 tisíc exekucí, nemá to ale šanci stihnout! - Politika - Český Metropol

Politika

Ministerstvo chce zkontrolovat 133 tisíc exekucí, nemá to ale šanci stihnout!

Praha I Celkem 133 tisíc exekucí, které mohou být vedené neoprávněné kvůli neplatným rozhodčím doložkám, mají soudy do září. Není ale v lidských a technických silách, aby to za více než měsíc stihly. Samy soudy to považují za nereálné.

 

Ministerstvo spravedlnosti tento letní ´domácí úkol´ dalo soudům i přesto, že mnozí upozorňovali, že nejde o nic jednoduchého. Podle nich by to trvalo rok, a to jen v případě, kdyby na to měli dostatek lidí.

 

Ve celé kauze se angažuje i premiér Andrej Babiš, který navrhuje, aby neplatné exekuce soudy automaticky zastavovaly. Ministerstvo spravedlnosti vytáhlo 133 tisíc exekučních případů, což soudům ulehčilo práci.

 

„Soudy tak nemusí hledat jehlu v kupce sena. Připomínáme, že každý okresní soud disponuje místem jednoho vyššího soudního úředníka, který je vyčleněn na výkon dohledu nad soudními exekutory, a věříme, že pro soudy nebude do září problém podezřelé exekuce prověřit,“ vysvětlil pro Radiožurnál mluvčí resortu Vladimí Řepka. 

 

Že nejde o zrovna jedniduchou záležitost, potvrdila i prezidentka soudcovské unie Daniela Zemanová. „V každé té věci musí soudce učinit několik úkonů, přímo soudce, nikoliv vyšší soudní úředník. To není mechanické rozhodování. A není jistě možné to stihnout do lhůty, kterou ministerstvo předběžně stanovilo."

 

Už nyní ale pracovníci soudů mají za to, že půjde o desítky tisíc neoprávněně nařízených exekučních případů, což znamená, že tito lidé jsou v podstatě šikanováni státem a často přiváděni do složitých situací. 

 

„Jsou i exekuce, které byly nařízeny na základě nějakého rozhodčího nálezu, ale ta neplatnost tam může být, že ta úvěrová smlouva obsahovala protiprávní úroky, pokuty, rozhodce byl ekonomicky závislý a podobně,“ uvedli soudci.

 

Odhalit nezákonnou exekuci pomáhá zdarma aplikace Doložkomat, kterou vytvořila organizace Člověk v tísni. Informace o exekucích a jejich zastavování je možné najít taky na stránkách exekuce.justice.cz, které loni spustilo ministerstvo spravedlnosti.

Zdroj: Metropol / foto: archiv

Tématické zařazení:

 » Politika