ŘSD má nového ředitele! Nový ministr odvolal toho původního - Politika - Český Metropol

Politika

ŘSD má nového ředitele! Nový ministr odvolal toho původního

Spolu s novým ministrem dopravy Vladimírem Kremlíkem (za ANO) přichází i nový ředitel Ředitelství silnic a dálnic! Šéf resotru dnes odvolal z funkce generálního ředitele Jana Kroupu a na jeho místo jmenoval Pavola Kováčika. Kremlík to uvedl na svém twitterovém účtu, informaci potvrdilo ministerstvo dopravy.

 

Podle Kremlíka by nový šéf silničářů Kováčik, který dosud působil jako předseda dozorčí rady Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), měl zrychlit dopravní výstavbu. Kroupu chce ministr v resortu udržet.

 

"Od nastupujícího generálního ředitele očekávám nový impulz k zefektivnění práce ŘSD, dopravní stavby je třeba dobře připravit, správně nastavit smlouvy a důsledně dohlížet na jejich plnění, musí také dbát na kvalitu staveb. Je potřeba nastavit účinné řídící i kontrolní mechanismy a projektové řízení, měl by také zvážit celkovou transformaci ŘSD," uvedl Kremlík.

 

Rychlý konec Kroupy ve funkci byl podle ministra výsledkem několika diskusí, které spolu v minulých dnech vedli. Změny v ŘSD se udály třetí den po nástupu Kremlíka do funkce, ministr rychlé změny odůvodnil tím, že chce co nejrychleji provést opatření k urychlení staveb.

 

Kováčik má podle ministra také zefektivnit řízení mimořádných událostí v provozu. Kremlík chce, aby ŘSD případné komplikace v provozu řešilo rychleji a transparentně. "Řidiči musí mít při nehodách nebo překážkách na silnicích dostatek informací, aby mohli na situaci okamžitě reagovat," dodal Kremlík. Nový šéf ŘSD by měl o postupu jednat také s policií a kraji.

 

Kováčik dosud působil jako předseda dozorčí rady SFDI a na ministerstvu byl členem expertního týmu pro přípravu projektu PPP na dálnici D4. V minulosti pracoval také jako investiční ředitel Národní dálniční společnosti na Slovensku nebo jako předseda představenstva Inženýrských staveb Košice.

 

Kroupa byl v čele ŘSD od prosince 2014. V posledních měsících jej veřejnost kritizovala kvůli tempu výstavby a modernizace dálnic. Vyčítala se mu také situace z loňského prosince, kdy se kvůli zpoždění oprav D1 a hustému sněžení tvořily na páteřní dálnici mnohahodinové kolony.

 

Kremlík dnes jednal rovněž s generálním ředitelem Správy železniční dopravní cesty Jiřím Svobodou. Tématem byla práce organizace v předchozím roce a plány v následujících letech. Kremlík pozitivně zhodnotil postup rekonstrukcí nádražních budov a také přípravy vysokorychlostních tratí.

 

V Česku je rozestavěno 39 dálnic a silnic první třídy. Jde o 140 kilometrů nových dálnic, 52 kilometrů oprav dálnice D1 a 63 kilometrů silnic první třídy. Letos by mělo být otevřeno zhruba 26 kilometrů nových dálnic, loni stát zprovoznil čtyři kilometry. V ČR je v současnosti v provozu 1248 kilometrů dálnic a přes 5642 kilometrů první třídy

Zdroj: Metropol, ČTK / Foto: archiv ŘSD, MD

Jan Kroupa z čela ředitele ŘSD odchází

Tématické zařazení:

 » Politika