Lidé v unikátním a památkově chráněném domě nechtějí zpět kavárnu, exprimátor se jim nyní prý teď směje do očí! - Politika - Český Metropol

Politika

Lidé v unikátním a památkově chráněném domě nechtějí zpět kavárnu, exprimátor se jim nyní prý teď směje do očí!

Náměstek primátora Juraj Thoma se prý k odpůrcům kavárny chová arogantně!

České Budějovice I Proti chystané obnově kavárny v nejvyšším domě v Českých Budějovicích, v takzvaném Koldomu, protestuje část obyvatel. Dobře si pamatují na to, jaké byly s provozem kavárny a později pizzerie problémy. Přesto, že město kdysi slíbilo, že se něco podobného nad jejich hlavy už nevrátí, bývalý primátor, dnes náměstek Juraj Thoma si za tím stojí a dokonce se prý teď směje lidem do očí a chová se arogantně!

 

I když město ještě nevybralo možného provozovatele, některé lidi doslova šokovalo chování a přístup bývalého primátora Juraje Thomy. S některými obyvateli Koldomu, památkově chráněného domu, kteří jsou proti obnově kavárny, protože si dobře pamatují na hluk, nepořádek či zatékání do bytů -  Juraj Thoma už jednal. Oni jsou ale z jeho arogantního a přezíravého přístupu v šoku. Měl jim doslova říct, že když jim vadí hluk, mají se odstěhovat do klidu, a když na to nemají, mají si na to vydělat. Přičemž jde hlavně o seniory.

 

Radnice se přitom kdysi zavázala, že restaurační provoz v posledním patře nejvyššího domu už nikdy nebude. „Navíc není ani jasné, zda si provoz na sebe vydělá a co je velmi zvláštní, že zatímco městské byty radnice pronajímá nově už jen na dobu určitou, tento komerční prostor v domě nabízí na dobu neurčitou a ještě chce investovat do úprav prostor. Když sám dům by  daleko více potřeboval jiné investice. Nikdo také neřeší rizikovost provozu nad našimi hlavami a dalších stovek lidí, kteří tu bydlí. Nebo možnou nutnou evakuaci a zásah záchranných složek.," namítají obyvatelé bezpečnostně nejrizikovějšího domu ve městě, ta který jej označili před časem i hasiči.

 

Před nedávnem, kdy v prostorách, které teď radnice nabízí do výběrového řízení jako prostor pro kavárnu, sídlily kanceláře soukromé firmy, nastal velký problém. Těsně před Vánicemi kdesi praskla trubka a voda vytopila několik bytů. Ani město, ani domovní správa neměla do prostor přístup a nájemce na výzvy v dnech volna nereagoval. Do prostor museli hasiči až násilím. „Sami se divili, proč nemá radnice nebo Správa domů někde zapečetěný klíč, jako se to dělá i při pronájmech soukromých prostor, tak, aby v takových výjimečných případech mohl majitel a eventuálně řemeslníci dovnitř. Těch otazníků je tu více, třeba to, že ještě vloni sám primátor Budějovic Jiří Svoboda ani nevěděl, že Koldom, legendární to dům v celých jižních Čechách, paří městu. Co pak lze čekat od jeho náměstka, bývalého primátora, který z nějakého důvodu prostě usiluje o to, aby tam byla kavárna," namítají shodně někteří obyvatelé domu.

 

O provozovateli prostor by mělo být rozhodnuto 10. května. A až pak chce náměstek primátora Thoma s občany svolat oficiální jednání. O tomto záměru ale lidé hovoří jako o frašce. „Nejprve vyberou někoho, pokud tedy už není dopředu znám, a až pak se bude řešit, co s tím? To nemyslí pan Thoma ani jeho kolegové vážně. On nám taky řekl, že dům je města a to si rozhodne, co bude s prostory dál. Tenhle pán, kterého ještě nedávno stíhal soud pro možné podvody s IT zakázkami jaksi velmi arogantně zapomíná, že město není on a pár námi placených panáčků, ale občané obyvatelé. A my bychom snad měli taky mít právo říct k tomu své, zvláště, když pamatujeme, co za hrůzy se tu zažívali. Tehdy si provoz kavárny po revoluci na sebe nevydělal, ani nemohl, tak to dostala nějaká paní a měla tam pizzerii. Neskutečný nepořádek od hostů, hluk, zápach, do bytů zatékalo a byla tu mnohokrát policie. Jsme zvědavi, zda by si pan Thoma nechal nad hlavou, nad bytem, kde by bydlel, aby měl restauraci, byť kavárenského typu?," ptají se lidé z Koldomu.

 

Když se jej ptali na to, zda si na sebe kavárna, kterou tak prosazuje vydělá, odpověděl jim, že to se teď neví, a může ji dostat někdo, kdo má po městě nebo po kraji více provozoven a bude to dělat rád.

 

„Pan Thoma je snad tak hloupý a naivní nebo z nás dělá hlupáky, že si myslí, že by to tu někdo dotoval? Zvláště, když nájem a služby jsou v řádu desítek tisíc měsíčně? Jde o to, že prostory nesplňují dnešní standardy pro provozování takového zařízení nad hlavami stovek lidí, v domě, kde jsou pod tím desítky bytů. A že město neřeší výběrovým řízením nějaké podmínky, jako je omezená provozní doba, zákaz kouření a podobně? To bude řešit až pak. Proč? Vždyž i ten, kdo by měl o provoz zájem, by měl mít dopředu jasno. Leda, že by se už teď vědělo, kdo to bude provozovat a výběrové řízení byla jen komedie pro lidi...?," dodali s dotazem obyvatelé domu, kde v od 60. do konce 80. let minulého století bývala legendární kavárna s výhledem na město s terasou, z níž také několik lidí skokem ukončilo svůj život.

 

Zdroj: Metropol / archiv

V nejvyšším patře Koldomu bývala kavárna

Dnes jsou lidé žijící v domě proti kavárně

Pod prostory, kde má být opět kavárna, jsou desítky bytů

Tématické zařazení:

 » Politika