Poslanci schválili snížení platů sobě i ústavním činitelům - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Politika

Poslanci schválili snížení platů sobě i ústavním činitelům

Ikona

25. září 2009, 16.24 | PRAHA | Poslanci v pátek odhlasovali snížení platů ústavních činitelů, soudců, státních zástupců a europoslanců o čtyři procenta. Prošel tak původní návrh vládního zákona, pro návrh hlasovalo 147 ze 190 přítomných poslanců. ČSSD původně navrhla snížit platy o pětinu, tedy o 20 procent, které neprošlo.

 

Stejně tak i návrh Strany zelených, kteří žádali snížit platy o osm procent. Ani jeden z návrhů neprošel.

"Poslanci TOP 09 podporovali návrh Bohuslava Sobotky (ČSSD) na snížení platů o 20 procent. Ale většina poslanců sociálních demokratů hlasovalo proti návrhu svého předsedy poslaneckého klubu Sobotky. Za poslance TOP 09 můžu slíbit, že zbytek peněz odvedeme na dobročinné účely," uvedl Miroslav Kalousek.

Zákonodárci ale mnohem víc pocítí jiný bod úsporných opatření, a to zdanění paušálních náhrad, která dostávají poslanci a senátoři na cestování, reprezentaci a kancelářské potřeby, který je součástí schváleného úsporného Janotova balíčku.

"My jsme nakonec podpořili variantu snížení mezd ústavních činitelů o čtyři procenta, byť náš návrh zněl na osm procent. Protože ale získal podporu u pouhých 16 poslanců, jsme alespoň pro to čtyřprocentní snížení a považujeme ho za rozumné a správné," řekl ke snížení platů předseda Strany zelených Ondřej Liška.

"Jsme ovšem důrazně proti tomu, aby byly plošně kráceny mzdy učitelům a dalším zaměstnancům veřejné správy," dodal Liška.

Snížení platové základny o čtyři procenta by se mělo dotknout podle odhadů 3 500 představitelů státní moci a soudců. Realizací tohoto návrhu by v roce 2010 došlo k úspoře výdajů státního rozpočtu o 95,5 milionu. Snížení platů by se mělo dotknout i 1 300 státních zástupců, kde by úspora v příštím roce dosáhla výše 31,2 milionu korun. Snížením platů o čtyři procenta v roce 2010 u představitelů státní moci, soudců a státních zástupců, by se uspořilo 126,7 milionu korun.

Proti snížení platu se již ve čtvrtek ozvali soudci, kteří s krácením mezd zásadně nesouhlasí. Opakuje se tak historie. V roce 2003 a 2004 podali soudci stížnost kvůli zmrazení růstu jejich platů. Vláda tehdejší situaci zdůvodnila ekonomickými dopady povodní v roce 2002. Tehdy sice u soudu nebyli úspěšní, ale na druhou stranu se jim podařilo vymoci si dodatečné vyplacení 13. a 14. platu.

Tématické zařazení:

 » Politika