Senát schválil novelu exekutorského zákona - Politika - Český Metropol

Politika

Senát schválil novelu exekutorského zákona

Ikona

22. července 2009, 23.21 | PRAHA | Senátoři ve středu schválili změny v exekutorském zákoně. Novela upravuje vztahy mezi účastníky řízení a nedostatky původní předlohy, exekutor nebude smět například zabavit majetek dražší, než je dlužná částka.

 

Novela zavádí podle předkladatelů nutnost adekvátního zabavování a má zabránit zabavování nepoměrně drahých věcí za drobné dlužné částky, novinkou je i nový proces vyškrtnutí věci či ohlídání toho, aby nebyl majetek zabaveného prodáván pod cenou.
"Novela exekučního řádu přináší zásadu přiměřenosti. Nikdy by se nemělo stát, že exekutor by kvůli pohledávce v řádu několika stokorun dlužníkovi zastavil například nemovitost nebo zakázal nakládání s drahým majetkem," sdělila Mediafaxu ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Pokud zákon podepíše prezident, platit začne od následujícího měsíce.

Základním cílem je podle ministerstva spravedlnosti zkvalitnit činnosti v rámci exekučního řízení, převést na exekutory nerozhodovací administrativu, kterou jsou zatíženy soudy, zjednodušit nařizování exekucí a tak přispět k větší ochraně věřitelů před neplatiči. Změny by zároveň měly přispět ke zrychlení exekučních řízení a zjednodušení postupu soudu. Exekutor bude vyřizovat pouze nesporné věci, tedy takové, v nichž mezi účastníky ohledně dané otázky panuje shoda. V opačném případě bezodkladně předloží věc k rozhodnutí soudu.

Návrh se podle ministerstva spravedlnosti zaměřuje především na zvýšení odpovědnosti soudních exekutorů a na úpravu postupu soudních exekutorů v rámci exekučního řízení. Postup pracovníků exekuční komory by měl být podle novely založen více na uložení nových povinností exekutorům. Ministerstvu spravedlnosti vadí především to, že soudy musí vykonávat obecnou administrativu, místo aby měly čas se věnovat věcem, kde je mezi účastníky řízení spor, nebo které jsou věcně obtížné.

Tématické zařazení:

 » Politika