Ameriky si podmanily Luštěnice - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Ameriky si podmanily Luštěnice

Ikona

23. září 2008, 21.32 | Praha | Do obce Luštěnice se sjely vozy Made in USA. K vidění byly takové bonbonky jako Cadillac Sixty Speciál 1954, Chevrolet Corvette C3 či Ford Mustang.

 

Během tří dnů se v rámci VII. ročníku American Day představilo přesně 521 „amerik“ různých značek a různého data výroby. Nechyběly značky jako například Buick, Cadillac, Chevrolet, Plymouth, Pontiac, Lincoln, Ford a Chrysler. „Byly tady skutečné skvosty. Zmínil bych třeba Cadillaca z roku 1929. V soutěži o nejlepší „ameriku“ vyhrál Chrysler Imperial Crown, druhý skončil Buick z roku 1955,“ řekl jeden z organizátorů CHROM&PLAMENY VII. American Day v Luštěnicích Petr Bellinger.
Diváci se mohli bavit (přišlo jich během tří dnů 6 500) například při Tank show. Ptáte se, co dělal tank na srazu „amerik“? Odpověď je prostá: válcoval. Tedy lépe řečeno přejel favorita tam a zpět. Nezbylo z něho nic než placka. „Byl to mžik a z fáčka zůstal jen mastný flek,“ dobře se bavil Jiří Peřina z Ústí nad Labem.
Na programu kromě Tank show byla i jízda zručnosti, gumování, mototrialová show, soutěž o nejlepší - nikoliv nejhlučnější - zvuk motoru V8.
„Nejlepší zvuk měla IC Cobra. Každý rok se snažíme pro soutěžící s vozy, tak i pro příchozí lidi vymyslet nějaký program. Letos bylo zpestřením Tank show, minulé ročníky to byla třeba dražba aut či soutěž o Mustanga,“ sdělil Petr Bellinger.
Návštěvníci mohli vidět i hlavní „postavu“ KITTA ze seriálu Knight Rider – černého Pontiaca s blikajícím červeným okem na kapotě. „Mojí dávnou láskou je Corvetta C3. Tady bylo hned několik exemplářů. Je to dokonalost sama,“ pronesl při pohledu na červenou Corvettu Peřina.
Dle kladných ohlasů aktivních či pasivních účastníků srazu „amerik“ se dá s velkou pravděpodobností hraničící s jistotou říci, že sedmý ročník bude mít své pokračovatele. „Rok co rok přijede do Luštěnic na „ameriky“ více lidí. Určitě sedmý ročník nebyl poslední,“ nechal se slyšet Petr Bellinger.
Text a foto: Martin Košťál

 

 

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti