Země sv. Patrika má co nabídnout - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Země sv. Patrika má co nabídnout

Ikona

16. září 2008, 10.43 | Praha | Irsko není jenom země druidů, zelených kopců a černého piva Guiness, jak je zhusta prezentováno v průvodcích. Přesvědčil jsem se o tom během týdenního pobytu, který zároveň odhalil dvě podstatné věci: Dublin není Řím. Na jeho pamětihodnosti vám stačí dva dny. A pokud chcete vidět Irsko v celé své kráse, musíte se vydat za hranice Baile Átha Cliath (irský název pro Dublin).

 

Dublin je nicméně pro většinu turistů pomyslnou vstupní branou do země. Tepající kosmopolitní velkoměsto s milionem obyvatel, které vás na O´ Connell Street probodne jehlou. Nepřehlédnutelný monument Spire of Dublin - kovová jehla s průměrem v základu tři metry a ve vrcholových 120 metrech jen 15 centimetrů, váží 126 tun - slouží jako dobrý orientační bod (pro cizince) a místo schůzek (pro milence). Severně od Spire cca 10 minut chůze se nachází Writers Museum. V gregoriánské městské rezidenci z 18. století můžete za šest euro vidět vestu, kterou nosil James Joyce i cenná první vydání děl Oskara Wilda.

Nezřídka jsou milovníci literatury i milovníky whisky. Jedna z nejlepších whisky na světě Jameson se vyrábí v destilárně poblíž Mary´s Lane. Můžete navštívit muzeum Jameson (vstup dospělí - 12 euro, studenti - 9 euro) a vidět celý proces proměny ječmene ve whisky. A kromě toho, že se od sličné průvodkyně dozvíte, že americká whisky je pálená jednou, skotská dvakrát a irská třikrát, dostanete ji i okoštovat. A pokud budete mít štěstí a budete vybráni do soutěže o degustování světových značek whisky a na kvízové otázky (bez ohledu na jejich obsah) odpovíte vždy Jameson, dostanete diplom s nápisem: Znalec whisky.

Za řekou Temple Bar, muzea a univerzita

Z nové části Dublinu do staré (historické) můžete přejít přes nejznámější dublinský most Half Penny Bridge. Pochází z 19. století a náklady na jeho stavbu byly uhrazeny z peněz Dubliňanů. Vybírané mostné tvořilo ½ pence. Proto Half Penny Bridge.
Bílý litinový most pro pěší, který je na všech pohledech, má oficiální název Liffey Bridge. Důvod proč se tak jmenuje, je daleko prozaičtější; řeka, která pod ním teče se nazývá Liffey river.

Vyhlášenou čtvrtí „starého“ Dublinu je Temple Bar. Je plná pouličního umění, rockové huby, alternativních i starousedlických obchodů, moderních i módních podniků, rázovitých pubů. Svoji kariéru zde údajně odstartovala i slavná irská rocková skupina U2.
Kousek od staré dublinské univerzity stojí na ulici bronzová socha krásné Molly Malone, pouliční prodavačky, jež se stala ústřední motivem hned několika lidových písní.
V srdci gregoriánského Dublinu najdete na  Merrion Square National Gallery of Ireland. Čtyři podlaží nabité obrazy klasiků například: Rembrandtem, Monetem, Velázquezem, Picassem a Goyou stojí za to vidět (vstup zdarma).

Cork, Killarney a Galway
Irsko s velkým I se vám otevře, pokud se vydáte z Dublinu směrem na jihozápad. Konkrétně do Corku a Killarney. Autem je to necelé tři hodiny cesty. Uvidíte nejpozoruhodnější přírodní krásy: jezera, řeky a říčky, zelenou vegetaci i nejvyšší horu Macgillycuddy´s Reeks, vysokou 1040 metrů.
Své kouzlo mají také Mohérové útesy na západě. Z Atlantiku se tyčí místy až do výšky 200 m a táhnou se v délce osmi kilometrů. Nejlepší výhled na tento impozantní přírodní útvar nabízí rozhledna O´Brien´s Toner. Nedaleko města Galway můžete vidět i největší středověký kostel v zemi - St. Nicholas Church z roku 1320.

Země zeleného trojlístku má šmrnc, poetiku i originalitu. Unikem jsou kohoutky rozdělené na teplou a studenou vodu, jízda vlevo a absolutní zákaz kouření v restauracích a barech. Pokud se do Irska vydáte, nezapomeňte si do kufru přibalit pláštěnku. Počasí na smaragdovém ostrově je všechno jen ne neproměnlivé.  


Tipy v(ně) Dublinu:
Killiney - okrajová čtvrť Dublinu na pobřeží, kde mají svá sídla Bono Vox a The Edge z kapely U2 (12 km jihovýchodně od centra, doprava vlakem 3 eura)
Guiness - největší evropský pivovar, kde se vyrábí černé pivo již déle než 200 let. (vstup 14 eur)
Grafton Street - dublinské „Příkopy“. Bulvár plný obchodů světových oděvních značek. Svůj písničkový stan zde, jako ještě neznámý hudebník, rozbalil i Glen Hansard.

Howth - přístav na severozápadě Dublinu. Asi 20 min. busem od centra (2 eura). Příjemné prostředí, maják, dok, kde se občas mihnou tuleni.

Text: Martin Košťál
Foto: archiv

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti