U Petry Janů doma je pohoda - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

U Petry Janů doma je pohoda

Ikona

3. srpna 2008, 14.13 | Trojnásobná Zlatá slavice Petra Janů má byt v prvním patře zděného činžovního domu v Dejvicích, který je dnes už urbanistickou raritou. Proto se při jeho rekonstrukci musela dodržovat přísná pravidla, aby se zachoval původní architektonický styl domu, například i nová, zvukotěsná okna se speciálně vyráběla podle originálních, dřevěných. Zpěvačka bydlí v tomto domě přibližně od roku 1975. Nejdřív v menším bytě, když se ale uvolnil byt 3+1 na stejném patře, rozhodli se s manželem Michalem Zelenkou přestěhovat do většího.

 

 Stěhovaní  na patře vypadá zdánlivě jako ideální.  “No není to vůbec  ideální,“  oponuje  Petra,“ protože když se stěhujete normálně, tak všechno připravíte, zabalíte a teprve potom se přestěhujete. My jsme to  všechno  přetahovali jako kočka koťata přes chodbu a vzhledem k tomu, že jsme byt  zároveň  rekonstruovali, tak to bylo dost náročné.“
Z  předsíně se vejde do  vzdušného  obytného  prostoru,  který vznikl  vybouráním příčky  mezi  kuchyní  a halou.  Tímto propojením  se vytvořil také příjemný  kout   pro  jídelnu,  která je  hned na první pohled  dominantní.  Je  zařízená krásným starožitným nábytkem,  ale  záměrně ho  tady  není  mnoho.
 „Nejsou to  nijak  závratně drahé  kousky,  my  si na  ty “ snobárny“  moc nepotrpíme “  přiznává  majitelka,  „ale říkali jsme si,  že si ten hezký  prostor zaslouží starý nábytek, protože  když se při nějakých slavnostních příležitostech krásně prostře, tak  je tady hodně příjemné posezení.“  Atmosféru  výjimečnosti  dotváří   obrazy,  které  dobře  vyniknou  na bílých stěnách,  jedním z nich je například olejomalba od  Vlasty  Kahovcové s názvem  Dohrál, dopil a dokouřil.  Dojem útulnosti a starobylosti  umocňuje třeba také háčkovaná dečka po babičce, zdobící  kulatý jídelní stůl.
Ostatní  pokoje,  pracovna,  ložnice a obývák, jsou  oddělené.  Všechny  jsou rovněž  vymalovány na bílo. Na podlahách jsou položeny buď klasické parkety  nebo většinou keramické dlaždice v přírodních odstínech, od světle béžové až po hnědou. 
 „Já mám ráda tlumené,  přírodní barvy,“  vysvětluje Petra.  Bílou na stěnách mám nejraději , protože působí čistě a vyniknou na ní doplňky.  Vůbec  bych  v bytě nesnesla  třeba  sytě  modrou, nebo zelenou,  to  jsou studené barvy,  které by mi nedělaly dobře,  nebo taky  červenou, přestože se v dnešní době často používá. Také se mi nelíbí současný moderní hliníkovo-skleněný  styl.  My nepodléháme žádným módním trendům, nám jde o to, aby náš byt byl pohodlný a příjemný, abychom se v něm  cítili dobře.“ 
 V prostorném a prosluněném obývacím pokoji , z něhož je krásný výhled do zeleně, zaujímá vůdčí postavení sedací souprava v barvě Beaujolais nouveau. Jaká kritéria si při jejím výběru Petra  nastavila, nám  docela ráda prozradila. „Chtěla jsem hlavně velkou sedačku, abychom se na ní se  Zelenkou  nestrkali.  Já mám tady tu relaxační půlku,“ ukazuje Petra na pohovku, na „její straně“  ve tvaru pohodlného sofa, přímo  vybízejícího k odpočinku.  Stěny nad pohovkou jsou  oživeny  reprodukcemi  grafik od Vladimíra Komárka, s neopakovatelnou atmosférou jeho rukopisu.  Vzdušně a  romanticky  působí  pavučinově lehké,  bílé záclony.
 „ Já jsem  odmalička vyrůstala  v bytech se záclonami a jsem na ně zvyklá a tak si myslím, že to s těmi kousky hadříků vypadá zabydleněji a útulněji. Ubrus a záclona dělají hodně,“ říká Petra. „ Ale zase, je to taková moje úlitba, proto jsou záclony jenom  do poloviny oken, aby tady  bylo  hodně světla.“
V bytě zpěvačky,  která  se svým osobitým stylem a výrazným talentem nepřehlédnutelně zapsala do dějin české populární hudby  (nejznámější hity - Už nejsem volná, Moje malá premiéra, Říkej mi, Není nám už sedmnáct) a byla oceněna několika  zlatými deskami , třikrát  titulem  Zlatý slavík a mnoha dalšími  cenami,   určitě nepřekvapí  Síň slávy.  Petra  ji nazvala Síní tradic a je zároveň její pracovnou. Velký, moderní  psací  stůl, otáčecí  židle a počítač jí v pracovně  úplně stačí.  Ani v jiných pokojích si nepotrpí na zbytečnosti. Kromě starožitné  jídelny je  všechen nábytek  neokázalý, praktický a pohodlný.
A co má  ve svém bytě Petra Janů nejraději?  Jako většina žen  miluje svoji vanu. Koupelna je obložená  šedomodrými  kachlíky, ke kterým výborně  ladí chromovaný  koupelnový nábytek, nebo skříňky z bílého ratanu. Střízlivost šedé barvy bohatě vyváží rozmanitost  koupelnové kosmetiky.
 „Když mám čas a když se mi chce relaxovat, tak si dám nějakou voňavou pěnu a  něco na chroupání a  třeba si ve vaně čtu,“  říká Petra .
 Také  ještě prozradila, že  manžel, který je jinak její manažer,  je velmi zručný a šikovný řemeslník a spoustu věcí si udělal v bytě sám. „ Když dřív  nebylo nic k sehnání,  tak vyráběl  i nábytek. „A já ho za to jen chválím a chválím, to mě nic nestojí.“
  Současný nábytek v ložnici už si ale manželé nechali udělat na zakázku. Vestavěná  skříň i postele jsou tónovány v  barvě višně ,  která  efektně kontrastuje  s  bílými stěnami  a světlým ložním prádlem. Zda má dostačující prostory na ukládání  šatů, odpovídá Petra rovněž se smíchem:  „Na světě neexistuje žádná skříň,  která by mohla  stačit.“
 Kuchyň je vybavená klasickou linkou, ale zajímavostí  v ní  je krb začleněný  ke  kuchyňské lince, protože  v tomto místě  vede  komín.  „Tady jsme si  také dřív rádi poseděli,  ale teď už na to není moc čas,“ posteskla si Petra.  K  přírodní  barvě kuchyňských skříněk  výborně  ladí oranžové doplňky -  kuchyňská lavice a stůl. Velká policová skříň na sklo a porcelán hned  u vchodu  prozrazuje,  na  jakém nádobí se u Petry nejčastěji   servíruje.  Její  láskou je totiž křehký modrobílý  cibulák a toho  má opravdu hodně.  V kuchyni je jinak všechno po ruce  a  velkou  výhodou také je samostatná komora na ukládání věcí a potravin  a malý zasklený balkon,  sloužící v chladném období  jako přírodní lednice na zeleninu a ovoce.
 Protože je Petra Janů velmi zaneprázdněná žena, v současné době chystá  novou desku, účinkuje v muzikálech Tři mušketýři nebo Angelika, koncertuje, v listopadu bude mít premiéru inscenace Lucerna a také začíná zkoušet v novém  muzikálu Mona Lisa, na uklízení pražského bytu má pomocnici, ale na chalupě v jižních Čechách uklízí ráda. Tam si také splnila svůj sen o bydlení. Vždycky si přála mít mansardu a teď, když na chalupě přistavěli jedno patro, ji konečně má.
Text: Ludmila Petříková, foto: Jiří Severský

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti