Ve vraku bicyklu odhalili ústečtí muzejníci kuriózní výrobek místního podniku - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Ve vraku bicyklu odhalili ústečtí muzejníci kuriózní výrobek místního podniku

26. ledna 2022, 10.13 | Ústečtí muzejníci objevili při vyklízení starého domu v kůlně vrak bicyklu. V kole posléze odhalili kuriózní výrobek místního podniku Techniasport, který stavěl první speciální kola na cyklotrail, což byl v 80. letech minulého století nový druh sportu. Bicykl s názvem Jiskra TC 50 se stane součástí technických sbírek ústeckého muzea. ČTK to dnes řekl historik Martin Krsek.

 

Ústecký stavebně výrobní podnik Techniasport patřil pod Československý svaz tělovýchovy a specializoval se na sportovní pomůcky a náčiní. V muzejních sbírkách už jsou obaly od masážních emulzí z jeho produkce. "Musel jsem se v té kůlně dvakrát podívat na výrobní cedulku, abych uvěřil, že tam stojí 'Ústí nad Labem'. Do té doby jsem netušil, že se u nás za socialismu stavěla kola, a ještě takové speciály. Rozhodně jde o cenný úlovek do sbírky techniky," uvedl Krsek.

 

Dětská kola pro tehdy začínající druh sportu cyklotrial začal Techniasport vyrábět v roce 1984. Do té doby si museli malí závodníci vystačit s podomácku svařovanými bajky podle návodů z časopisu ABC. Cyklotrialový bicykl z Techniasportu nebyl ale podle Krska určen pro volný trh, nýbrž pouze pro závodní kluby. I tak na něj museli zájemci dlouho čekat. Kolo stálo 1590 československých korun. Vedle modelu TC 50, vznikl i menší TC 30. Výroba skončila v roce 1988. Pak se otevřely hranice a zpřístupnila se široká nabídka západních výrobců. Zprivatizovaná společnost Techniasport spadla v roce 2003 do exekuce a v roce 2020 soud oficiálně rozhodl o jejím zrušení a likvidaci.

 

Stav kola z kůlny odpovídá podle Krska tomu, že řadu let leželo zaházené palivovým dřívím. "Je zaprášené, místy rezavé, ale výrobní cedulka, která je tím nejdůležitějším, je zachovaná velmi pěkně," dodal Krsek.

Zdroj: ČTK

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

 » Sport  

 » Kraje  » Ústecký