Ústecká zoologická zahrada má novou dozorčí radu, předchozí skončil mandát - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Ústecká zoologická zahrada má novou dozorčí radu, předchozí skončil mandát

Zdroj: Wikipedia

21. ledna 2022, 07.28 | Ústecká zoologická zahrada má novou dozorčí radu, té předchozí skončil mandát. Rada se skládá z pěti nominantů jednotlivých zastupitelských klubů. Jsou v ní opoziční zastupitelka Yveta Tomková (Vaše Ústí), opoziční zastupitel Petr Křivan (UFO), metodik centra pedagogických praxí ve školských zařízení na Univerzitě J. E. Purkyně David Bauer, kterého navrhla koaliční ODS, nominant koaličního hnutí ANO, podnikatel Jiří Horák, a učitel biologie Richard Matiašek, kterého navrhlo koaliční uskupení Pro Zdraví a Sport.

 

"Zastupitelstvo zrušilo pracovní skupinu pro zoologickou zahradu, ale naopak dál trvalo na tom, aby existovala určitá forma kontroly prostřednictvím dozorčí rady naší příspěvkové organizace zoo," uvedl primátor Petr Nedvědický (ANO). Pracovní skupinu vedla radní Eva Nováková (ANO), důvodem jejího zřízení bylo vypracování úpravy plánu rozvoje zoo. Na aktualizaci rozvoje se však podílí ředitelka instituce Ilona Pšenková se svým týmem. Proto zastupitelé v prosinci rozhodli, že skupinu zruší.

 

Plán rozvoje zoo do roku 2035 zastupitelé schválili v roce 2019. Je podle nich prvním krokem k obnově plného členství ústecké zoo v Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií (EAZA). Ústecká zoologická zahrada přišla o plné členství v asociaci před více než rokem. EAZA tehdy v zoo kontrolovala pravidla a standardy asociace. Úplné vyloučení z EAZA by znamenalo konec účasti na některých chovných programech a ztrátu atraktivních zvířat. Znovu má EAZA kontrolu provést letos na jaře. Už teď je jasné, že zoo bude muset přestěhovat do jiného zařízení slona a orangutany. Asociace totiž kritizovala zejména jejich expozice.

 

Zrušení dozorčí rady zoologické zahrady zastupitelé nepodpořili, protože vznikla kvůli častým změnám ve vedení instituce. To podle některých zastupitelů dosud nepominulo. Nová ředitelka Pšenková je ve funkci od července loňského roku. Dozorčí rada vznikla v roce 2016.

 

Zdroj: ČTK

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

 » Kraje  » Ústecký