Česko si připomíná výsadky parašutistů, kteří spáchali atentát na Heydricha - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Česko si připomíná výsadky parašutistů, kteří spáchali atentát na Heydricha

Zdroj: Wikipedia

29. prosince 2021, 08.54 | Česko si dnes připomíná události, které vedly k atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Přesně před 80 lety, v noci z 28. na 29. prosince 1941, byly na území Protektorátu Čech a Moravy vysazeny tři výsadky parašutistů - Silver A, Silver B a Anthropoid. Byli v nich i Jan Kubiš a Jozef Gabčík, kteří atentát o pět měsíců později provedli. Vzpomínková akce se dnes uskuteční v Pardubicích a dalších obcích, které jsou s výsadky spojeny.

 

V 7:30 vyjela od krajského úřadu v Pardubicích kolona vojenské historické techniky a zamíří přes Lázně Bohdaneč, Kasaličky, Voleč, Chlumec nad Cidlinou, Podmoky, Senici, Poděbrady, Sadskou, Mochov do Nehvizd v okrese Praha-východ. Právě u Nehvizd seskočili Kubiš a Gabčík ze skupiny Anthropoid. Jejich původní cíl byly Ejpovice u Plzně, nakonec ale dopadli o 100 kilometrů dál.

 

V místech seskoků Kasaličky a Senice - Podmoky se uskuteční krátká pieta, v Nehvizdech je připraven program u nového památníku výsadku Anthropoid.

 

Heydrich přijel koncem září 1941 do tehdejšího Protektorátu, aby zlomil odboj a odpor českého lidu. Za pouhé čtyři měsíce výjimečného stavu, který okamžitě vyhlásil, padlo 486 rozsudků smrti a v koncentračních táborech skončilo přes 2100 Čechů. V polovině října také začaly deportace protektorátních Židů do Lodže.

 

Formování speciálních československých parašutistických skupin v Británii začalo už počátkem roku 1941. O provedení atentátu bylo rozhodnuto na poradě u velitele tehdejší čs. rozvědky Františka Moravce 3. října 1941, později se definitivním cílem stal Heydrich.

 

V neděli 28. prosince 1941 odstartoval ve 22:00 z letiště Tangmere v jihovýchodní Anglii čtyřmotorový letoun Halifax, na jeho palubě bylo sedm československých parašutistů. Přesně ve 2:15 vlétli nad protektorát.

 

Ve 2:24 seskočila dvojice příslušníků skupiny Anthropoid - rotmistři Jan Kubiš a Jozef Gabčík - poblíž Nehvizd. Ve 2:37 následoval u vesnice Senice výsadek desantu Silver A ve složení nadporučík Alfréd Bartoš, rotmistr Josef Valčík a četař Jiří Potůček. Ve 2:56 opustila letoun nedaleko obce Kasaličky dvojice parašutistů výsadku Silver B - rotný Jan Zemek a četař Vladimír Škácha. Herkules se vrátil na letiště v Tangmere v 8:19 ráno, po deseti hodinách a 19 minutách letu. Ze sedmi parašutistů, kteří tuto noc seskočili na území protektorátu, válku přežili jen oba členové výsadku Silver B.

 

Operace Anthropoid měla za cíl uskutečnit atentát na Heydricha. Skupina navázala kontakty s místním odbojem, na pomoc jim exilová vláda v březnu a dubnu 1942 poslala dalších sedm paraskupin s 18 vojáky. Gabčík s Kubišem si pro provedení atentátu vybrali ostrou zatáčku pod Vychovatelnou v Kobylisích. Na Heydrichovo auto přijíždějící z Panenských Břežan zaútočili 27. května společně s Valčíkem a Opálkou. Heydrich byl při výbuchu zraněn střepinou a 4. června zemřel.

 

Okamžitě po atentátu bylo vyhlášeno stanné právo a začaly masové popravy. Sedm parašutistů zahynulo 18. června v pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Nacistický teror vyvrcholil v červnu 1942 vyhlazením Lidic a Ležáků. Po atentátu, označovaném za největší čin evropského domácího odboje za druhé světové války, odvolaly své podpisy pod Mnichovskou dohodou Francie a Británie, což přispělo ke znovuobnovení poválečného Československa v předmnichovských hranicích.

 

Zsroj: ČTK

Tématické zařazení:

 » Kraje  » Pardubický  

 » Zajímavosti