Otestujte se na protilátky na Covid-19 ať víte, jak jste na tom - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Otestujte se na protilátky na Covid-19 ať víte, jak jste na tom

PRAHA I V posledních měsících se v Česku řeší především testování na onemocnění covid-19. Je skloňováno v různých směrech, nicméně velmi důležité jsou testy na protilátky po prodělaném onemocnění. A k čemu je takový dobrý?

 

„Náš test na protilátky prozradí, zda máte v těle obranné protilátky proti Covid-19 a případně které. Testy jsou vhodné pro uzdravené osoby, které covid-19, prodělaly, a které chtějí zjistit, zda jim v organismu zůstaly dlouhodobé obranné protilátky v dostatečném množství. Tato dočasná imunita funguje v těle pod dobu cca 6 měsíců. Proto je také zbytečné tyto osoby v této době měřit antigenními či PCR testy,“ říkají zástupci SmartCovid.cz která je předním dodavatelem testů výrobce ze Singapuru, jenž jsou všeobecně hodnoceny jako vůbec nejlepší a nejrelevantnější.

 

Testy na protilátky jsou také vhodné pro bezpříznakové osoby, jež chtějí vědět, zda prodělaly koronavirovou chorobu. Řada lidí tuto infekci prodělá, a to bez jakýchkoli příznaků, nebo s mírnými příznaky, kterým nevěnují pozornost. Test ukáže, zda infekci v minulosti prodělali.

 

A kromě toho pro lidi, kteří se rozhodují, zda se dát očkovat nebo chtějí vědět, zda je provedené očkování účinné.

„Organismus si proti viru onemocnění Covid-19 vytváří dva druhy protilátek IgM a IgG. Oba druhy protilátek umí test jednoduše odhalit, IgG se 100% jistotou. Test se provádí odběrem kapky krve z prstu a ukáže výsledky do 15 minut,“ uvádí Petr Franc, generální ředitel SmartCovid.cz

 

První typ protilátek (IgM) si tělo začíná vytvářet během infekce při primární imunitní odpovědi. V případě, že test prokáže výskyt právě těchto protilátek, jste v druhé fázi akutní infekce (cca 7 den od nákazy) a jste infekční. V tomto případě je nutné neprodleně informovat svého lékaře a řídit se hygienickými opatřeními.

 

Druhý typ protilátek (IgG) je ten, který se podílí se na protivirové imunitě a dlouhodobě chrání organismus. IgG protilátky se tvoří jako sekundární imunitní odpověď cca od 12 dne nákazy.  U osob s mírným nebo asymptomatickým průběhem onemocnění Covid-19 je nutné počítat s pozdějším nástupem tvorby protilátek IgG (např. 4. - 5. týden). Avšak některé osoby s mírným průběhem nemusí mít protilátky žádné.

 

Pokud test prokáže přítomnost dlouhodobých protilátek, víte, že jste po dobu 6 měsíců od prodělání infekce či očkování proti onemocnění Covid-19 chráněni. Intenzita barevnosti proužku ukáže sílu protilátek, ta nemusí mít přímý vliv na délku jejich trvání.

 

Kdy se nechat testovat?

Test lze provést kdykoli s výjimkou případů, kdy se u pacienta vyskytují příznaky Covid-19. V takovémto případě je vhodné provést testování pomocí antigenního nebo PCR testu.

U osob s prodělanou infekcí je optimální měřit protilátky od 30. dne po prvních příznacích.

 

Měření protilátek po očkování:

Vzestup hladin protilátek po očkování proti Covid-19 byl sledován v intervalu od 2. týdne po očkování.

Nejčastěji se protilátky po očkování měří rychlotesty v této době: - 14 dní po první dávce očkování

- 28 dní po 2 dávce očkování

- po dalších 42 dnech

 

Testy v cenové hladině 135 Kč a jsou běžně dostupné na eshopu smartcovid.cz

 

 

 

Zdroj: Metropol/ Foto: Smartcovid.cz

Sady na odběry protilátkových testů

Na cestování místo PCR testů postačí protilátkové

Laboratoře zpracovávají testy velmi kvalitně a spolehlivě

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti