V Č. Budějovicích odstartuje unikátní road show TOTALITA u příležitosti 30. výročí Sametové revoluce, která projede pěti městy ČR! - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

V Č. Budějovicích odstartuje unikátní road show TOTALITA u příležitosti 30. výročí Sametové revoluce, která projede pěti městy ČR!

Č. Budějovice I Při příležitosti 30. výročí od tzv. Sametové revoluce, pádu komunismu, odstartuje v pondělí 23. září v Českých Budějovicích unikátní road show „TOTALITA“ aneb průvodce Československem 1948 - 1989. Jedná se o unikátní projekt, který následně projede další české města Brno, Plzeň, Znojmo a Prahu.

 

V termínu 23.-28.9.2019 vyroste na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích velký projekční ´dóm´ pro 300 stojících nebo 150 sedících diváků, který zájemcům díky nejmodernějším technologiím umožní vrátit se v čase a na vlastní oči prožít několik minut v předlistopadovém Československu. Zatímco projekce v dómu přinese především emocionální zážitek, informační panely rozmístěné v jeho okolí doplní potřebné faktografické informace a celkový historický kontext událostí.

 

„Instalace bude přístupná každý den od 8 do 19 hodin, dopolední hodiny budou určeny především školám, které si konkrétní čas návštěvy mohou rezervovat na webu, zbylé časy nejširší veřejnosti. 25.9. od 17 hodin se uskuteční beseda s tehdejšími studentskými vůdci, kterou povede ředitel Ústavu soudobých dějin AV ČR Miroslav Vaněk,“ uvedl autor projektu Lukáš Nádvorník z produkční společnosti Media Park Praha, která stojí mj. i za loňskou velmi úspěšnou road show ke 100. výročí vzniku Československa „Zažijte to znovu“

 

Kromě fotografií panely obsahují i QRe kódy, díky kterým si návštěvníci budou moci pustit i zajímavá videa, například z politického procesu s Miladou Horákovou, dobová reportáž z vojenské přehlídky na Letenské pláni nebo studentské demonstrace 17.listopadu 1989,“ podotkl Lukáš Nádvorník.

 

Otevírací doba pro školy: Ve všední dny jsou časy 8.30-14.30 vyhrazené především základním a středním školám, které si budou moci rezervovat vstup prostřednictvím tohoto online rezervačního systému https://totalitnistat.cz/#kalendar aby se optimalizovalo časové využití prostoru a zvýšili komfort návštěvníků z řad škol. Jen za první dva dny od spuštění provozu systému si učitelé pro žáky rezervovali téměř 1000 míst!

 

Otevírací doba pro veřejnost je bez rezervace v časech 14:30 – 19:00. Víkendy (soboty) pak po celý den. V případě zájmu bude prodloužena otevírací doba tak, aby zájemci měli možnost instalaci navštívit co největšímu počtu návštěvníků.

 

„Součástí projektu bude i několik „dobových detailů“ jako například příslušníci Sboru národní bezpečnosti „SNB“ v jejichž rolích se vystřídají i někteří herci (dle místa a časových možností). Tyto postavy doplní atmosféru let (ne)dávno minulých,“ uvedl René Kekely z PR oddělení produkce.

 

Za pomoci nejmodernějších technologií a prostřednictvím emotivního prožitku chtějí autoři projektu vtáhnout diváka do reálií totalitního Československa i přelomové doby roku 1989 a umožnit jim prožít dobovou atmosféru.

 

„Cílem projektu je přiblížit především dnešní mladé generaci události z let (ne)dávno minulých. Řada sociologických výzkumů totiž ukazuje, že značná část mladé generace nemá historické znalosti o komunistickém režimu, jeho totalitní podstatě a klíčových událostech přelomového roku 1989.

 

„Náš projekt multimediálního průvodce totalitou v Československu 1948–1989 chce pomoci tuto situaci změnit. Našim cílem je zprostředkovat především žákům a studentům atmosféru tohoto období,” říká iniciátor projektu Lukáš Nádvorník.

 

Při příležitosti 30. výročí listopadové revoluce vznikla tato road show ve spolupráci s historikem Petrem Blažkem, ředitelem Ústavu soudobých dějin Akademie věd ČR Miroslavem Vaňkem a pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu ČR Jaroslava Kubery a Platformy evropské paměti a svědomí unikátní vzdělávací multimediální projekt TOTALITA Multimediální průvodce Československem 1948–1989.

 

„Našim cílem je představit základní totalitní rysy komunistického režimu, které však často měly vzhledem k jeho rozsáhlé systémové krizi na konci osmdesátých let také svoji absurdní až komickou rovinu. Vedle ideologických a represivních mechanismů se pokusíme také přiblížit rozšířenou banalitu, uniformitu a uzavřenost tehdejšího způsobu života“, říká odborný garant projektu a přední český historik Petr Blažek.

 

Road show TOTALITA po ČR

 

23. - 28.  9.   České Budějovice

14. - 19.10.   Brno

21. - 26.10.   Plzeň

  4. -   9.11.   Znojmo

11. - 17.11.   Praha

 

Všechny potřebné informace najdou zájemci na webu www.totalitnistat.cz

nebo také na Facebooku https://www.facebook.com/totalita1948.1989/

 

 

 

 

Zdroj: Metropol / foto: archiv TOTALITA

Projekční ´dóm´ bude hlavním tahákem road show

Road show Totalita startuje v Č.Budějovicích a projede další 4 města

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti