Symbol Paříže, který se původně moc nelíbil, slaví 130. výročí! - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Symbol Paříže, který se původně moc nelíbil, slaví 130. výročí!

Paříž I Symbol Paříže, Eiffelova věž, slaví letos 130. výročí. Někteří, kteří ji i navštívili možná ani netuší, jaké problémy ve svých začátcích měla. Že měla sloužit jako dočasná stavba, několikrát měla být rozebrána, a že při její realizaci se ozývaly hlasy proti, včetně tehdejších významných osobností, jako byl třeba básník a spisovatel Guy de Maupassant.

 

 

Se svojí celkovou výškou 324 metrů je „eiffelka“ nepřehlédnutelnou dominantou Paříže a zároveň patří k hlavním symbolům tohoto města i celé Francie. Otevřena byla pro veřejnost 6. května. Původně ale měla stát v Barceloně, kde ji ale odmítli a nelíbila se tehdy ani Pařížanům. Až když autoři, včetle s Gustavem Eiffelem, jehož jméno se francouzky vyslovuje „effel“, proto i název věže by měl být „efelovka“, nikoli „eifelovka“, přesvědčili o jejím dalším využití, začala stavba.

 

Eiffelova věž patří k nejnavštěvovanějším památkám světa, ročně ji navštíví asi 7 milionů turistů. Každý den vystoupá na vyhlídku v průměru 15 000 až 20 000 lidí. A je také patrně nejvíce napodobovanou památkou, po světě existuje bezpočet jejích replik, více či méně známých. Mezi nimi je i pražská Petřínská rozhledna, která je pětkrát nižší.

 

Naopak, jednou z mála kopií, která pařížský originál převyšuje, je tokijská "Eiffelovka", dosahující výšky 333 metrů. „Věž je v posledních letech maximálně chráněna proti teroristickým útokům. U vstupu je obehnána skleněnou stěnou z neprůstřelného skla. Každý návštěvník prochází důkladnou kontrolou. Proto jsou čekací doby někdy až hodinové. Zajímavostí je, že v sezóně k věži téměř každé dvě až tři minuty přijíždí autobus turistů,“ uvedla jedna z průvodkyň v Paříži slečna Michelle.

 

Výhled z nejvyššího dostupného patra je za jasného počasí famózní. Vidět je pak desítky až stovky kilometrů daleko. Nahoru se turisté dostanou výtahy nebo po schodech. Do nejvyššího patra jedině výtahem, který je ukryt v jedné z nohou stavby. Denně na Eiffelově věži pracuje na 500 lidí. Jsou zde kavárna, restaurace, obchody se suvenýry. Každý rok až každé dva roky se musí konstrukce natírat proti korozi. Každý týden je kontrolována a každý měsíc jsou kontroly ještě důkladnější.

 

Oslavy 130. výročí otevření dominanty Paříže se plánují za několik dní. Kromě proslovů a ceremoniálů, zde má v jednu chvíli zazpívat sbor čítající 1500 dětí. Věž se také oděje do francouzské trikolory v podobě nasvícení. Právě to je specifické při různých příležitostech a „eiffelovka“ tak poměrně často září do dálky jako maják.

 

Dílo se zrodilo v hlavě architekta Gustava Eiffela, jenž je i autorem newyorské Sochy svobody a bylo postaveno na počest 100. výročí Velké francouzské revoluce a při příležitosti Světové výstavy 1889. Věž připomíná svým tvarem písmeno A, vyrostla na Martových polích na levém břehu řeky Seiny a představovala radikální rozchod s nízkými stavbami z kamene a cihel, do té doby pro Paříž charakteristickými.

 

S montáží kovové konstrukce založené na čtyřech mohutných základových blocích se začalo 1. července 1887. O gigantičnosti díla svědčí čísla - ještě před zahájením stavby musela padesátka inženýrů a kresličů vypracovat 5300 konstrukčních výkresů, podle nichž pak více než stovka dělníků připravila v dílnách asi 18 000 prefabrikovaných dílů. Za první rok provozu ji navštívily dva miliony lidí, vstupné tehdy činilo pět franků. Dnes je to od 9 do 15 eur.

 

Obyvatelé Paříže tuto netradiční stavbu zpočátku neměli příliš v lásce, nejvíc jim vadil její tvar a velikost. Mezi kritiky věže patřily i známé osobnosti jako spisovatelé Guy de Maupassant, Émile Zola nebo Alexander Dumas mladší. Až když je konstruktéři přesvědčili, že má i širší využití, jako třeba meteostanice, později rozhlasový a dnes i televizní vysílač, svolili k tomu, že tedy má „nějaký smysl“.

 

Roku 1909 měla být zbourána z důvodu prošlé koncese. Počátkem 20. století se ale začala objevovat na obrazech a začali ji oslavovat i básníci.

 

Eiffleova věž má celkem tři plošiny, první je ve výšce 57 metrů, druhá ve výšce 115 metrů a třetí ve výšce 274 metrů. Třemi nohami stavby jezdí lanovky do prvního a druhého patra, ve čtvrté noze jsou schodiště pro pěší. Z druhého patra pak vedou výtahy do třetího patra (výtahy zde byly postaveny v roce 1899, tedy deset let po otevření).

 

Slavná věž si zahrála i v řadě francouzských a světových filmů. Před pár lety o ní vznikl i třídílný dokument detailně mapující její historii, stavbu, průběh let i současný stav. Věž je otevřena denně od 9 do 24 hodin. Místní, kteří znají poměry čekání turistů doporučují navštívit ji téměř bez čekání ve frontách okolo 9 až 10 dopoledne, nebo pak hodinu před zavíračkou.

Zdroj: Metropol / Foto: archiv

Eiffelova věž je dominantou a symbolem Paříže

Nádherný pohled na ní i z ní je v každém ročním období

Romantika každým coulem

Na Eiffelce jsou i dvě restaurace

Eiffelova věž je takové malé město, kde pracuje na 500 lidí

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti