Legendární Barbie slaví jubileum a vydělává miliardy! - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Legendární Barbie slaví jubileum a vydělává miliardy!

Praha I Která z holčiček by nechtěla mít jednu či více panenek Barbie. Právě tahle sexy a fashion hračka slaví jubileum. Letos je jí neuvěřitelných 60 let! Přitom tahle panenka vydělává miliardy. Každou vteřinu se jí na světě prodají průměrně tři kusy.

 

Panenku Barbie výrobci poprvé představili v americkém New Yorku v roce 1959. K nám, tedy do bývalého Československa se dostala až po Sametové revoluci. Když se poprvé objevila, ještě její prodejci neměli tušení, jestli se bude tvar jejího těla líbit dětem. Měla totiž ženské křivky. A panenky se do té doby podobaly spíš miminkům nebo holčičkám.

 

Ty si přály pravou panenku od Mattela, prodávaly se totiž i levnější kopie. Jenže těm začaly rychle odpadávat končetiny. Proto mělo smysl toužit po té pravé.


Panenka byla ohebná, souměrná a krásná, první Barbie měla blond vlasy, černobílé pruhované plavky, sluneční brýle, lodičky a měřila třicet centimetrů. Oblečky na panenky se staly velmi oblíbené. Barbie mohla nosit tisíce modelů. Mohla mít i různé profese jako atletka, podnikatelka, manekýnka. Také barva kůže se měnila. Barbie tedy mohla být hispánkou, černoškou nebo asiatkou.

 

Zajímavostí je, že nejde jen o hračku, ale i součást fashion světa. Panenky totiž často zdobí šaty od slavných návrhářů, jako je Dior, Armani nebo Versace.

 

Původní americkou rodinu tvořila Ruth a Elliot Handlerovi, kteří měli dvě děti – holčičku Barbie a malého Kena. Manželé vlastnili spolu se svým přítelem společnost na výrobu dřevěných rámů na obrazy a pojmenovali ji Mattel. Napřed začal Elliot vyrábět nábytek pro panenky. Ale až díky úspěchu panenky Barbie se společnost postupně rozrostla.¨


Barbie měla i své odpůrce! Byla kritizovaná za to, že podporuje mentální anorexii, Kena zase označovali za typického homosexuála nebo metrosexuála. Dnes se používá Barbie pro pejorativní označení určitého typu žen ve stylu: "To je ale bárbína". Ideálně, kdž jde o hubenou blondýnu v růžovém..


Jsou ale země, kde se tyto panenky prodávat nesmějí! Třeba v Saudské Arábii. Prohlásili je tam za symbol zkaženého Západu a erotického oporvžení.

 

Barbie vydělává miliardy. Podle statistik se každou vteřinu se na světě prodají tři kusy. Cena první panenky byla asi 3 dolary, tedy asi 67 korun,  dnes se prodává kolem 40 dolarů, tedy asi 900 korun až 1000 korun v přepočtu. Barbie má už také své domečky, nábytek, potřeby, kočár, koně, auta, lodě a podobně. Svět dětí a svět Barbie je zkrátka fantastický a fantazii se prostě meze nekladou...

Zdroj: Metropol / Foto: archiv

Panenka Barbie je v mnoha podobách i s řadou doplňků

Nechybí ani handicapovaná Barbie

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření