Amerika má talent přivítala prvního Čecha! Světlomalíře ALEXE DOWISE - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Amerika má talent přivítala prvního Čecha! Světlomalíře ALEXE DOWISE

Praha I Kdo by si nevzpomněl na jeho exhibici v televizní show Česko Slovensko má talent!? Světlomalíře Alexe Dowise kdysi porotkyně Lucie Bílá vyhodila z placu. Pak se chvíli dohadovali, aby si jej následně vzala na své dva ročníky Černobílé turná i Fifty Fifty i další projekty... Nyní light-artista Alex zase zabodoval! Jako první Čech dobyl 'americký Talent'!

 

Nedávno se Alex Dowis vrátil z Los Angeles, kde se America’s Got Talent. (Amerika má talent) natáčí. Jak porotu ve složení Gabrielle Union, Julianne Hough, Simon Cowell a Howie Mandel, tak ani tisíce diváků nenechal český machr rozhodně chladnými. Zažil obrovský standing ovation. Jak dopadl a zda postoupil do dalšího kola se ukáže později. Respektive diváci se to dozví koncem května, kdy se díl s Dowisem bude na NBC vysílat. 

 

„Bylo to fantastické! Je to takový jeden ze splněných snů! Letěli jsme tam vyloženě na pozvání, protože si mě vybrali a chtěli to, co dělám, vidět na vlastní oči. Nepopsatelné! Atmosféra, lidi, prostředí, zkrátka všechno. A je mi ctí, že jsem vlastně první Čech, který tam něco takového mohl prezentovat,” prozradil Alex Dowis, který se v Los Angeles, kde se pořad natáčí, setkal i se známou českou režisérkou a producentkou Pavlínou Moskalykovou, která žije střídavě tam i tady. „Vzali jsme ji s sebou na natáčení a byla to pecka. Moc nám s klukama držela pěsti…,” podotkl Alex Dowis.

 

Ještě, než Dowis odletěl do USA, zúčastnil se ve Španělsku velké televizní talk show ElHormiquero, kde svým uměním naprosto dostal slavného herce Antonia Banderase. Ten mu nejenom dlouho tleskal, zajímal se o light-art show, ale i se s ním vyfotil. 

 

Alex Dowis nemaluje jen světlem, ale i do písku. Nad tím, co dokáže, jak umí světlem nebo do písku zvárnit postavy i tváře slavných osobností, zůstává rozum stát. Především proto, že je to krátká doba, za kterou musí podobiznu vyrobit… „Dělám to ve velkém formátu a vidím to na místě vlastně jen po ose své ruky. Ale makám na tom,” podotkl s úsměvem light art výtvarník, který pracuje i pro privátní firmy, pro jejich prezentace show či večírky. 

 

Dnes má světlomalíř svůj tým a značku DOWIS.CZ, vystupuje po celém světě a například v pražském Divadle Ta Fantastika jednou až dvakrát měsíčně prezentuje light art show pro české i zahraniční diváky. Před sebou má několik zastávek projektu “ART OF Evolution” 

 

Před dvěma lety v rámci výročí slavných postaviček Pata a Mata nebo Boba a Bobka, které kdysi stvořil Vladimír Jiránek, prezentoval tyto večerníčkovské hrdiny na řadě míst. A vždy za obrovského ohlasu a s dotazy: „Jak to děláš? To není možné, že takhle nádherně můžeš něco nebo někoho namalovat a ještě takovou technikou…” říkají mnozí… 

 

Než Vladimír Jiránek, který byl Alexi Dowisovi dobrým rádcem v mnoha směrem, zemřel, předal mu odkaz na svoji tvorbu.  „Docházel jsem k němu domů na konzultace. On mi zadával různé úkoly: třeba abych nakreslil karikaturu Vladimíra Putina," vzpomíná s úsměvem Dowis a dodal: „Trvalo mi nějakou dobu, než jsem se ztotožnil s jeho způsobem práce, hlavně s jeho pověstnou linkou, ale jeho práce mi byla vždycky blízká. Naplno ocenit jsem ji však dokázal až ve chvíli, kdy jsem seděl a kreslil společně s ním. Byl to Mistr ve svém oboru,” podotkl světlomalíř Dowis.

 

Alex Dowis se věnuje malbě a kresbě od dětství. Ještě před tím, než se objevil v CS Talentu se jako výtvarník, scénograf, textař, režisér i herec podílel na celé řadě divadelních a filmových produkcí u nás i v zahraničí. Podstatnou částí jeho tvorby jsou i velké nástěnné malby, jak exteriérové, tak i interiérové vycházejících zejména z oblasti umění graffiti a street art. V posledních letech se věnuje právě kreslení světlem. Kresba na luminiscenční plochu světleným paprskem, kterým je možné stvořit jednoduchou kresbu až po realistické portréty, a která před diváky vzniká a po chvíli zaniká, všechny fascinuje!

 

Rád by také konečně dokončil projekt, který před lety začal právě s Vladimírem Jiránkem - komiksový, celovečerní animovaný film o Jacku Russellovi s názvem Jack Russell – zachránce planety. „Věřím, že se to podaří a vznikne brzo tento unikátní projekt, který je ve fázi rozpracovanosti,” dodal Dowis.

Zdroj: Metropol / Foto: archiv Alexe Dowise

Ještě než Alex Dowis zazářil v americkém Talentu, zaujal naprosto Antonia Banderase ve španělské televizní talk show

Alex Dowis je mistrem ve svém oboru nejen u nás, ale minimálně v celé Evropě!

Alex Dowis a část jeho týmu z Dowis.cz

V Los Angeles potkal Alex a jeho tým režisérku Pavlínu Moskalykovou a pozvali ji na natáčení Talentu

Porota America’s Got Talent

Alex zazářil i ve Španělsku

Dowis a jeho unikátní light-art show bere dech!

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti