Objevte Zámek Mělník a nechte se zlákat historií, luxusním vínem i dobrotami v cukrárně! - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Objevte Zámek Mělník a nechte se zlákat historií, luxusním vínem i dobrotami v cukrárně!

Mělník I Nad soutokem Labe s Vltavou se hrdě vypíná zámek Mělník spolu se známým městem. Palác, bývalý hrad, dnes zámek je jednou ze zásadních dominant Středočeského kraje. Pokud hledáte inspiraci na výlet, zcela jistě si nenechte ujít návštěvu právě zde.

 

Původně raně středověký hrad obývaný manželkami či vdovami českých králů a knížat byl několikrát goticky přestavěn, v 16. století pak přebudován na renesanční zámek, upravený v 17. století barokně. Sídlily zde významné rody, mj. Berkové nebo Černínové, nejvíce je však Mělník spjat s rodem Lobkowiczů, jimž byl zámek roku 1992 vrácen v restituci zpět a následně po rekonstrukci zpřístupněn veřejnosti.


Stále zde žije kníže Jiří Lobkowicz, jeho manželka, princezna Zdenka Belas Lobkowicz a jejich dva synové, princové Robert a Jacob. A když budete mít velké štěstí, možná zde šlechtickou rodinku, nebo její část i potkáte.


Na Mělníku žilo v minulosti údajně 23 českých královen a princezen, což ještě zvyšuje historickou hodnotu tohoto místa. Pozoruhodné jsou i zámecké interiéry s dobovým zařízením a rodovými sbírkami. Zmínit je nutno především Velký a Malý sál s mapami a vedutami; mapy ze 17. století zachycují Francii, Itálii a Nizozemí, velké veduty pak významná evropská města. K vidění je i Rytířský sál, v němž se konají také společenské akce, koncerty, dále pracovna Augusta Longina, Velký zelený salón, Dětský pokoj, Velká jídelna sv. Václava, Koncertní sál, kaple sv. Ludmily či Jídelna vybavená překrásnými barokními sekretáři s drobnými vedutami. 


„Za klenot mělnického sídla se dá označit znamenitá sbírka obrazů, jejichž autory jsou mistři českého baroka, jako třeba Karel Škréta, Petr Brandl, Václav Vavřinec Reiner, Jan Kupecký, Jan Jiří Heintsch nebo Ignác Viktorin Raab. Svůj věhlas získal zámek Mělník také díky vinným sklepům Jiřího Lobkowicze. Pro návštěvníky zde máme řízené degustace lobkowiczkých vín pod vedením zámeckého sklepmistra. K atraktivním místům patří rovněž terasy a zámecká vyhlídka, z níž je možno spatřit soutok Labe a Vltavy, památnou horu Říp a České středohoří, ale i naše znamenitá restaurace a také cukrárna s kavárnou, která je zařízena  ve stylu Ludvíka XIV,” prozradil manažer zámku Jiří Lokšan.


Důležitá je též informace, že do zámku i parku je bezbariérový přístup. Na mělnickém zámku se koná řada kulturních akcí. V poslední době to byly třeba koncerty Václava Neckáře, letos se zde uskuteční i divadelní léto a na zimu jsou přichystány koncerty Marie Rottrové či Báry Basikové.


Koná se zde také řada svateb, které jsou vždy v originálním a romantickém prostoru a duchu. Svou svatbu zde měla i herečka Jitka Čvančarová a taneční mistr Petr Čadek, kteří nedaleko Mělníka spokojeně žijí. 


Podrobnosti včetně zajímavých informací o zámku Mělník lze najít i na jeho nových facebookových stránkách https://www.facebook.com/zamekmelnikcastlemelnik

 

 

 

Zdroj: Metropol / archiv Zámku Mělník

Zámek Mělník se tyčí nad soutokem Labe s Vltavou

Historické prostory žijí také kulturním životem

Zámecká kaple na Mělníku

Konají se zde i svatby a další společenské události

Sňatek zde uzavřeli i Jitka Čvančarová s Petrem Čadkem

Zámecké nádvoří je věčně zaplněné turisty

Zámeckou cukrárnu nesmíte vynechat!

Rodina Jiřího Lobkowicze na zámku žije

Proslulé jsou i Lobkowiczké sklepy a znamenité víno

Letos zde bude také celá řada kulturních akcí

Manažerem zámku Mělník je Jiří Lokšan

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti