Zlozvyky, které zvyšují riziko zneužití citlivých dat. Znáte je? - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Zlozvyky, které zvyšují riziko zneužití citlivých dat. Znáte je?

Praha I Mobilní telefony, tablety, či jiná přenosná zařízení nám nejenom ulehčují pracovní úkony celého dne, ale přinášejí i zábavu ve volných chvílích. Přesto stále vysoké procento lidí chybuje v základních pravidlech pro jejich bezpečné užívání a zbytečně se vystavují riziku kybernetického útoku založeného na úniku citlivých osobních dat.

 

Většina z nás totiž ve veřejném IT prostoru sdílí mnohem více, než je tak říkajíc zdrávo. V mnoha případech pak takováto neopatrnost končí ztrátou peněz z osobního bankovního účtu.

 

„Policie již několik let upozorňuje občany na rizika spojená s užíváním kreditních nebo debetních karet mimo banky, jako je vybírání z bankomatů, či nastavování limitů pro bezkontaktní platby u obchodníků. Několikrát během posledních let bylo kriminalisty řešeno zneužívání bankovních prostředků při platebním styku na základě kopírování dat z debetních a kreditních karet při jejich vložení do bankomatů. Na obdobná rizika pak upozorňují odborníci i při užívání internetového bankovnictví na veřejných wifi sítích. Ty jsou zřídkakdy řádně zabezpečeny a hrozí tak únik informací citlivé povahy do nesprávných rukou," říká Petr Samek, expert na bezpečnost v IT ze společnosti CNS.

 

Zločinci pak tyto údaje velmi často zneužijí při nákupu zboží či služeb v zahraničí. Mnohdy se pak stává, že nic netušícímu člověku přijde vyúčtování několik tisíc dolarů za nákup, který pochopitelně nikdy neučinil. „V těchto chvílích může být ale už velmi obtížné škodu zvrátit. Poškozenému pak nezbývá nic jiného, než se obrátiti na policii,” podotkl Petr Samek.

 

„Uživatelé by tedy měli citlivá osobní data, jako jsou hesla do internetového bankovnictví nebo jiných důležitých aplikací, odesílat vždy jen přes zabezpečenou internetovou síť. I laik by měl dále znesnadnit potenciálnímu útočníkovi jeho snahu složitým heslem do klíčových aplikací. Je-li někdo zručnějším uživatelem internetu, je možné si pak do svého zařízení nainstalovat právě software pro ochranu osobních dat, jako jsou různé šifrovací aplikace," doplňuje Samek, který se specializuje na šifrování dat. 

 

Další překvapivě častou chybou, které se běžní uživatelé dopouštějí, je odesílání čísla kreditní karty nebo dokonce její fotografie přes SMS, WhatsApp či Messenger. Důvodem může být snaha mít číslo karty kdykoli po ruce ve svém mobilním telefonu nebo umožnit rychlé zaplacení na internetovém portálu. Obojí nás může později velmi mrzet. „Rozhodně nikdy neumisťujte fotografie kreditních karet na web a sociální sítě, a to ani, pokud se jedná pouze o přední stranu kreditní karty, bez tzv. CVV kódu. I bez něj se dá totiž v řadě e-shopů v dnešní době zaplatit.” radí Samek. 

 

 

7 nejčastějších hazardů na síti:  

 

Slabá hesla - překonat pohodlnost a zvolit si silnější heslo než jméno dětí nebo skautskou přezdívku se vyplatí. Bohužel to často zjistíme až ve chvíli, kdy se nám někdo zvenku nabourá do e-mailové schránky nebo na plochu počítače. 

 

E-mailová pošta - i v dnešní době si spousta lidí myslí, že posílání dokumentů pomocí běžného e-mailu je bezpečné. Opak je pravdou. E-mailová komunikace i veřejná úložiště jsou velmi zranitelné a pro hackery snadno přístupné. Experti proto doporučují využívat specializované aplikace na šifrování dat.

 

Platební karty - fotografie kreditních karet nepatří do mobilu, na sociální síť ani do e-mailu, a to ani pokud se jedná pouze o přední stranu bez tzv. CVV kódu. I bez něj se dá totiž v řadě e-shopů zaplatit a pachatele podvodu bývá velmi obtížné dohledat.

 

Veřejné wifi - dnes se snadno přihlásíte k wifi na mnoha veřejných místech. Ušetříte sice za vlastní mobilní data, ale o zabezpečení těchto sítí většinou nic nevíte. Proto není bezpečné připojovat se na nich ke službám s citlivými informacemi, jako je například internetové bankovnictví.  

 

Nebezpečné odkazy - asi každému někdy přijde email s podezřelým odesílatelem nebo odkazem. Ať je vám podezřelý sebemenší detail, berte ho vážně a nikdy neotevírejte přílohu či odkaz, jejichž původem si nejste 100% jisti. Je výhodnější omylem smazat bezpečný mail, než neopatrně otevřít dveře počítačovému viru.

 

Ignorování aktualizací - zdržují vás časté aktualizace? Přehnané zamítání aktualizací se vám nemusí vyplatit. Většina aktualizací drží krok s hackery. Kromě jiného reagují na nejnovější bezpečnostní hrozby a opravují potenciálně nebezpečné prvky systémů a aplikací.  

 

Zálohování

Tuto dobře míněnou radu IT odborníků často bereme na vědomí až ve chvíli, kdy poprvé přijdeme o vzácné fotky z dovolené nebo výsledky dvouměsíční práce. “Pravidelné zálohování, ať už lokální či cloudové, pak může zvýšit šance na obnovu ztracených dat,“ uzavírá Petr Samek z IT společnosti CNS. 

Zdroj: Metropol / Shutterstock

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti