Merkelová vystoupila ze stínu poražené země, účastnila se oslav konce první světové války - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Merkelová vystoupila ze stínu poražené země, účastnila se oslav konce první světové války

Ikona

11. listopadu 2009, 17.03 | FRANCIE | Poprvé v poválečné historii se německý státník účastnil oslav výročí konce první světové války, v níž byla jeho země poražena, informuje britská stanice BBC. Německá kancléřka Angela Merkelová.si významný den připomněla ve středu na ceremoniálu v Paříži.

 

Merkelová společně s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, představitelem státu, který ve válce stál na vítězné straně, rozžehla plamen u hrobu neznámého vojína pod Vítězným obloukem. K hrobu vojína předtím za doprovodu hymen obou zemí Sarkozy s Merkelovou položili věnce.

"Vím, že to, co se stalo, nejde vymazat. Je tu ale síla, která nám pomáhá vyrovnat se s tím, co se přihodilo. Tou silou je usmíření," řekla Merkelová během devítiminutového projevu. "Schopnost prohlubovat naše partnerství v Evropě a na obou stranách Atlantiku je založena na našem přátelství. Jen společně se dokážeme vypořádat se současnými i budoucími výzvami," dodala.

Sarkozy prohlásil, že připomínáním minulosti "posilujeme současnost a plánujeme budoucnost". "Neshromáždili jsme se tu, abychom slavili vítězství jednoho národa nad druhým, ale abychom si připomněli utrpení, které bylo hrozné pro jednu i pro druhou stranu. Němečtí sirotci plakali nad smrtí svých otců v boji stejně jako ti francouzští," řekl prezident.

Ačkoliv výročí v minulosti připomínalo hlavně vítězství francouzských vojsk nad německou armádou, poslední dobou dokládá, že kdysi znepřátelené země navázaly novou éru vztahů - pevnějších než kdykoliv předtím, píše portál BBC

Přítomnost německé kancléřky na oslavách 91. výročí konce první světové války považuje Francie za "pevný symbol francouzsko-německého usmíření", uvedla stanice France24. To podle ní dokazuje i pondělní účast prezidenta Sarkozyho na oslavách 20. výročí pádu Berlínské zdi.

Středeční ceremonie se mimo jiné zúčastnili veteráni druhé světové války a poválečných konfliktů v Indočíně a Alžírsku.

První světová válka trvala od roku 1914 do roku 1918. Bezprostřední záminkou byl atentát na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d'Este v Sarajevu. Rakousko-Uhersko vyhlásilo Srbsku válku a vyvolalo tak řetězovou reakci vedoucí k celosvětovému válečnému konfliktu.

Ve válce přišlo o život téměř deset milionů lidí. Dne 11. listopadu 1918 ukončil válku podpis příměří mezi Německem a státy Dohody v lese u francouzského Compiègne.

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti