Unikátní Langweilův model v nových dimenzích - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Unikátní Langweilův model v nových dimenzích

Ikona

22. února 2009, 20.03 | Praha | Zpřístupnit v 3D podobě detaily a zákoutí Prahy z let 1826 až 1837 je cílem projektu, který koncem roku 2006 zahájil pražský magistrát ve spolupráci s Muzeem hlavního města Prahy. Digitalizace takzvaného Langweilova modelu Prahy si vyžádala investici 14,5 milionu korun a zabrala přes dva roky práce. Model obsahuje více něž 2000 budov, z nichž 960 již v reálné Praze neexistuje. Pražský primátor Pavel Bém, ředitel odboru památkové péče magistrátu Jan Kněžínek, ředitelka Muzea hl. města Prahy Zuzana Strnadová spolu s dalšími odborníky ve Slovanském domě slavnostně představili tento digitální model.

 

„V brzké době ovládnou naše životy počítače a čipy. Vítejte ve virtuálním světě, který nám zde představuje zcela unikátní dílo vskutku renesančního člověka. Langweilův model je jedním z nejdetailnějších urbanistických modelů na světě. Jeho převedením do trojrozměrné digitální podoby se tak Praha stala jediným městem na světě, které má historický virtuální model města v takovém rozsahu a takových detailech,“ prohlásil primátor hlavního města Prahy Pavel Bém. Rozsahem, technickým mistrovstvím a dokonalým uměleckým výrazem patří podle něj model mezi nejúchvatnější výtvory, které kdy stvořila lidská ruka. 

Model je rozložen na dvaceti metrech čtverečních a zahrnuje Staré Město s židovským ghettem, Malou Stranu bez petřínského svahu, Pražský hrad a Hradčany bez Pohořelce a části Nového Světa. Jeho stavba zabrala 11 let a po úmrtí Antonína Langweila již nebyla dokončena.

Digitalizace Langweilova modelu, přibližujícího návštěvníkům unikátní projekt v nových dimenzích, probíhala od podzimu 2006 do konce roku 2008. Technická stránka celé akce se ukázala mnohem složitější, než bylo původně předpokládáno.
V tomto rozsahu a detailnosti jde o průkopnické dílo, které vytvářela společnost Visual Connection, a.s. Po důkladné přípravě probíhalo během podzimu a zimy v letech 2006–2007 náročné snímání dat za pomocí speciálního robota, který pořídil více než 244 000 detailních makrofotografií modelu.

V průběhu let 2007 a 2008 probíhala náročnější fáze projektu, tj. zpracování naměřených dat a vytvoření počítačové 3D rekonstrukce modelu. Během práce při zpracovávání dat vznikalo mnoho unikátních postupů a nástrojů, které nebyly do té doby k dispozici. Všechny standardní fotometrické nástroje zpracování dat selhávaly nejen na detailech modelu, ale i na množství naměřených dat. Práce na takto unikátním díle se rovněž neobešla bez mezinárodní spolupráce. Významným dílem přispěl francouzský tým společnosti Autodesk RealViz. Pro zpracování dat společnost Visual Connection sestavila tým špičkových odborníků z oboru robotiky, počítačového vidění, fotometrie, geografických systémů a počítačové grafiky. Vedle programátorů a vysoce kvalifikovaných odborníků byla zapotřebí spolupráce s velkým počtem operátorů pracujících na tzv. 2.5D a 3D datech. Nejnáročnější částí projektu byla extrakce textur modelu z fotografií. Při tomto procesu se výsledný 3D model „potahoval“ kresbami fasád domů a objektů. Tato fáze vyžadovala mimořádné výpočetní výkony – propočty totiž nepřetržitě, a to více než deset měsíců, zpracovávaly desítky pracovních stanic. Naměřený hrubý model obsahoval desítky miliónů bodů a polygonů. Výsledný 3D počítačový model byl následně optimalizován na 1 000 000 polygonů a 25 GB textur: tento model je tak rozsáhlý, že jej současnými běžnými počítačovými prostředky nelze vcelku zobrazit.

Na papírovém modelu Prahy začal Antonín Langweil – knihovní sluha v Univerzitní knihovně v Klementinu – pracovat v roce 1826. Rozpracovaný model několikrát vystavil pro veřejnost a získal si pověst podivína. Poprvé po Langweilově smrti v roce 1837 byl pak model vystaven až v roce 1862 na Staroměstské radnici. V dalších letech byl model vystavován muzeem jen občas. Teprve roku 1891 byl vystaven na delší údobí v době konání Zemské jubilejní výstavy a po jejím skončení od roku 1905 jako součást expozice Lapidária Národního muzea na Výstavišti. Po 2. světové válce byl převzat do správy Muzeem hlavního města Prahy. Po zpřístupnění v tomto muzeu roku 1961 v rámci expozice Prahy 19. století se Langweilův model stal pro Pražany a návštěvníky Prahy skutečným objevem a návštěvnickou atrakcí. Současně od roku 1962 probíhalo důkladné odborné restaurování modelu akademickými malíři Janou a Jiřím Boudovými.

Výsledky digitalizace Langweilova modelu 

Papírový model Prahy z let 1826–1837 vytvořil Antonín Langweil na ploše 20 metrů čtverečních v měřítku 1:480. Model obsahuje více než 2 500 číslovaných budov, z nichž 960 objektů již v současné době v Praze neexistuje. Digitální model obsahuje 13 400 střech, 9 100 komínů, 5 400 keřů a stromů. Pro digitalizaci bylo třeba 48 počítačů a diskový prostor 20 TB.

Na projektu pracovalo více než 170 operátorů a celkově více než 200 spolupracovníků. Na optimalizaci 3D modelů bylo odpracováno přes 8 100 hodin. Vedle výsledných 3D dat modelu jsou výstupem digitalizace i aplikace pro veřejnost. První z nich jsou vlastní INTERNETOVÉ STRÁNKY umístěné na adrese www.langweil.cz. Tyto stránky obsahují informace o modelu a jeho digitalizaci – a to jak v českém, tak v anglickém jazyce. 

V únoru 2009 budou v expozici modelu nainstalovány DOTYKOVÉ OBRAZOVKY, na nichž si bude moci návštěvník interaktivně prohlížet digitální podobu Langweilova modelu. Díky digitalizaci tak bude možné vidět model zblízka, a to i z úhlů, které by jinak nebyly dosažitelné. Takový pohled by totiž byl možný jen pro „pozorovatele“ vysokého pouhý jeden centimetr… 

Dalším výstupem je dokumentární film na DVD: DIGITALIZACE LANGWEILOVA MODELU PRAHY, který popisuje průběh digitalizace modelu. Ukázka z tohoto videa je umístěna i na internetových stránkách projektu.

Zvídavým zájemcům je určen další výstup projektu, DVD ROM aplikace s názvem VIRTUÁLNÍ PRŮVODCE LANGWEILOVÝM MODELEM PRAHY. Tato multimediální aplikace umožňuje uživateli prohlížet model pomocí předpřipravených virtuálních průletů 3D modelem. Vedle těchto „procházek“ mohou uživatelé model libovolně interaktivně procházet ve 3D prostoru
a vžít se tak do pocitů návštěvníka Prahy začátku 19. století. 

Pro mladší publikum bude určen DVD ROM DOBRODRUŽSTVÍ V LANGWEILOVĚ MODELU PRAHY. Tato interaktivní 3D naučná počítačová hra zavede uživatele do „papírového“ světa staré Langweilovy Prahy. Hráč vstoupí do digitálního Langweilova modelu a jako virtuální chodec musí v této virtuální „papírové“ realitě splnit 16 úkolů. Úkoly se vždy týkají reálií staré Prahy. Při jejich plnění se hráč dozví mnoho historických a místopisných zajímavostí. Díky rozsáhlosti modelu má tato aplikace nadstandardní požadavky na 3D grafickou kartu počítače. Hra bude rovněž vytvořena jak v českém, tak anglickém jazyce.

Pro odborníky bude u kurátorky Langweilova modelu Prahy – PhDr. Kateřiny Bečkové – připravena v průběhu druhého čtvrtletí roku 2009 APLIKACE JAKO SPECIALIZOVANÁ BADATELSKÁ STANICE, která umožní prohlídku vybraných částí digitalizovaného modelu v nejvyšší dosažitelné kvalitě. Jádrem počítačového pracoviště je v současnosti nejvýkonnější dostupná stanice HP s výkonným grafickým subsystémem. Návštěva tohoto pracoviště bude možná v klasickém badatelském režimu po předchozím objednání.

Pro všechny, kteří přijdou v dubnu 2009 do hlavní budovy Muzea hlavního města Prahy, bude určena cca šestiminutová STEREO PROJEKCE (3D – podobně jako IMAX). Návštěvní doba bude uvedena na webových stránkách a u pokladny muzea.

Všechny aplikace jsou náročné na hardwarové i softwarové vybavení počítače a budou uspokojivě fungovat – vzhledem k obrovskému objemu v daném okamžiku zpracovávaných dat – jen na moderních herních počítačích s velkou kapacitou paměti pro grafické zpracování.

V současné době probíhá tzv. beta-testování uvedených aplikací, při kterých se optimalizuje prohlížení na počítači, a dolaďují se detaily. Práce na digitalizaci Langweilova modelu byla extrémně náročná a projekt byl složitější, než se původně očekávalo. Digitalizace papírového modelu na základě rekonstrukce z makrofotografií je ve světě zatím unikátním počinem. Blízká fotometrie nebyla (dle dostupných informací) v tomto rozsahu nikdy použita. Trojrozměrná digitální podoba Langweilova modelu přinese mimořádné zážitky návštěvníkům Muzea hlavního města Prahy a pomůže odborníkům podrobněji prozkoumat mimořádné dílo Antonína Langweila, které pomáhá – mimo jiné – nahlédnout do zákoutí staré Prahy, která jsou nenávratně pryč.

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti