Ochránci zvířat prožívají rušné dny - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Ochránci zvířat prožívají rušné dny

Ikona

8. ledna 2009, 15.14 | Rokycansko | Ani konec roku minulého a začátek roku nového neznamenal oddych pro rokycanské ochránce přírody. Stejně jako na Silvestra i na Nový rok řešili řadu případů zvířecích pacientů, kteří se dostali do nesnází. Zatímco poslední den roku 2008 zaznamenali zvířecí záchranáři výjezdy především za sraženými živočichy, začátek roku letošního se zabývali zejména odchytem labutí, které se „ tvářily „ jako přimrzlé. To se však v žádném ze tří případů nepotvrdilo.

 

Ani zimní počasí doprovázené silnějším mrazem tedy nebyl důvodem odpočinku pro rokycanské ochranáře, kteří provozují záchrannou stanici živočichů pro volně žijící živočichy na území pověřených obcí Beroun, Hořovice a Rokycany. Právě naopak. Konec roku byl jeden z nejrušnějších, stejně tak jako vstup do toho roku dalšího. Na konci roku společně s Městskou policií v Rokycanech vysvobodili mladého srnce z areálu místního koupaliště, či ošetřovali několik dravců nalezených buď pod sloupy vysokého napětí nebo v blízkosti silnic. Jedním z případů se šťastným koncem byl případ káněte, kterého srazilo projíždějící auto. Řidič i spolujezdkyně okamžitě vyhledali pomoc veterináře a následně pak pomoc záchranného centra v Rokycanech. Nyní již je káně mimo ohrožení života a pokud to jen povětrnostní podmínky dovolí bude se moci vrátit zpět do volné přírody. Ani začátek roku 2009 nebyl nijak oddychový. Ráno pravidelné přikrmování volně žijících živočichů a již zvoní mobilní telefon. Na druhé straně operační středisko hasičů s prosbou o řešení „ přimrzlé „ labutě v Komárově u Hořovic. Vzhledem k tomu, že jsme řešili jiný případ v terénu, vyjíždíme o něco déle než obvykle. Naštěstí před příjezdem na místo volá operační důstojník a ruší náš výjezd. Labuť po přiblížení hasičů odlétá. Odpočívala na ledě a šetřila energii. Ta pochopitelně v těchto dnech velice snadno uniká a opeřenec postupně slábne.

Síly v těchto dnech rychle ubývají nejen labutím, ale i volavkám, dravým ptákům, ale i pěvcům. To už opět zvoní telefon. Tentokráte opět v blízkosti Komárova ve Středočeském kraji poletuje vysláblá volavka popelavá. Okamžitě se vydáváme na místo a po dvou nezdařených pokusech se volavka ocitá v odchytové síti. Skutečně je naprosto vysláblá a několik dní v přírodě bez potravy by znamenalo smrt. Převážíme jí do záchranného centra. Cestou ještě předáváme poslední velkokapacitní krmítko určené pro přikrmování opeřenců v přírodě. Cestou však získáváme další informaci. Na Kařezských rybnících se vyskytuje labuť, která nechce odlétnout. Měníme tedy směr a jedeme ke Kařezským rybníkům, kde se pokoušíme odchytit za pomoci ohlašovatelů zmiňovanou labuť. Po dvou neúspěšných pokusech labuť odlétá. Přesto snažení nevzdáváme. Přejíždíme na vzdálenější rybník, kde objevujeme „ naši „ labuť sedící na poli. Měníme taktiku odchytu. Za několik minut již labuť odvážíme. Cestou ještě přijímáme zprávu o podobně se chovající labuti v Mýtě. Je to při cestě a i tady jsme úspěšní. V zavazadlovém prostoru auta se tedy ocitají dvě labutě a volavka. Konečně vyrážíme k domovu. Labutě ošetřujeme, kontrolujeme jejich výživný stav, odčervíme a následně vypouštíme na zimoviště na řece Berounce, která je v této době vodními ptáky doslova „ obležena „. Není divu, vždyť jako jedna z mála vodních ploch nezamrzá a je tedy útočištěm nejen labutí, ale i vzácnějších druhů, např. morčáků velkých. Navíc zde mají i krmeliště, které je pravidelně doplňováno plzeňskými kolegy.

Po úspěšném dnu se vracíme z vypouštění domů a ještě cestou zastavujeme pro sraženého strakapouda velkého. Ten příliš štěstí neměl, neboť náraz do auta mu zlomil křídlo. Jeho stav je tedy vážný a lze jen těžko odhadovat, zda-li přežije. I s touto možností je však nutné počítat.
I přesto, že byl konec roku i začátek toto nového nesmírně náročný, vážíme si lidí, hasičů i policistů, kterým není lhostejný život volně žijících živočichů v přírodě. Díky svému vztahu k přírodě jsou ochotni na zraněného živočicha upozornit či sami zorganizovat záchrannou akci, která zpravidla vede k záchraně života. Najdou se však i lidé, kteří chtějí pomoci finančně. Právě takovým je určená i veřejná sbírka Zvíře v nouzi, která má za úkol získávat prostředky na činnost záchranných stanic.

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti