Ochránci přírody z Rokycan přikrmují zvířata - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Ochránci přírody z Rokycan přikrmují zvířata

Ikona

4. ledna 2009, 19.12 | Rokycany | Zimní přikrmování živočichů v rokycanských městských parcích odstartovali na Štěpána rokycanští ochránci přírody. S nimi zhruba třicet příznivců, kteří se již tradičně několik let scházejí po vánocích na společné vycházce. Ta má za úkol vysvětlit nejširší veřejnosti správný způsob přikrmování nejen opeřených obyvatel přírody, ale i volně žijící zvěře.

 

Ne vždy totiž lidé vědí jak správně přikrmovat. Proto rokycanští ochránci přírody pořádají společné výpravy a diskutují o nutnosti a potřebnosti této činnosti, která se stává vděčnou činností mnoha lidí v tomto pro volně žijící živočichy nepříznivém období. Součástí vycházky je i podpora veřejné sbírky „Zvíře v nouzi“, která odstartovala na konci roku 2005. Od této doby lidé posílají finanční částky či dárcovské sms zprávy na podporu záchranných stanic v České republice. Sympatické je, že právě na společných akcích rokycanských ochránců přírody je o tuto podporu zájem.
Máte-li možnost, zapojte se do této ojedinělé sbírky i Vy a podpořte v této době aktivity rokycanských ochránců přírody a zvířátek žijících v rokycanské záchranné stanici, která poskytuje odborný servis na Berounsku, Hořovicku a Rokycansku. Stačí odešlete-li dárcovskou sms zprávu ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI ROKYCANY na telefonní číslo 87777 / cena DMS je 30,- Kč, příjemce Vaší pomoci obdrží 27,- Kč / nebo zašlete-li finanční dar na číslo účtu 33553322/0800, variabilní symbol 29/01. Závěr této netradičně pojaté akce patřil společnému posezení v útulné restauraci Železná, kde se živě diskutovalo o připravovaných aktivitách ochránců přírody v roce 2009, kdy oslaví ČSOP 30 let od svého založení. Patří tedy k nejstarším ochranářským organizacím u nás.
Přátelské posezení v restauraci ještě zpestřil výjezd rokycanských ochránců přírody za zraněným kánětem lesním do Zdic na Berounsku. To bylo sraženo projíždějícím vlakem a nyní je v péči rokycanských ochránců přírody. Ani o záchranné mise není tedy v této době nouze. Velice často vyjíždějí k nejrůznějším případům a ne vždy končí zásah úspěšně. I s touto alternativou je však potřebné počítat. Velice často se nyní stává, že odpočívající labutě na ledu budí dojem, že jsou přimrzlé! Je to však skutečně mýlka, neboť labuť je severský pták velice dobře přizpůsobený zimním podmínkám a jeho přimrznutí je téměř nemožné! "Od roku 1990, kdy provozujeme záchranné centrum, jsme snad jen v pěti případech řešili situaci, kdy labutě byly skutečně přimrzlé," říká šéf záchranářů Pavel Moulis.
Proto doporučujeme, než-li záchranáře k přimrzlým labutím zavoláte, vždy se přesvěčte, jak na tom skutečně jsou. Usnadníte jim práci.
V případě, že máte i vy zájem o přikrmování živočichů v přírodě, kontaktujte myslivce ve Vašem okolí či přímo rokycanské ochránce přírody. Jistě Vám rádi poskytnou vyčerpávající informace. Kontaktní adresa je : ZO ČSOP Rokycany, Švermova 748/II, 337 01 Rokycany nebo můžete zatelefonovat na : 371 722 686 či 603 239 922. Na měsíc leden a únor připravují rokycanští ochránci přírody volné pokračování veřejného přikrmování v městských parcích. Nicméně však bude záležet na počasí, zda-li tato činnost najde uplatnění. "Každopádně máme připraveno dostatek krmiva od nejrůznějších dárců, kteří během roku pilně sbírali nejrůznější pochoutky, které nyní budeme společně živočichům v přírodě předkládat. Ve sbírání pochutin pro volně žijící živočichy nám tradičně pomáhají desítky mateřských i základních škol, které byly v letošním roce odměněni velkokapacitním krmítkem pro ptactvo žijící kolem jejich škol. Za jejich snažení jim patří nejen obdiv, ale i velký dík. Ke krmení ptactva je nejvhodnější slunečnice nebo již lze nakupovat hotové různorodé krmivo pro volně žijící ptactvo či lojové koule," konstatuje Moulis.
Možností je tedy poměrně dost. I když ještě zima pořádně nezačala, je dobré mít vhodné krmivo připraveno a s přikrmováním pozvolna začít.

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti