Focus: Prvomájový zvyk políbit ženu pod rozkvetlou třešní je novodobou tradicí - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Focus: Prvomájový zvyk políbit ženu pod rozkvetlou třešní je novodobou tradicí

ČESKÁ REPUBLIKA | Zvyk políbit ženu na prvního máje pod rozkvetlou třešní patří mezi relativně krátké tradice. Podle etnoložky Lydie Petráňové bylo až do 19. století nemyslitelné, aby muž ženu políbil na veřejnosti. "V tradiční společnosti bylo dovoleno někoho líbat teprve tehdy, pokud už byla dvojice zasnoubena.

 

Ještě v 19. století byl totiž polibek považován za vyloženě intimní projev přízně," uvedla odbornice na lidové zvyky.

Traduje se, že políbení má ženě zajistit krásu a přitažlivost po celý následující rok. Kořeny této tradice bychom však hledali marně. "Nikde to není doloženo," říká Petráňová.

Zatímco původ polibku, kvůli kterému se většina dvojic první květnový den rozjede do přírody, aby tu vyhledala strom osetý bílými květy, nejsou známé, ve všech dalších zvycích, které jsou s tímto dnem spojeny, mají etnologové jasno. "Vše se točí kolem lásky. Vždy to ale musí směřovat k uzavření sňatku," zdůrazňuje expertka.

Také tradiční stavění máje tak bylo spojeno s náklonností k určité dívce. Právě májka, kterou mladík postavil u domku své vyvolené, totiž dal najevo svůj zájem o ni.

K tomuto datu se pojí také škodolibé zvyky, jedním z nich je vysypání cestiček lásky. "Pokud se vědělo o tom, že ve vztahu určitého manželského páru není všechno tak, jak má být, tedy že se například jeden z dvojice dopouští nevěry, bylo vysypání "cestiček lásky" způsobem, jak na problém v domě upozornit. Ten, kdo o něčem takovém věděl, prostřednictvím písku či vápna, které trousil po cestě vedoucí k domku, dal i ostatním najevo, že právě v této domácnosti není všechno dobré," řekla Petráňová.

Atmosféru nabitou láskou má i předvečer prvního máje, 30. duben. "Je to večer plný vzrušení, kde hrál velkou roli také alkohol. Celé to pak vyústilo večer u ohně, při pálení čarodějnic. Mládenci přitom už nešli spát, a pokud věděli, že si jejich konkurenti ze sousední vesnice postavili máje, snažili se jim ji pokácet," popisuje etnoložka průběh posledního dubnového dne. Veselí pokračovalo i následující den, kdy vesnici obcházeli muzikanti. Na to pak navázala velká taneční zábava.

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti