Gagarin před letem do vesmíru vtipkoval o kořalce - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Gagarin před letem do vesmíru vtipkoval o kořalce

Moskva | Právě před pětapadesáti lety se do vesmíru osobně podíval první člověk. Jurij Gagarin před startem vtipkoval o salámu a pálence. Záznamy Gagarinova vtipkování pochází ze čtyř zdrojů, většina je ale z nahrávek palubního magnetofonu. Další jsou ze tří radiostanic, které zajišťovaly komunikaci mezi Gagarinovou lodí Vostok 1 a Zemí.

 

Slavnému „pojechali“ (rusky „jedeme“), které vyslovil Gagarin při startu, předcházely dvě hodiny rozhovorů pilota a techniků, o nichž dosud veřejnost nevěděla. Většina z nich má technický charakter. Gagarin a Sergej Koroljov, hlavní inženýr Vostoku, před letem kontrolovali spojení, Koroljov mimo jiné pilotovi vysvětloval, kde najde jídlo.

„Máš tam oběd, večeři i snídani. Salám, dokonce i zavařenina k čaji. Šedesát tři kusů, budeš tlustý. Dnes přiletíš, hned všechno sněz,“ radí mu konstruktér. Gagarin měl dobrou náladu a vtipkoval: „Nejpodstatnější je, že tam je salámek, aby se dala samohonka zajídat.“

V průběhu příprav na start si Gagarin hvízdal a prozpěvoval. Poslední písničkou, kterou si dvě minuty před odletem notoval, je tematická „Leťte, holoubci, leťte“.

Mezi odtajněnými materiály se ocitl i pilotův dopis na rozloučenou, který dva dny před startem připravil pro případ, že havaruje a zemře. Přesvědčuje v něm manželku, aby se „nesoužila žalem“.

„Život je přece život a nikdo nemá zaručeno, že ho zítra nepřejede auto. Technice věřím úplně. Neměla by selhat. Ale stává se přece, že člověk spadne i na rovném místě a zlomí si krk. I tady se může něco stát, byť tomu nevěřím,“ píše Gagarin a dodává, že „dosud žil čestně, pravdivě a ve prospěch lidí“.

„Už jako malý jsem si přečetl slova V. P. Čkalova ‚Pokud být, tak být prvním‘. Tím se i snažím být a budu do konce.“

Valerij Čkalov, kterého Gagarin obdivoval, byl slavným sovětským zkušebním pilotem. Zemřel při testovacím letu v době, kdy Gagarinovi byly čtyři roky.

Gagarinova manželka Valentina si tento dopis přečetla až po smrti muže 27. března 1968.

Nové odtajněné údaje včetně Gagarinova dopisu se objevily v knize „108 minut, které změnily svět“ spisovatele a novináře Antona Pervušina.

Pervušin v publikaci popisuje, jak se za Sovětského svazu mlčelo o chybách provázejících Gagarinův let. Jeho Vostok například přistál jinde, než měl. Technici udělali chybu v propočtech. Nakonec Gagarin dopadl v Saratovské oblasti a jako první jej spatřila manželka hajného Anna Tachtarovová s vnučkou Ritou. Obě se člověka v podivném obleku polekaly, kosmonaut je ale uklidnil křikem: "Náš, náš, sovětský!"

 

Gagarinův let lodí Vostok 1

 

Před 51 roky se do vesmíru podíval první člověk – sovětský pilot Jurij Gagarin. Jeho Vostok 1 startoval 12. dubna 1961 z kazašského kosmodromu Bajkonur v 09.07 moskevského času (07.07 SELČ), Gagarin při odletu zahlásil slavné „pojechali“ (rusky „jedeme“).

Loď obkroužila Zemi jen jednou a v 10.55 (08.55 SELČ) kosmonaut přistál u vesnice Smelovka v Saratovské oblasti. Jako první ho spatřila manželka místního hajného Anna Tachtarovová s vnučkou Ritou. Obě se člověka v podivném obleku polekaly, kosmonaut je ale uklidnil křikem: "Náš, náš, sovětský!"

Let se uskutečnil v režimu automatického řízení – Gagarin tak byl "jen" pasažérem. V jakoukoli chvíli však mohl přepnout Vostok na ruční řízení po zadání speciálního kódu.

Psychologové nevěděli, jaký vliv může mít na člověka delší čas strávený ve stavu beztíže, a obávali se, že se Gagarin může dostat do psychických potíží. Vycházeli z toho, že správně zadat číselný kód připravený v lodi v zapečetěné obálce dokáže jen člověk, který nad sebou neztratil kontrolu. Číselná kombinace ale byla Gagarinovi stejně prozrazena ještě před startem.

Na oběžné dráze Gagarin uskutečnil velmi primitivní experimenty, které odpovídaly cíli letu: pil, jedl, dělal si poznámky. Všechna svá pozorování a pocity namlouval na palubní magnetofon.

Let zaznamenal problémy jak na počátku (potíže třetího stupně rakety, kvůli kterým se Vostok dostal do větší výšky, než byla původně plánována), tak i při návratu na Zem. V průběhu deseti minut před vstupem do atmosféry se začala loď točit. Při vstupu návratové kapsle do atmosféry čekalo Gagarina další překvapení – vzplál její vnější plášť a po sklech okének začal téct roztavený kov.

Ve výšce sedmi kilometrů se v souladu s letovým plánem Gagarin katapultoval a snášel se na padáku v hermetickém skafandru. Kosmonaut málem skončil v ledové vodě Volhy, nakonec se mu ale podařilo přistát zhruba dva kilometry od jejích břehů.

PARAMETRY LETU:

• hmotnost stroje – 4,73 tuny

• délka stroje (bez antén) – 4,4 metru

• doba letu – 108 minut

• doba oběhu 89,34 minuty

• perigeum – 181 kilometrů

• apogeum – 327 kilometrů

• maximální rychlost letu – 28 260 kilometrů za hodinu

• dosažení oběžné dráhy – 25 minut po startu

• posádka – Jurij Gagarin (27 let)

• záložní posádka – German Titov

• volací znak – kedr (česky limba)

Zdroj: mediafax

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti