V létě prošlo branou letiště více než 7 milionů lidí - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

V létě prošlo branou letiště více než 7 milionů lidí

Ikona

23. října 2008, 21.08 | Praha | V letní letové sezóně Letiště Praha využilo rekordních 7,5 milionů cestujících, v zimní sezóně bude Praha spojena přímou linkou se 103 destinacemi.

 

Od dubna do září prošlo branami Letiště Praha téměř 7,5 milionů pasažérů, což je o 4,7 % více než ve stejném období loňského roku. O 4,6 % se zvýšil i počet startů a přistání. O víkendu začíná zimní letová sezóna, ta přináší pravidelné letecké spojení se 103 městy, poprvé s letišti Bari, Frankfurt/Hahn, Moss/Rygge, Saarbrücken a Stockholm/Skavsta.

Správa Letiště Praha vyhodnotila končící letní letovou sezonu jako úspěšnou. Od dubna do září jejích služeb využilo 7 473 580 cestujících. Srpen byl z tohoto pohledu s více než 1,4 mil. odbavených pasažérů rekordní. „Na to, abychom dosáhli obdobného počtu cestujících jako v letošním srpnu, bylo např. před šesti lety zapotřebí dvou měsíců,“ komentuje provozní výsledky vrchní ředitel Správy Letiště Praha pro Letecký obchod, provoz a řízení majetku Jiří Pos a dodává: „Dnem, kdy letos letištěm prošlo vůbec nejvíce lidí, bylo 22. září. Napočítali jsme jich 58,5 tisíc.“ Cestující nejčastěji využívali v letní sezóně služeb standardních síťových dopravců (60 %), nejrychleji rostl segment nízkonákladových aerolinek s podílem 22,4 % a s meziročním nárůstem 12,4 %.

26. října začíná zimní letový řád, který přináší přímé pravidelné spojení se 103 destinacemi, což je ve srovnání s loňskem o 2 více. „Zatímco Evropa od července meziročně v počtu přepravených cestujících klesá, my počítáme s tím, že v letošní zimní sezóně dosáhneme minimálně stejných výsledků jako v loňském roce,“ uvádí vrchní ředitel Jiří Pos. Mezi úplné novinky zimní sezóny 2008/2009 patří Frankfurt/Hahn a Stockholm/Skavsta (Ryanair), Bari (SkyEurope), Moss/Rygge (Norwegian Air Shuttle) a Saarbrücken (Luxair). Nejvíce navýšených frekvencí pak je na lince Praha – Brno (+ 17 frekvencí týdně, České aerolinie), následuje Praha – Ostrava (+ 14 frekvencí, České aerolinie) a o pomyslné třetí místo se dělí Praha – Paris/Orly (+ 8 frekvencí, SkyEurope) a Praha – Žilina (+ 8 frekvencí, České aerolinie). Nejčastěji se bude z české metropole v zimě létat do Frankfurtu (48 x týdně), Amsterodamu a Bruselu (do obou měst 46 x týdně). Exotickými cíly zahraničních dovolených se pak stanou např. mexický Cancun, kubánské Varadero či maledivské Male. Podrobné informace jsou součástí přílohy této tiskové zprávy.

Správa Letiště Praha se připravuje na nadcházející zimu také z pohledu provozu, jen do speciální techniky pro zimní údržbu  investovala 115 mil. Kč. Celkem nyní disponuje 63 prostředky určenými k úklidu sněhu a údržbě ploch o rozměru 2,2 mil. m2. Během léta bylo vybudováno 7 nových stání pro letadla, což přispělo ke zvýšení plynulosti provozu. V současné době probíhá opláštění 16 schodišť tak, aby se zvýšil komfort pro pasažéry při cestách do a z letadel.

Eva Krejčí

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti