Motocyklový závod IRRC v nizozemském Hengelu - Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

Aktuality

Motocyklový závod IRRC v nizozemském Hengelu

Jorn Hamberg, Nizozemí, Yamaha R6, třída supersport, v zatáčce Boschbocht

10. května 2022, 09.05 | Evropský mezinárodní šampionát motocyklů na přírodních okruzích (IRRC) začal letos na 30. dubna na tradičním místě v nizozemském Hengelu.

Již v pátek se na pozemky kolem bývalého větrného mlýna začali sjíždět závodníci ze všech možných koutů Evropy a začal tu růst klasický roadracingový paddock. Ve vzduchu se mísila vůně spáleného benzínu s kouřem ze zapálených grilů, z reproduktorů se ozývala většinou rocková hudba a na všech okolo bylo vidět jak se na začátek sezóny těšili.

Česká účast byla letos nejslabší za pár posledních let, naše barvy hájili jen tři závodníci. Ve slabší třídě supersportů tak jel Petr Najman, který byl vloni třetí celkově, spolu s ostříleným matadorem Markem Červeným, který v této kategorii v minulosti získal dva mistrovské tituly. Předchozí čtyři sezóny jezdil velice úspěšně v silnějších superbicích kde se pravidelně umísťoval na pódiu. Tam tak zůstal z Čechů už jen osamocený Kamil Holán se svojí Kawasaki.

Sobotní ráno bylo velmi chladné, teplota nedosahovala ani deseti stupňů a obloha byla skoro zatažená. I přesto ale samozřejmě vyrazili první závodníci do kvalifikačních tréninků a začali vylepšovat svoje časy. Před celkem slušně zaplněnými tribunami se proháněly historické motocykly veteránské třídy Classic IHRO, dvojtaktní stroje z přelomu tisíciletí, velmi početná skupina dvouválcových twinů šampionátu Belgian Twin Trophy, tři třídy sidecarů a samozřejmě i supersporty do 600ccm a superbiky do 1000ccm. České barvy v šestistovkách vlály velmi vysoko, v součtu obou kvalifikací skončil Marek Červený druhý a Petr Najman čtvrtý. V první pětce je ještě doplnili dva místní závodníci, první Jorn Hamberg a třetí Ilja Caljouw, a také pátý němec Thomas Walther.

V litrových motorkách si vyjel pole position Lukas Maurer ze Švýcarska, druhý byl belgičan Vincent Lonbois, třetí David Datzer z Německa a opět dva místní závodníci, Davy Thoonen a Virgil-Amber Bloemhard, obsadili čtvrtou a pátou příčku. Celkem překvapivé bylo až šesté místo loňského šampiona Didiera Gramse z Německa, který měl navíc ke konci kvalifikace těžký pád a takřka zdemoloval svého bavoráka. Jeho tým tak musel celou noc pracovat, aby mohl v neděli nastoupit do závodů. Našemu Kamilovi Holánovi se moc nedařilo a v součtu časů skončil na 24. místě ze třiceti devíti účastníků.

V neděli se v rámci IRRC šampionátu postavili na startovní rošt nejdříve jezdci šestistovkových supersportů. Náš Petr Najman měl bohužel technické problémy s únikem oleje z motoru jeho Triumphu, takže jeho čtvrté místo na roštu zůstalo prázdné. Velmi brzy po startu začal všem odjíždět poleman Jorn Hamberg, za ním jel s menším odstupem relativně v klidu Marek Červený, následovaný skupinkou třech jezdců bojujících o třetí příčku. V cíli po devíti kolech byl z této trojice nejrychlejší Thomas Walther, který tedy bral bronz, o desetinu za ním Ilja Caljouw a o další desetinu pátý Jonathan Goetchy.

Druhý závod odpoledne byl o něco vyrovnanější. Opět vyhrál Hamberg s náskokem jen dvou vteřin, o druhé místo sváděli tuhý boj Marek Červený s Iljou Caljouwem, za nimi skončil čtvrtý Petr Najman a pátý Xavier Denis z Francie. Závod byl na rozdíl od dopoledne poznamenaný výrazně větším množstvím pádů a odstoupení, naštěstí ale bez vážnějších zdravotních komplikací.

První závod superbiků nabídnul divákům v prvních kolech krásný souboj o vedení mezi Datzerem a Lonboisem, který se ale nakonec přes svého soupeře přeci jen dostal a vybudoval si bezpečný náskok, který dovezl až do cíle. O třetí místo se přetahovali Maurer, Besten a Bloemhard, aby nakonec i v tomto pořadí projeli cílem. Šampion Grams udržel své místo ze startu a dojel šestý. Kamilovi Holánovi se bohužel během sobotních kvalifikací zničila převodovka jeho Kawasaki, takže musel do závodu nastoupit na své záložní motorce, kterou je starší BMW. Bohužel mu během prvních dvou kol přestaly fungovat brzdy a tak raději odstoupil ze závodu. Nechtěl riskovat zranění, protože už za necelý týden odjíždí na věhlasný závod Northwest 200 v Severním Irsku.

Odpolední druhý závod probíhal víceméně v podobném duchu jako ten první. Opět byl nejrychlejší belgičan Vincent Lonbois a druhý skončil opět David Datzer z Německa. Na třetím místě dojel holanďan Davy Thoonen, který v prvním závodě odstoupil po polovině závodu, čtvrtý byl švýcar Lukas Maurer a pátý místní závodník Virgil-Amber Bloemhard. Kamilovi Holánovi bohužel opět přestal po dvou kolech brzdit bavorák a tak odjíždí z Hengela s velice špatným dojmem, nula body a odjetými víceméně pouhými čtyřmi závodními koly. Snad se mu ve zbytku sezóny bude smůla vyhýbat a potěší české fanoušky nějakým pěkným umístěním v popředí.

Příští zastávkou kolotoče IRRC bude na začátku července finská Imatra, legendární okruh, který jako jediný vede i přes železniční přejezd a který opět slibuje zajímavou podívanou.

Zdroj: Martin Václavík

David Datzer, Německo, BMW S1000RR, třída superbike, wheelie na výjezdu z Boschbocht

Kamil Holán, ČR, Kawasaki ZX-10R, třída superbike, výjezd z Boschbocht

Ilja Caljouw, Nizozemí, Yamaha R6, třída supersport, Boschbocht

(55) David Datzer BMW, (65) Joey den Besten, Nizozemí, Kawasaki ZX-10R, (182) Xavier Denis, Francie, Yamaha R1, bojují v zatáčce Boschbocht

Sezóna supersportů začíná, vteřinu před startem prvního závodu

(45) Marek Červený, ČR, Yamaha R6 a (14) Ilja Caljouw, Nizozemí, Yamaha R6, třída supersport, v poslední zatáčce okruhu bojují o první místo

Davy Thoonen, Nizozemí, BMW S1000RR, třída superbike, v nájezdu do šikany Kloosterbocht

Petr Najman, ČR, Triumph Daytona 675, třída supersport, na plný plyn na rovince

Marek Červený, ČR, Yamaha R6, třída supersport, v první zatáčce po startu

Marek Červený, ČR, Yamaha R6, třída supersport, na konci cílové rovinky

Druhý závod superbiků byl právě odstartován (55) Datzer, (155) Lonbois, (18) Maurer, (1) Grams, (23) Bloemhard, (46) Thoonen, (65) den Besten