Smrt Táni Fischerové šokovala přátele! Čím byla tak výjimečná? - Aktuality - Český Metropol

Aktuality

Smrt Táni Fischerové šokovala přátele! Čím byla tak výjimečná?

Praha I Smrt herečky, moderátorky a političky Táni Fischerové, která v minulosti dokonce kandidovala na prezidentku, zasáhla jak diváky a příznivce, tak hlavně její přátele. Někteří věděli, že se dlouhodobě léčí s onkologickým onemocněním, jiní ano a tušili, že jí moc času nezbývá. Přesto její odchod na Boží hod vánoční znamenal pro všechny šok.

 

Herečka, která řadu let provázela televizními Adventními koncerty s Janem Kačerem, Janem Potměšilem a Martou Kubišovou, byla podle mnohých výjimečná. "Svými postoji, lidskostí, vstřícností i pohledem na svět. Nikomu neubližovala, nikoho neurážela, a pokud s někým či něčím nesouhlasila, dala to najevo, aniž by někoho dehonestovala," shodli se její přátelé.

 

Fischerová řadu let pečovala o svého handicapovaného syna, který se narodil s postižením mozku. Jeho otcem byl hudebním Petr Skoumal, který však od Fischerové po narození syna odešel k herečce Iloně Svobodové. "Táňa se s tím vyrvovanala po svém a s polu s péčí ústavu se o Kryštofa starala. Neměla to vůbec lehké," poznamenala jedna z jejích přítelkyň.

 

"Alespoň, že Kryštof už nemá ty epiteptické záchvaty a může relativně normálně žít. Ale potřebuje stálý dohled," nechala se před časem slyšet Fischerová.

 

Na veřejnosti se naposledy objevila přesně měsíc před smrtí, kdy 25. listopadu moderovala charitativní večer pro Nadaci Slunce. Fotku s ní sdílela na sociální síti zpěvačka Dáša Zázvůrková. Televizní moderátorka Nora Fridrichová pak zase dala na Twitter vzpomínku ze začátku prosince, když si k herečce přišla pro věnování do knihy, kterou napsala.

 

"Pro podpis do knížky jsem za ní přijela den po Mikuláši. Táňa Fischerová byla strašně hodná jako vždycky a měla doma i svého syna. Na něho teď myslím. Upřímnou soustrast," napsala Firdrichová.

 

Pro svou nejbližší přítelkyni truchlí i bývalá první dáma Dagmar Havlová. Na Facebook umístila své vyznání: 

"Dnes odpoledne umřela má nejlepší přítelkyně Táňa Fischerová. Každý nese odchod svých nejbližších jinak. Já těžce a dlouho. S Táňou jsme byly před 45 lety ve stejném angažmá, s Táňou jsme čekaly ve stejnou dobu dítě, s Táňou jsem se radila, smála i plakala. S Táňou jsme na sebe byly napojené. S Táňou nezištnou, statečnou, sofistikovanou, vzdělanou. S Táňou krutě upřímnou, citlivou, urputnou, ochranitelskou. S Táňou trpící, smějící se stejným věcem. S Táňou bojovnou, bojující, milující, milovanou, krásnou ve svém křehkém těle se silným svobodným duchem. Táňa byla jako anděl šustící křídly pro každého, kdo potřeboval pomoc. Leť, Taňuldo, nahoře Tě asi potřebují. Nikdy nezapomenu," uvedla 25. prosince, tedy v den, kdy Táňa Fischerová navždy odešla. 

 

Fischerová před mnoha lety také kandidovala na post prezidentky. Neměla sice šanci, ale zkusit to chtěla. Prý jako možnou protiváhu proti Miloši Zemanovi. Toho kritizovala. I když rázně, ale slušně. Nikoho neurážela. Bojovala také za práva handicapovaných, seniorů či homosexuálů.

 

Poslední rozloučení s herečkou se uskuteční nejspíš v příštím týdnu v Praze. Vzpomínat na ní budou bezesporu i obyvatelé severočeské Kytlice, kde měla Táňa Fischerová leta chalupu.

Zdroj: Metropol / Foto: archiv, ČTK, FB, Twitter

Poslední vzpomínku s Fischerovou sdílela i zpěvačka Dáša Zázvůrková

Takto Táňu Fischerovou zachytila 7. prosince moderátorka Nora Fridrichová

Na Fischerovou vzpomíná i Dagmar Havlová, které byla kamarádka za svědkyni na svatbě s Václavem Havlem

S Milošem Kopeckým natočila Fischerová v roce 1984 drama Prodloužený čas

Tématické zařazení:

 » Aktuality