Chřipka v ČR zabila už 60 lidí! Lékaři radí vyhýbat se davům - Aktuality - Český Metropol

Aktuality

Chřipka v ČR zabila už 60 lidí! Lékaři radí vyhýbat se davům

Praha I Už 60 obětí má chřipka v letošní zimní sezóně v České republice. Chřipková epidemie pokračuje. Na pozoru by se měli mít především chronicky nemocní lidé s oslabenou imunitou.

 

Počet nemocných s chřipkou a akutními infekcemi dýchacích cest v Česku  sice za uplynulý týden klesl o 13,8 procenta, ale riziko nákazy trvá dál.

„Od začátku sezóny do minulého týdne skončilo s chřipkou 284 lidí v nemocnici na jednotkách intenzivní péče a 60 lidí nemoci podlehlo,” uvedl Státní zdravitní ústav, který situaci monitoruje.

Plošná chřipková epidemie byla vyhlášena na začátku února po překročení hranice 1500 nových nemocných na 100 000 obyvatel. Počet nemocných ubyl ve všech věkových skupinách, ale nejohroženější jsou malé děti a staří lidé. Pak pacienti s chronickým onemocněním plic, srdce či lidé s onkologickou diagnózou.

„Nejvíc nemocných je v současnosti v Libereckém, Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji. A také v Jihočeském,” uvádějí hygienici.

Minulou sezónu podle statistik zemřelo kvůli chřipce zhruba 260 lidí. Každoročně dávají lékaři do souvislosti s tímto onemocněním zhruba 1500 až 2000 úmrtí.

„Doporučujeme lidem, aby se pokud možno vyhýbali větším skupinám a davovým akcím. A také dodržovat základní hygienická pravidla,” radí Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová. 

Kvůli epidemii chřipky uzavřela část nemocnic v Česku pro návštěvy lůžková oddělení, zejména plicní nebo léčebny dlouhodobě nemocných. 

Celoplošná epidemie propukla i v dalších evropských státech, i tam má ale nyní spíš sestupný trend. Nadále ji hlásí Německo a Rakousko, Polsko již přešlo k regionálnímu výskytu a Slovensko ji registruje v menších lokalitách.

Další vývoj situace bude záležet na počasí. Pokud bude ustálené, nemocných bude ubývat. Pokud bude ale proměnlivé, lze očekávat setrvalý stav nebo nárůst. 

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Times New Roman'; color: #000000; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 16.0px; font: 14.0px Arial; color: #000000; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 16.0px} span.s1 {font-kerning: none}

 

Zdroj: Metropol /foto: archiv

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření