Památník Terezín se po povodni znovu otvírá turistům - Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Aktuality

Památník Terezín se po povodni znovu otvírá turistům

zdroj: archiv Metropolu

Terezín | Památník Terezín, jedna z nejnavštěvovanějších památek v Ústeckém kraji, se po povodni znovu otvírá turistům. Velká voda sice zaplavila část Národního hřbitova, krematorium a Židovský hřbitov. Škody...

 

jsou však ve srovnání s rokem 2002 minimální, řekl dnes ČTK ředitel památníku Jan Munk.
    Právě na turistech je památník závislý. "Každý den mi volaly desítky lidí s dotazem, kdy otevřeme. Dnes konečně máme dobrou zprávu, opět můžeme přivítat u nás zájemce," uvedl Munk. Ročně navštíví památník na 200.000 lidí, velké množství návštěvníků je ze zahraničí. Turisté do areálu zatím nemohli kvůli uzavření přístupových cest do Terezína. V současné době už mohou autobusy na jeho okraji parkovat.
    Voda minulý týden zatopila v Malé pevnosti čtvrtý dvůr. "Tomu se nedalo zabránit, hlavní dvůr, expozice a administrativní budova nebyly vodou dotčeny, ta je jen ve sklepech, odkud postupně mizí," popsal Munk. S opravou poničeného krematoria si podle ředitele památník poradí.
    Do Terezína jezdí v sezoně až sto autobusů denně. Dnes jich mělo přijet 60. "Pustíme lidi tam, kde je to bezpečné. Důležité je, že už najíždíme na normální provoz," zdůraznil ředitel, podle něhož zájem o památník neklesá.
    Pevnostní město na Litoměřicku bylo letos velké vody uchráněno. Lidé se však museli evakuovat, zpět domů se asi 1500 občanů vrátilo v úterý. Radnice předběžně odhadla škody na 480 milionů korun.
    V Památníku Terezín způsobily povodně v roce 2002 škody zhruba za 100 milionů korun. "Letos je ještě nemáme spočítané, ale bude to proti roku 2002 minimální částka. Větší škody by nám způsobilo to, pokud by k nám nemohli návštěvníci," uvedl Munk.
    V letech 1940 až 1945 zavlekli nacisté do věznice gestapa v Malé pevnosti, terezínského ghetta a koncentračního tábora Richard v Litoměřicích přes 200.000 vězňů. Nejvíce, přes 150.000 lidí, trpělo v židovském ghettu. Československá vláda rozhodla v roce 1947 zřídit v Terezíně památník s cílem zachovat a udržovat pietní místa v tom stavu, v jakém byla v době nacistické okupace.

 

zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality