Těsnopis nevytlačí moderní technika, stenografů ale ubývá - Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Aktuality

Těsnopis nevytlačí moderní technika, stenografů ale ubývá

zdroj: archiv Metropolu

PRAHA | Těsnopis, kterým lze pomocí znaků rychle zaznamenat mluvené slovo, nevytlačí podle stenografů žádná moderní záznamová technika. Přesto profesionálních stenografů ubývá - v celém Česku je aktivních...

 

asi jen dvacet komorních stenografů, kteří mají oprávnění pořizovat záznamy z jednání obou komor parlamentu nebo ze zastupitelstev. Zájem o služby stenografů přitom neopadá, míní Jarmila Kopečková, která se těsnopisu věnuje více než půl století.
    "Všechna jednání se samozřejmě nahrávají, ale přepisy z audionahrávek nemusí být přesné. Záznamníky, které mluvené slovo převádějí do psané podoby, zase fungují pouze při zřetelném čteném přednesu. Ale přepsat papír může písařka. Když se mluví spatra, vyskytne se nesrozumitelné slovo, zařízení text zkomolí, ztrácí se smysl," vysvětlila ČTK Kopečková, která se těsnopis učila v 50. letech na obchodní akademii.
    Komorní zkoušku, nejvyšší státní osvědčení na psaní těsnopisem, získala v 19 letech. "Byla jsem nejmladší stenografkou v republice. Dnes to mladí nechtějí dělat. Bere to spoustu času, člověka to musí bavit, musí neustále trénovat paměť i ruku," uvedla Kopečková. V současnosti není těsnopis povinný na žádné škole, zájemci se jej mohou naučit pouze na kurzech.
    Budoucnost těsnopisu vidí Kopečková především v parlamentní praxi. Zájem ale mají i některá ministerstva, sportovní, kulturní nebo vědecké organizace, stenografické zápisy se dělají i z valných hromad podniků, vyjmenovala zájem institucí o stenografy Ludmila Nováková, předsedkyně Českého těsnopisného spolku, který pořádá kurzy těsnopisu pro veřejnost. Přestože se všude používá moderní technika, většinu důležitých veřejných projevů zaznamenávají ručně i stenografové a text pak přepisují do počítače. Technika funguje jako pomocník - když si stenotypista potřebuje něco ověřit.
    S projevy poslanců i ministrů má Kopečková velké zkušenosti. "Někdo mluví jako kulomet, skáče z myšlenky na myšlenku. Ale například Miloš Zeman je obdivuhodný řečník, u něj nemusíte měnit slovosled, vynechávat vycpávky, mluví, jako když tiskne," pochválila Kopečková expremiéra, který nyní kandiduje na prezidenta.
    Naopak projev druhého prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga je podle Kopečkové pro stenografy oříšek. "Je mu špatně rozumět, je třeba ho velmi vnímat. I když čte, tak nedotahuje slova. Lepší je, když mluví spatra," uvedla Kopečková, která dělala záznamy na jednáních pražského magistrátu a dodnes hodiny zapisuje na pražských zastupitelstvech. Před více než 20 lety stenografovala i schůze Československého svazu žen.
    "Za komunistů jsem neprošla prověrkou, nemohla jsem chodit do Federálního shromáždění. Ale na svaz žen jsem mohla. A přepisovat projevy dojiček byl opravdu zážitek," vzpomíná dnes s úsměvem. Kultura projevu se podle ní od té doby neskutečně zlepšila, nejen politici, ale i běžní lidé už umí mluvit spatra a nebojí se řečnit.

 

zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti