Rodinné stříbro u Kulatého stolu Metropolu - Kulatý stůl - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Kulatý stůl

Rodinné stříbro u Kulatého stolu Metropolu

zdroj: Metropol

Ústí nad Labem | V redakci vydavatelství METROPOL se v závěru dubna konal další kulatý stůl, tentokrát k programu Rodinné stříbro Ústeckého kraje. Usedli kolem něj: Ing. Luboš Trojna, vedoucí Odboru kanceláře...

 

hejtmana ÚK, Jiří Vích, ředitel závodu Tour de Feminin O cenu Českého Švýcarska, Ing. Jiří Volovecký, generální ředitel Autodromu Most, Michaela Mokrá, marketingová ředitelka Zahrady Čech, Ing. Michal Kurfirst, ředitel Labe arény Račice a Tomáš Coufal,  projektový manažer Mattoni ½ Maratonu Ústí nad Labem. Redakci Metropolu reprezentovali ředitel vydavatelství Ing. Jiří Morštadt, šéfredaktor Tomáš Prchal a projektový specialista Ladislava Richterová. Na besedě zaznělo pozvání na špičkové projekty do Ústeckého kraje. Srdečně zváni jste i vy, vážení čtenáři.   
 
 
L. Trojna:  V prvé řadě oceňuji setrvalou podporu vedení Ústeckého kraje a členů našeho zastupitelstva tomuto programu. Jedná se o 27 projektů, které máme přehledně prezentované na www.kr-ustecky.cz pod „dlaždicí“ programu. Jeho precizaci jsme věnovali patřičnou péči a potřebnou mediální podporu. V této souvislosti oceňuji také roli Metropolu, který je pro nás stabilním a významným partnerem při prezentaci kraje v pozitivním slova smyslu. Jsem totiž přesvědčený, že náš kraj se má čím pochlubit a tento program toho je dokladem. Jen v loňském roce na všechny akce, které patří do rodinného stříbra, zavítalo zhruba 524 tisíc návštěvníků a do jejich přípravy se zapojilo téměř 2 500 lidí. Využívám této možnosti a dovolím si vyslovit jim poděkování. 
 
M. Kurfirst: Náš areál už je v plném proudu zatížen, má za sebou kontrolní závody veslařské reprezentace, závody dračích lodí, mnohá soustředění a další akce. Finalizujeme nastavení na poslední květnový víkend, kdy se uskuteční Mistrovství Evropy ve veslování, světový šampionát v rychlostní kanoistice se koná v srpnu. Za týden začne specializovaná firma stavět tribunu, ve spolupráci se Zahradou Čech připravíme stánky a diváckou zónu. Paradoxně ještě není přihlášen největší soupeř Ondry Synka Damir Martin z Chorvatska, ale ještě je čas. Poptávka diváků je ale obrovská, marketingově se připravujeme i na německy mluvící návštěvníky. 
 
J. Vích: Letos nás čeká jubilejní 30. ročník Tour de Feminin. Když jsme v roce 1988 začínali, nepředpokládali jsme, že to dotáhneme tak daleko. Z původních tří etap závod narostl na pět,  v Krásné Lípě a okolí jsme přivítali reprezentantky 47 států z celého světa včetně USA, Nového Zélandu či Brazílie. Podléháme mezinárodnímu kalendáři UCI, nyní jsme dostali rozpis a přesné datum již na rok 2018. Na závod jsou kladeny velmi přísné podmínky včetně příslušné mezinárodní licence, které musí závodnice splňovat. Lehká není ani delegace zahraničních rozhodčí. Spolupráce s Ústeckým krajem je vynikající a jsme rádi součástí tohoto projektu, na kterém se také například podílí 400 dobrovolných pracovníků. Do letošního závodu se díky mezinárodnímu kalendáři, kam spadáme, lze stále přihlásit do 26. června.
 
J. Volovecký: Když jsem do společnosti Autodrom Most nastoupil, organizovali jsme pět velkých akcí ročně, nyní to je již 24 projektů za rok. Aktuálně máme za sebou velmi úspěšnou premiéru závodu historických vozů, poté to bude rallyový závod, poprvé s rychlostními zkouškami i mimo areál mosteckého autodromu. Následují trucky a mistrovství Evropy cestovních aut ETCC, jež také přivítáme v Mostě poprvé. Organizujeme ale celou řadu dalších aktivit. Pozitivní ohlasy provázely akci pro handicapované spoluobčany „Řídíme to všichni“. Sešlo se na sedm desítek vozíčkářů z Česka i Německa, takovou odezvu jsme skutečně ani nečekali. Pomohly třeba i automobilky s vozy na ruční ovládání, jež si všichni mohli vyzkoušet. Brečeli tam i padesátiletí chlapi dojetím, jak skvěle si to užili. Vyzkoušeli jsme si tedy, že i touto cestou můžeme jít a že to není jen o té čisté komerci, ale i o pomoci těmto lidem.
Pokud jde o trucky, letos máme 25. výročí. Začínáme spanilou jízdou po Mostě. Novinkou bude truck festival se zajímavými vozy. Chceme přiblížit kamiony lidem, aby pochopili, co jízda s nimi znamená. Součástí je bohatý doprovodný program s atrakcemi pro děti, diskusní stoly. V loňském roce tento podnik navštívilo za tři dny 98 tisíc lidí. Hodně diváků přijíždí také z Moravy a dalších částí republiky. Svěřují se nám, jak je překvapila nádherná krajina a příroda Ústeckého kraje, který nás výrazně podporuje. Představitelé kraje se řady akcí účastní. Velmi si toho vážíme. 
Na aktivity autodromu ale reaguje i skupina lidí, kteří se dali dohromady před dvěma roky a založili spolek bojující proti hluku z našeho areálu. Přitom své domy začali stavět už v době letitého provozu autodromu. Čelíme řadě trestních oznámení. Místo toho, abychom se věnovali autodromu, řešíme tyto záležitosti. Přitom děláme všechno pro to, abychom hlukovou hladinu snížili. Kromě řady jiných opatření jsme například zrušili mezinárodní závody driftů, které byly jako jediné ziskové. Nová obecní vyhláška města zakazuje jízdy po 12. hodině v neděli. Snažíme se proto s městem jednat a najít společnou cestu. Jinak bychom museli postupně firmu zrušit, propustit 50 lidí na hlavní pracovní poměr a dalších 200 brigádníků. Třetina akcí z našeho kalendáře jsou přitom akce nesouvisející s motoristickým sportem, například cyklistické závody, běhy a další. 
 
L. Trojna: Věřím, že se stanoviska autodromu, zmíněného sdružení a města Most sejdou v přijatelném kompromisu. Výcvik zde provádí i členové Integrovaného záchranného systému, není to tedy jen o motoristickém sportu. 
 
M. Mokrá: Zastupuji zde nejstarší produkt tohoto projektu. Hodně stavíme na historii, i proto, že výstavnictví není na vzestupu jako například sport, a snažíme se organizovat akce trochu jinak než před lety. Dnes jde o standardní prodejní výstavy, takže jen části ploch jsou expozicemi jako dříve. Bohužel věk areálu je nyní velmi znát, dělá nám to velké starosti, krutá zima zanechala následky. Ale daří se nám s tím pracovat. Samozřejmě se najdou i nespokojení lidé, například někteří městští zastupitelé, s čímž se musíme poprat nejen my, ale i další subjekty ve městě. Nyní startujeme 41. sezonu Zahrady Čech, loňská jubilejní výstava se velmi povedla i díky skvělému počasí a měli jsme nejvyšší počet vystavovatelů za poslední roky. Letos jsme sezonu odstartovali počátkem dubna Tržnicí Zahrady Čech – byl to nejslabší ročník, bohužel. Možná i proto, že jsme na počátku roku řešili, zda vůbec pokračovat na výstavišti, což nakonec dopadlo dobře. Dále je to zavedení EET, což razantně snížilo počet vystavovatelů a prodejců, kdy tedy firmy snižovaly počty prodejních míst. Ten systém není schopen rychle obsloužit větší počet klientů. A za třetí se nevydařilo ani počasí. Své aktivity na výstavišti se ale neustále snažíme rozšiřovat, loni šlo o 54 akcí. Jsme tak stále na druhém místě v ČR za Zemí živitelkou v Českých Budějovicích. V průběhu května by mělo být vyhlášeno výběrové řízení na další provozování výstaviště, kterého se zúčastníme. Bude ale záležet na dalších zájemcích, jaké předloží nabídky. Vážíme si velké podpory města i Ústeckého kraje, ty vztahy jsou výborné. 
 
T. Coufal: Ústecký půlmaratón je pro mě srdeční záležitostí. Podílí se na něm celá řada subjektů včetně kraje a města, a i v případě drobných komplikací se vždy najde nejlepší řešení. Podél trasy máme na 200 policistů, 600 dobrovolníků, v loňském roce neskutečně pršelo a drtivá většina dobrovolníků přesto přišla, což je důkazem oblíbenosti závodu ve městě. Letos organizujeme již 7. ročník půlmaratónu ve třech kategoriích – handbike handicapovaných sportovců, rodinný běh a hlavní kategorií je půlmaratón. Závod nese nejvyšší možné atletické ocenění, což je Zlatá známka kvality. Ta obnáší servis pro závodníky na té nejvyšší úrovni během závodu i v technickém zázemí. Snahou je dostat na závod českou i zahraniční špičku, loni jsme zde měli čtvrtý nejrychlejší čas v mužské kategorii na světě v půlmaratónu. Ústecký závod je světově ojedinělý i tím, že trasa vede chemičkou, s jejímž vedením je výborná spolupráce. 
 
M. Kurfirst: I my v Račicích se potýkáme s řadou problémů. Třeba před lety se vymkla kontrole těžba písku v okolí kanálu, firma změnila plán rekultivace a v celém území začala mizet voda. Na druhé straně areálu máme papírnu a ta zapáchá, což se špatně vysvětluje hlavně zahraničním sportovcům. V Račicích je nyní jedno ze šesti olympijských center v České republice, což je velký závazek, a tak se kromě rozvoje areálu musíme věnovat i vyřešení okolního prostředí. Na evropský šampionát je registrováno zatím přes 33 výprav, na mistrovství světa již rovněž přes 30, avšak toto číslo ještě poroste. Zajímavostí je, že letošní Mistrovství světa v americké Sarasotě připravovuje na šest stovek lidí, u nás se ale schází jen kolem patnácti organizátorů včetně zástupců kraje. 
 
Zveme vás…
 
J. Vích: K propagaci našeho cyklistického závodu žen slouží bulletin, který je k dostání v informačních střediscích v Rumburku, Krásné Lípě, Varnsdorfu, či na webu www.tourdefeminin.com. Letošní jubilejní 30. ročník je zajímavý především změnou trati, která jako vždy vede po kvalitních komunikacích. 
 
J. Volovecký: Náš stohektarový areál je složený ze tří částí – sportovní, volnočasové a výukové. Kromě závodů by bylo ideální mít 365 dní v roce návštěvníky, kteří se jdou podívat na trucky, či jen přijde rodina na kávu, manžel se vyřádí na trati, dítě si osvěží dopravní značky. Pořádáme i kurzy pro začínající řidiče, pro ženy včetně dalších aktivit. Chceme, aby se u nás návštěvníci cítili příjemně, vraceli se k nám, a každý si zde našel nějakou aktivitu pro sebe. 
 
M. Mokrá: Já bych ráda pozvala návštěvníky, aby se přišli podívat, jak historii Zahrady Čech budujeme dál. Výstaviště se bude otevírat nejen při podzimní Zahradě Čech, ale při všech námi pořádaných projektech uveřejněných na našem webu. 
 
M. Kurfirst: Rád bych diváky přivítal v Labe aréně v Račicích jedním číslem, tedy že zmíněný evropský a světový šampionát se k nám vrací celkem po 115 letech. V areálu jsme provedli řadu změn, kromě tribun se objeví i bar pro diváky pod jednou z tribun, čímž se přiblížíme nejen moderním zahraničním areálům, ale i zážitkům, s jakými se setkáte třeba na pláži u moře. Opravena je také in-line dráha. V neposlední řadě mají lidé možnost vidět zblízka českou reprezentační špičku. A ještě zmíním projekt Česko vesluje, což je vlastně „suchozemské veslování“, tolik rozšířené v zahraničí. Povedlo se nám ve spolupráci s krajem rozeběhnout nejen road show po městech v kraji, ale i školskou ligu. V tomto projektu se závodí na krátkých tratích i tam, kde žádná řeka není. A děcka to strašně baví. 
 
T. Coufal: Já bych pozvánku rád adresoval třem skupinám – závodníkům pro již zmíněnou výjimečnou trasu, divákům a návštěvníkům podél trasy závodu, kteří budou mít možnost sledovat řadu sportovních i dalších celebrit a také televizním divákům na ČT sport, kde bude možné v letošním roce premiérově závod sledovat.
 
J. Morštadt: Rád bych poděkoval Ústeckému kraji za podporu těchto projektů i jejich organizátorům, protože 800 tisíc obyvatel regionu si tyto aktivity zaslouží, aby byl kraj také dobře vnímaný. Za vydavatelskou skupinu Metropol bych rád řekl, že se vždy snažíme přicházet s něčím, co by mohlo pomoci těmto projektům, aby se o nich dozvědělo co nejvíce lidí. Metropol, který ročně čte 1,5 milionu lidí nejen v Ústeckém kraji, usiluje o podporu obdobných akcí po celé republice.
 
L. Richterová: Naše vydavatelská skupina do letošního roku vstupuje s prvním ročníkem akce, která se koná poslední víkend v červnu v Teplicích, kde na lázeňské kolonádě uspořádáme Czech Fashion Week. Ten představí tvorbu českých i zahraničních módních návrhářů. V rámci tohoto projektu chceme do Teplic přilákat řadu zajímavých hostů, navodit příjemnou atmosféru a dokázat, že v Teplicích to žije! Všichni jste srdečně zváni.
 
L. Trojna: Od letošního roku má Ústecký kraj pro své stříbro i nové logo a grafiku. Nový vizuální styl byl inspirován heslem „Vzácnost, kterou ochraňujeme“. Rodinné stříbro Ústeckého kraje je od roku 2016 samostatným bodem v krajském rozpočtu. Pro letošní rok bylo mezi partnery akce rozděleno celkem 9 milionů korun. Nové logo Rodinného stříbra Ústeckého kraje symbolizuje jakousi srdcovou záležitost a koresponduje tak s heslem „Vzácnost, kterou ochraňujeme“. Veřejnost se s novým logem již může setkat na webových stránkách Ústeckého kraje či samostatných akcích, které do programu patří. Letošní partneři programu jej již také využívají na svých tiskovinách a dalších materiálech pro propagaci.

Zdroj: redakce Metropolu

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kulatý stůl  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření