Muzeum východních Čech v Hradci Králové otevře v pátek novou stálou expozici - Královéhradecký - Český Metropol

Královéhradecký

Muzeum východních Čech v Hradci Králové otevře v pátek novou stálou expozici

1. prosince 2021, 14.59 | Muzeum východních Čech v Hradci Králové v secesní budově na Eliščině nábřeží má novou stálou expozici. Nabídne interaktivní procházky po osudech Hradce Králové od raného středověku do zrodu jeho moderní podoby. Pro veřejnost bude otevřená od pátku 3. prosince, řekli dnes novinářům zástupci muzea.

 

Práce na expozici začaly v lednu. Expozice včetně technického vybavení vyšla na 24,3 milionu korun. V roce 2022 by měla být hotová také digitální interaktivní verze expozice pro školní skupiny nazvaná Digitální brána do dějin, ta by měla stát dalších 20 milionů korun bez započtení daně.

 

Nová expozice nazvaná Cesty města nahradila původní expozice odinstalované před rekonstrukcí budovy muzea v roce 2017. Původně plánovaný říjnový termín otevření expozice zpozdily stavební práce, které ovlivnila pandemie koronaviru.

 

"Do historické budovy bývalého městského umělecko-průmyslového muzea téma dějin sídelního města kraje rozhodně patří. Mám velikou radost, že čtyřletá práce našich odborníků byla ve spolupráci s městem Hradec Králové završena," řekl ředitel muzea Petr Grulich.

 

Investorem výstavby expozice je město Hradec Králové. Na tuto investici ve výši přibližně 24,3 milionu korun včetně DPH se radnici podařilo získat evropskou dotaci ve výši necelých 14 milionů korun z Integrovaného operačního programu (IROP) prostřednictvím Hradecko-pardubické aglomerace (ITI).

 

Stálé expozice vznikly ve čtyřech sálech ve dvou patrech historické budovy muzea a měly by být k vidění minimálně pět let. Ve druhém patře ve dvou sálech jsou výstavy s názvem K městu českých královen a K pevnosti, ve třetím podlaží v dalších dvou sálech expozice K Salónu republiky. Součástí jsou také modely některých hradeckých historických staveb. K vidění budou například objekty středověkého města, vojenské pevnosti i Salónu republiky z konce 19. a první poloviny 20. století nebo modely města představující středověký Hradec Králové v různých etapách vývoje. Expozice je ve všech částech doplněna multimediálním obsahem.

 

Na digitální interaktivní verzi expozice Digitální brána do dějin se pracuje od loňského roku. Bude zacílena na první a druhý stupeň ZŠ a bude sloužit pro výuku školních skupin v digitálním prostředí. Na financování připravované digitální interaktivní verze expozice se podílí Královéhradecký kraj vlastní investicí ve výši sedm milionů korun, zbytek je financován prostřednictvím evropských dotací ve výši zhruba 13 milionů korun.

 

Majitelem historicky cenného objektu muzea je město, zřizovatelem Muzea východních Čech je Královéhradecký kraj. Muzejní budova vznikla podle návrhu architekta Jana Kotěry v letech 1909 až 1912. Národní kulturní památkou bylo muzeum prohlášeno v roce 1995.

Zdroj: ČTK

Tématické zařazení:

 » Kultura  

 » Zajímavosti  

 » Aktuality  

 » Kraje  » Královéhradecký