Krajský soud zamítl Kajínkovu stížnost kvůli mírnější věznici - Olomoucký - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Olomoucký

Krajský soud zamítl Kajínkovu stížnost kvůli mírnější věznici

zdroj: archiv Metropolu

Olomouc | Krajský soud v Olomouci zamítl stížnost doživotně odsouzeného Jiřího Kajínka proti rozhodnutí šumperského soudu, který jej odmítl přeřadit do mírnějšího typu věznice. ČTK to dnes řekl soudce...

 

olomouckého krajského soudu Michal Jelínek, který o stížnosti rozhodoval 23. března v neveřejném zasedání. Potvrdil tak informaci České televize. Kajínek si trest bude i nadále odpykávat ve věznici s ostrahou. Za mřížemi je za dvojnásobnou vraždu z roku 1993, vinu popírá.
    Kajínek, který si nyní trest odpykává ve věznici s ostrahou, žádal o přemístění do věznice s dozorem. "Můžu potvrdit, že stížnost byla skutečně zamítnuta jako nedůvodná. Potvrdili jsme tak rozhodnutí šumperského okresního soudu. Pro Kajínka to znamená, že zůstává ve věznici s ostrahou," řekl Jelínek. Senát krajského soudu rozhodoval na konci března v neveřejném zasedání, takže výsledek mohl komentovat až po doručení stranám prostřednictvím šumperského soudu.
    Šumperský soud Kajínkovu žádost o přeřazení zamítl na začátku února. Podle soudu zákon v jeho případě přeřazení do věznice s dozorem nepřipouští, neboť byl už jednou přeřazen. Původně byl umístěn do nejpřísnějšího typu věznice, se zvýšenou ostrahou, od loňského ledna jej soud na jeho žádost přemístil do věznice s ostrahou. "Zákon nepřipouští, aby z návrhu doživotně odsouzeného byl přeřazen z ostrahy do dozoru, za situace, kdy byl již předtím přeřazen ze zvýšené ostrahy do ostrahy," uvedl tehdy soudce Lubomír Kozák. Zamítnutí žádosti navrhovala i žalobkyně.
    Kajínek si trest znovu odpykává na Mírově, odkud v roce 2000 utekl. Přemístěn tam byl loni v květnu z věznice v Rýnovicích. U soudu si stěžoval, že s ním tamní vězeňská služba zachází, jako by byl i nadále v nejpřísnějším typu věznice. Podle vedení mírovské věznice má však stejné podmínky jako všichni odsouzení v ostraze.
    Kajínek z Mírova uprchl na konci října 2000, kdy se mu podařilo strunou přeřezat mříže v okně a pomocí lana a kotvy se dostal na hradby mírovské pevnosti a odtud dolů. Pátraly po něm tisíce policistů. Dopadli jej po 40 dnech v Praze. Kajínek u soudu tvrdil, že utíkat už nehodlá. Naopak se chce prý v mírnějším typu věznice připravovat na legální odchod, a to buď pokusem obnovy řízení nebo případným podmínečným propuštěním. O to může požádat po 20 letech. Plzeňský krajský soud jej poslal na doživotí v roce 1998.
    K výjimečnému trestu doživotí byl odsouzen za to, že v roce 1993 zastřelil v serpentinách pod plzeňskou věznicí Bory podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliána Pokoše. Druhý bodyguard útok přežil. Vraždy si prý objednal další podnikatel. Kajínek vinu popírá.

 

Kauzu Kajínek postupně řešily všechny stupně soudů v ČR

 

Výběr hlavních událostí kolem případu Jiřího Kajínka (54) odsouzeného na doživotí za dvojnásobnou vraždu (Krajský soud v Olomouci zamítl jeho stížnost proti předchozímu rozhodnutí šumperského soudu, který jej odmítl přeřadit do mírnějšího typu věznice):
    30. května 1993 - Jiří Kajínek, v té době na útěku z vězení, zastřelil pod plzeňskou věznicí Bory podnikatele a jeho bodyguarda, jehož bratr, další bodyguard, jako jediný střelbu přežil. Vraždu údajně objednal další podnikatel.
    8. února 1994 - Kajínka dopadla pražská zásahová jednotka.
    29. září 1995 - Kajínek byl obžalován z dvojnásobné vraždy.
    23. června 1998 - Krajský soud v Plzni uznal Kajínka vinným z dvojnásobné nájemné vraždy a pokusu o vraždu a odsoudil ho na doživotí.
    23. února 1999 - Vrchní soud v Praze Kajínkův trest potvrdil.
    29. října 2000 - Kajínek uprchl z věznice Mírov na Šumpersku. Policie ho zadržela 8. prosince 2000 v Praze 5.
    2. února 2001 - Vicepremiér Pavel Rychetský uvedl, že v případu podal k Nejvyššímu soudu (NS) stížnost pro porušení zákona. NS ji zamítl.
    10. října 2001 - Ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš podal v případu ústavní stížnost. Ústavní soud (ÚS) se jí nezabýval.
    Září 2002 - Kajínek podal žádost o milost prezidentu Václavu Havlovi. Ministr spravedlnosti Rychetský milost nedoporučil.
    Říjen 2003 - Kajínkův právní zástupce se obrátil kvůli nesrovnalostem v kauze na úřad ombudsmana. Ten uvedl, že soudní rozhodnutí přezkoumávat nebude.
    26. ledna 2004 - V kauze se objevil nový svědek. Televizi Nova řekl, že z cely viděl střelbu pod věznicí Bory. Svědek, tehdejší vězeň, vylíčil okolnosti zločinu jinak, než je popsaly v rozsudku soudy. Kajínek vzápětí požádal o obnovu procesu.
    8. dubna 2004 - Inspekce ministra vnitra opětovně neprokázala podezření, že někdo z policistů byl zapleten do nájemných vražd.
    23. září 2004 - Plzeňský krajský soud zamítl Kajínkovu žádost o obnovu procesu.
    21. února 2005 - Vrchní soud v Praze zrušil verdikt plzeňského soudu a vrátil mu věc k novému projednání.
    8. března 2006 - Plzeňský krajský soud žádost o obnovu řízení opět zamítl.
    30. června 2006 - Kajínkovu žádost o obnovu procesu zamítl i Vrchní soud a v říjnu 2007 také Ústavní soud.
    3. srpna 2006 - Ministr spravedlnosti Pavel Němec podal k NS stížnost pro porušení zákona. NS ji zamítl.
    4. srpna 2010 - Premiéru měl celovečerní film Kajínek, inspirovaný příběhem Jiřího Kajínka.
    28. března 2011 - Senát Krajského soudu v Plzni zamítl žádost Kajínkova advokáta o obnovu procesu. Verdikt posléze potvrdil Vrchní soud v Praze i Ústavní soud.
    15. dubna 2013 - Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) odmítl podat stížnost pro porušení zákona v Kajínkově kauze, o kterou ho odsouzený žádal.
    5. února 2015 - Šumperský okresní soud zamítl Kajínkovu žádost o přeřazení z věznice s ostrahou do věznice s dozorem.
    23. března 2015 - Krajský soud v Olomouci zamítl Kajínkovu stížnost proti rozhodnutí šumperského soudu, který jej odmítl přeřadit do mírnějšího typu věznice.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Olomoucký  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření