Muž podezřelý z házení polen na auta na D1 je ve vazbě - Olomoucký - Český Metropol

Olomoucký

Muž podezřelý z házení polen na auta na D1 je ve vazbě

zdroj: archiv Metropolu

Olomouc | Dvaatřicetiletý muž podezřelý z házení polen z mostů na dálnici D1 u Hranic na Přerovsku a na Novojičínsku je už umístěn do vazby. Rozhodl o tom přerovský soud na základě návrhu státního...

 

zástupce. Podle soudce do vazby putoval kvůli obavě z opakování trestné činnosti. Muž po svém dopadení pobýval na psychiatrii. Do vazební věznice byl přemístěn hned poté, co byl z léčení propuštěn a vyslechnut.
    "Vazebním důvodem byla v jeho případě obava z opakování trestné činnosti," řekl dnes ČTK soudce přerovského soudu Martin Lýsek. Muž byl dopaden na konci ledna a po zadržení byl přemístěn do psychiatrické léčebny, kde pobýval až do minulého týdne. Podle státního zástupce Petra Klimeše ho po propuštění z psychiatrie vyslechla policie.
    K motivu jeho jednání se nechtějí policisté vyjadřovat. "Během vazebního zasedání využil svého práva a nevypovídal. Nevypovídal ani během přípravného řízení," doplnil Lýsek. Také podle žalobce Klimeše se muž při výslechu odmítl vyjádřit ke skutku samotnému a tím pádem i k motivu svého jednání. Podle žalobce je však možné, že jednal pod vlivem drog. "Je to pravděpodobné, obviněný připustil, že uvedeného dne požil drogu, nicméně výsledky toxikologického vyšetření nejsou známy," řekl ČTK Klimeš.
    Pachatel na auta útočil 29. ledna ze čtyř míst v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Na mosty si dovezl polena, z nichž nejtěžší vážila až 20 kilogramů. Shazoval je na jedoucí auta z mostů, kromě dálnice v okolí Hranic a Bělotína také na silnici I/48 u Starojické Lhoty na Novojičínsku. Poškozeno bylo 28 aut, jeden člověk byl zraněn. Škoda podle policistů přesáhne milion korun.
    Podezřelý muž byl dopaden následující den. Nejprve se policistům podařilo zajistit auto, v němž polena převážel. Na podezřelého je pak upozornili lékaři, ke kterým přišel se zlomeným kotníkem a podivně se choval. Podle ředitele moravskoslezské policie Tomáše Kužela zřejmě jednal v amoku. Podle policistů bylo ohrožení tří desítek lidí velké. Dvě z aut, na která pachatel polena házel, navíc převážela dusík.
    Podle expertů mohla polena narazit do jedoucího auta na dálnici vahou až několika tun. V případě střetu s osobním vozidlem jedoucím rychlostí 130 kilometrů za hodinu mohla jejich hmotnost dosáhnout až 6642 kilogramů. "Pravděpodobnost způsobení závažného zranění či usmrcení je značná," řekl ČTK Jindřich Frič z Centra dopravního výzkumu.
    Muž z Hranicka je obviněn z obecného ohrožení, hrozí mu až osm let vězení. Policisté ale nevyloučili ani změnu právní kvalifikace na pokus o vraždu. Pokud se však prokáže, že byl v době činu psychicky nemocný, vězení by se mohl vyhnout.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Olomoucký