Za prodej smrtícího alkoholu v Olomouci padly podmíněné tresty - Olomoucký - Český Metropol

Olomoucký

Za prodej smrtícího alkoholu v Olomouci padly podmíněné tresty

zdroj: radio.cz

Olomouc | Za prodej smrtícího alkoholu v Olomouci potrestal dnes olomoucký krajský soud provozovatele obchodu Luďka Vejmolu tříletým podmíněným trestem. Podle rozsudku se dopustil trestného činu...

 

ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti. Soud mu navíc stanovil na sedm let zákaz činnosti. Prodavačka obchodu Jarmila Chýlková odešla od soudu s dvouletou podmínkou. Po požití nekolkovaného rumu a vodky s příměsí metanolu zemřeli v Olomouci dva lidé, další dva otravu jedovatým alkoholem přežili.
    Podle rozsudku si obchodník Vejmola opatřil od blíže neurčeného člověka k dalšímu prodeji neoznačený rum a vodku. Pro levný alkohol si chodili stálí zákazníci. Na začátku listopadu 2012 si podle obžaloby takovou vodku v prodejně v Nedvědově ulici koupil muž, který zemřel na těžký otok mozku po akutní otravě metylalkoholem. O několik dní později skončil v nemocnici po vypití rumu z této prodejny další muž, lékařům se ho podařilo zachránit. V polovině listopadu si tento rum koupili manželé. Muž skončil s otravou v nemocnici, jeho žena po akutní otravě zemřela. Vejmola u soudu připustil, že měl nekolkovaný alkohol, podíl na smrti lidí ale odmítal.
    Jde o první soud v Olomouckém kraji v souvislosti s metanolovou aférou. V regionu se první případy otravy alkoholem vyskytly v polovině září 2012, první oběti pocházely z Přerovska. Na konci října se tyto případy objevily i na Prostějovsku a poté v Olomouci.
    Metanolová aféra v zemi vypukla v září 2012. Hlavní aktéři, kterým obžaloba klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných, již stanuli před soudem. V případu figuruje celkem deset obžalovaných, u jednoho z nich je již rozsudek pravomocný. Rozsudek u dalších sedmi lidí, kteří dostali tresty od osmi do 21 let, v těchto dnech olomoucký vrchní soud zrušil a vrátil zpět zlínskému soudu. Případ hlavních aktérů kauzy Tomáše Křepely a Rudolfa Fiana, kteří údajně smrtící směs namíchali, projedná vrchní soud 4. února. Od krajského soudu dostali doživotí.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Olomoucký