Na některých místech na východě Česka asi bude silně foukat - Olomoucký - Český Metropol

Olomoucký

Na některých místech na východě Česka asi bude silně foukat

zdroj: archiv Metropolu

Česká republika | V Moravskoslezském a Olomouckém kraji a na Ústeckoorlicku bude dnes večer a ve středu silně foukat. Nejvíce na hřebenech hor, kde může rychlost větru v nárazech dosahovat ojediněle až...

 

35 metrů za sekundu (125 kilometrů za hodinu). Uvedl to Český hydrometeorologický ústav, který kvůli tomu vydal výstrahu s nízkým stupněm nebezpečí platnou od dnešních 17:00 do středeční 23. hodiny.
    Na vítr si musejí lidé v těchto regionech dát pozor především v oblastech s nadmořskou výškou nad 500 metrů. Nad touto hranicí by nárazy větru mohly místy dosahovat 20 až 30 metrů za sekundu (72-108 kilometrů za hodinu), v nižších polohách by takto silně mělo foukat jen ojediněle.
    Jde o jižní vítr, díky němuž do Česka před zvlněnou studenou frontou proudí teplý vzduch. "Rychlost větru bude pravděpodobně vrcholit ve středu 5. listopadu kolem poledne nebo po poledni. Vítr výrazně zeslábne v noci na čtvrtek," uvedli meteorologové.
    Ti doporučují lidem, aby si jako prevenci možných škod zajistili okna a dveře a odstranili nebo upevnili volně uložené předměty. Měli by také zabezpečit například skleníky. Opatrně by si měli počínat řidiči, protože náhlý poryv větru může učinit auto neovladatelným. Turisté by se neměli vydávat zejména do hřebenových partií hor a měli by dbát pokynů Horské služby.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Olomoucký  

 » Kraje  » Moravskoslezský