Lihový boss Březina je zpět v přísnějším typu vazby, po dvou měsících - Olomoucký - Český Metropol

Olomoucký

Lihový boss Březina je zpět v přísnějším typu vazby, po dvou měsících

zdroj: archiv Metropolu

Olomouc | Zlínský podnikatel Radek Březina, údajný šéf lihové mafie, je zpět v přísnějším typu vazby. Umístěn tam byl po rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci, který vyhověl stížnosti státního zástupce. Březina...

 

tak zůstává omezen na svobodě nejen kvůli obavě z útěku, ale znovu i kvůli možnému ovlivňování svědků. Zpátky do přísnějšího typu vazby se však dostal až po dvou měsících, než se stížnost vyřídila. Žalobci přiznávají, že to mohlo přinést určité komplikace.
    "Umístěn byl už zpět do přísnějšího typu vazby, který obnáší například kontrolu korespondence či určitý režim návštěv," řekl dnes ČTK státní zástupce Miroslav Stoklásek. Připustil přitom, že doba, než se jeho stížnost vyřídila, mohla přinést určité komplikace. Zhruba dva měsíce se ho totiž podobná omezení netýkala. Teoreticky se tak mohl setkávat se svědky, čemuž chtěli žalobci zabránit. "Mohlo dojít ke komplikaci, ale to bych nerad spekuloval," podotkl Stoklásek.
    Podle státních zástupců je v tomto případě chyba v zákoně, neboť odvolání žalobců nemůže v tu chvíli až do vyřešení jejich stížnosti rozhodnutí soudu zabránit. Nemá totiž odkladný účinek. Na určitou dobu tak byl důvod vazby týkající se hrozby ovlivňování svědků v případě Radka Březiny zmařen.
    Soudce krajského soudu Březinovi obžalovanému kvůli daňovému úniku v souvislosti s nelegálním lihem zmírnil vazbu poté, co se rozhodl u soudu otevřeně vypovídat a svou vinu přiznal. Žalobce se zmírněním vazby však nesouhlasil, poukazoval hlavně na související trestní řízení, ve kterém bylo zaznamenáno rozsáhlé ovlivňování svědků a maření vyšetřování. Vyšetřování v tomto případě nebylo dosud skončeno.
    Údajný šéf lihové mafie Radek Březina se společně s bratrem Tomášem a Tomášem Pantlíkem zodpovídá od května před olomouckým soudem ze skrytých zásob nezdaněného lihu v utajených skladech v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí. Proces byl nyní přerušen. Soudce čeká na podání obžaloby v případě takzvané lihové mafie, která s tímto případem úzce souvisí. Skupina údajně připravila stát na daních o 6,7 miliardy korun, což je rekordní škoda. Žaloba by měla padnout v nejbližších dnech.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Olomoucký