Tomáš Březina obviněný v případu methanol se může dostat na svobodu, kauce je 15 milionů - Olomoucký - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Olomoucký

Tomáš Březina obviněný v případu methanol se může dostat na svobodu, kauce je 15 milionů

zdroj: archiv Metropolu

Olomouc | Bratr údajného lihového bosse Tomáš Březina se může z vazby dostat na svobodu na základě kauce ve výši 15 milionů korun. Výši peněžité záruky dnes navrhl olomoucký krajský soud. Proti propuštění...

 

z vazby není ani státní zástupce. Podle něj jsou vazební důvody oslabeny. Jedním z důvodů je to, že Tomáš Březina v souvisejícím trestním řízení s takzvanou lihovou mafií spolupracuje. Proces, ve kterém se u olomouckého soudu zodpovídá se svým bratrem Radkem a Tomášem Pantlíkem kvůli nelegálním zásobám lihu, dnes soud odročil na červenec.
    Tomáš Březina, jeden z nejbližších spolupracovníků svého bratra Radka Březiny, je dosud ve vazbě kvůli obavě z útěku. Jeho rodina dnes u soudu původně nabídla kauci ve výši sedm milionů korun; pět milionů korun chtěl složit jeho otec Vladimír, dva miliony jeho tchán. Podle soudu to však není dostatečné. "U obžalovaného nadále trvají důvody útěkové vazby. Je nadále ohrožen vysokou trestní sazbou. Na tom, že existují důvody vazby, se nic nezměnilo. Soud nepovažuje tyto záruky za dostatečné," uvedl dnes soudce Eduard Ondrášek.
    Podle něj se však na druhou stranu situace změnila v tom, že se Tomáš Březina rozhodl pomoci odkrýt činnost celé takzvané lihové mafie a spolupracuje i u zdejšího hlavního líčení. "Snaží se napomoci odkrytí trestné činnosti. Soud dospěl k závěru, že přijetí záruky 15 milionů korun je dostatečné. Nic nebrání tomu, aby na takovou záruku byl propuštěn. Soud je připraven záruku ve výši 15 milionů korun přijmout," doplnil soudce. V případě složení této kauce rozhodne o propuštění vazby v neveřejném jednání. Soud dnes zároveň zamítl žádost Březiny o zrušení zajištění části majetku.
    Státní zástupce Miroslav Stoklásek proti propuštění z vazby neprotestoval. Podle něj je jedním z důvodů hlavně to, že vystupuje jako spolupracující obviněný v souvisejícím trestním řízení. "Mám za to, že zejména tím jeho postavením, o které žádá u vyšetřované věci, jsou tyto vazební důvody významně oslabeny," řekl dnes ČTK žalobce Stoklásek.
    Olomoucký soud odkrývá případ ukrytých barelů nezdaněného lihu v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí. Daňový únik na nelegálním lihu byl vyčíslen dohromady téměř na půl miliardy korun. Soud dnes kauzu odročil na 7. až 11. července. "Vyslechnuti budou další svědci a přehrány budou také odposlechy," řekl ČTK soudce Ondrášek.
    Březinovi jsou stíháni i v souvisejícím trestním řízení, ve kterém je obviněno kvůli obchodování s nezdaněným lihem celkem 15 lidí. Podle žalobců takzvaná lihová mafie mohla na nezdaněném lihu ošidit stát nejméně o tři miliardy korun. Radek Březina navíc z vazby údajně nabídl policistovi desetimilionový úplatek a snažil se ovlivňovat svědky. Podplatit však chtěl také žalobce i soudce. Hrozí mu za to až 16 let vězení.
    U soudu zazněla i možnost, že po podání obžaloby by se mohly obě věci, které spolu úzce souvisí, spojit. Soudce Eduard Ondrášek v této souvislosti uvedl, že by se v takovém případě musel proces částečně znovu opakovat. 

 

Metanolová aféra si vyžádala téměř pět desítek životů

 

Výběr informací o takzvané metanolové aféře (Krajský soud ve Zlíně vynese 21. nebo 22. května rozsudek v hlavní větvi případu):
    - Aféra kolem ilegální výroby lihovin, které obsahují jedovatý metylalkohol, vypukla začátkem září 2012. První oběti na životech byly hlášeny na severu Moravy, 3. září zemřel v Havířově dvaašedesátiletý muž a otravě podlehla i jeho o tři roky mladší partnerka. Po otravách prokazatelně zemřelo 48 lidí, z toho devět loni. Poškozených je asi 140 (včetně zemřelých), mnozí z těch, kteří otravu přežili, jsou těžce zdravotně postižení, někteří oslepli. Pančovaný alkohol z ČR prokazatelně zabíjel i v Polsku, kde zemřeli tři lidé. Otravy metanolem se objevily i v posledních měsících, jejich spojení s kauzou ale není dosud potvrzeno.
    - Nejvíce mrtvých měl nelegálně vyráběný alkohol s metanolem na svědomí v Moravskoslezském kraji, dosud 23. V Olomouckém kraji, kde je počet zemřelých druhý nejvyšší, usmrtil osm lidí. Případy otrav metylalkoholem se potvrdily ve většině krajů, metanol zabíjel ve všech čtyřech moravských krajích, na Vysočině, v Jihočeském, Středočeském a Ústeckém kraji a v Praze. Metanolová kauza je tak co do počtu obětí druhou nejhorší katastrofou v dějinách samostatné České republiky. Více lidských životů - 50 - si vyžádaly jen ničivé povodně z roku 1997.
    - Otravy metanolem se v posledních letech objevily také v dalších evropských zemích. Například v září 2001 si podomácku vyrobená pálenka v estonském Pärnu a okolí vyžádala 68 obětí.
    - Vláda na vlnu úmrtí reagovala 12. září 2012 zákazem prodeje tvrdého alkoholu ve stáncích. Zákaz se týkal destilátů a tuzemáku s obsahem alkoholu od 30 procent. O dva dny později zakázalo ministerstvo zdravotnictví prodej lihovin s obsahem alkoholu od 20 procent na celém území ČR a 20. září ministr zdravotnictví dočasně zakázal vývoz alkoholu od 20 procent z ČR; vlastní opatření dočasně zavedly také Slovensko, Polsko nebo Rusko. Prohibice byla v ČR zmírněna koncem září 2012.
    - Výskyt otrav už na počátku snížily kontroly policie, celníků, hygieniků i potravinářských inspektorů, nezastavily je ale úplně. Podle zpráv z loňského podzimu se nepodařilo najít asi 2000 litrů z až 15.000 litrů nebezpečného alkoholu.
    - V reakci na aféru loni parlament schválil zákon o povinném značení lihu. Zákon mimo jiné snižuje objem nejvyššího povoleného balení a zavádí kauce nutné pro registraci obchodníků a výrobců lihovin. Přijal i novelu živnostenského zákona, která zavádí koncese pro prodejce lihu a lihovin.
    - Soudy už loni vynesly první rozsudky nad lidmi zapojenými do distribuce nebezpečných lihovin. V polovině srpna odsoudil ostravský soud dva překupníky s otráveným alkoholem z Karvinska, kteří zavinili smrt jednoho člověka a čtyřem dalším způsobili závažné zdravotní problémy, nepravomocně na osm let ve vězení. Letos v únoru pak soud ve Frýdku-Místku poslal na pět let do vězení muže, který namíchal jedovatý rum, po kterém zemřela mladá žena a její otec oslepl. Podmínkami či pokutami bylo potrestáno několik lidí v méně závažných případech.
    - Celkem bylo obviněno přes 70 lidí, většina z ohrožování zdraví závadnými potravinami.
    - V takzvané hlavní větvi kauzy je stíháno 31 lidí včetně hlavních původců a distributorů (současné líčení se týká deseti z nich). Státní zástupce na ně podal obžalobu 10. ledna, soud začal 3. března. Státní zástupce navrhl pro údajné míchače směsi Tomáše Křepelu a Rudolfa Fiana doživotní trest vězení za úmyslné obecné ohrožení. Mnohaleté tresty vězení hrozí i dalším osmi obžalovaným.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Olomoucký