Lihovou mafii odkryl u soudu další svědek, detailně popsal obchody - Olomoucký - Český Metropol

Olomoucký

Lihovou mafii odkryl u soudu další svědek, detailně popsal obchody

zdroj: sofiaglobe.com

Olomouc | Činnost lihové mafie dnes u olomouckého krajského soudu podrobně odkryl blízký spolupracovník Radka Březiny Lubomír Kaláč. Změnil tak svou původní výpověď. Soudu poskytl informace o...

 

ovlivňování svědků, okolnostech kolem budování ukrytých skladů i o samotných obchodech s nelegálním lihem. Po Tomáši Březinovi je to již druhý člověk, který se rozhodl spolupracovat a podrobně vypovídat. Proces týkající se nelegálních skladů s lihem pokračuje do pondělka.
    Na Kaláče byl napsán areál ve Stojčíně na Pelhřimovsku, kde našli policisté na konci roku 2012 přes milion litrů nezdaněného lihu. Byl to největší nelegální sklad alkoholu v české historii. Kaláč svou původní výpověď na policii u soudu dnes změnil. Tvrdil, že dostával tehdy pokyny, jak má vypovídat od Radovana Dalajky (bývalý šéf společnosti Morávia-Chem) a manželky Radka Březiny Stanislavy. I dnes uvedl, že má z Březiny strach. "Rozhodl jsem se vypovídat podle pravdy a využít statutu spolupracujícího obviněného," uvedl Kaláč, který je v souvisejícím trestním stíháním v takzvané lihové mafii obviněn. Soudce jej přitom upozorňoval, že může být i v tomto případě stíhán za to, že uváděl dosud nepravdivé informace.
    Kaláč podrobně popsal, že byl hlavním řidičem kamionů, které navážely do utajených skladů nelegální líh. S sebou prý vozil zhruba 50.000 korun na úplatky pro celníky. Sám se přitom na pokyn Radka Březiny staral o vybudování největšího nelegálního úložiště ve Stojčíně. "Líh jsme vozili z Morávia-Chem v nočních hodinách. Tuto taktiku určil Radek Březina. Souběžně se Stojčínem probíhal návoz ve Valašském Meziříčí. Poté následovaly návozy Duchcova a od roku 2008 areálu v bývalé sladovně v Olomouci, uvedl Kaláč. Podotkl, že bylo ve firmě veřejným tajemstvím, že se měl líh denaturovat, ale že se to neděje.
    Příkazy prý dostával od bratrů Březinových či od jednatele Morávia-Chem Radka Menšíka. Sháněl přitom i zákazníky, ke kterým nezdaněný líh putoval. Šlo prý o firmy v Česku i na Slovensku. Cena za litr nezdaněného lihu se prý pohybovala podle množství od 86 do 68 korun. Popřel přitom informace Tomáše Březiny, podle kterého měl prací u Radka Březiny získat majetek v hodnotě až deseti milionů korun.
    Radek Březina jeho výpověď dnes u soudu příliš komentovat nechtěl. Popřel přitom, že by měl mít Kaláč z něho strach. Březina se před olomouckým soudem společně se svým bratrem Tomášem a Tomášem Pantlíkem zodpovídá ze skrytých zásob nezdaněného lihu v Olomouci, Stojčíně a ve Valašském Meziříčí. Daňový únik byl vyčíslen téměř na půl miliardy korun. Případ však úzce souvisí i s dalším trestním stíháním, v němž je obviněno 15 lidí.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Olomoucký