Za vraždu novorozence půjde žena ze Šumperska na 17 let za mříže - Olomoucký - Český Metropol

Olomoucký

Za vraždu novorozence půjde žena ze Šumperska na 17 let za mříže

zdroj: archiv Metropolu

Olomouc | Za vraždu novorozence na Šumpersku potrestal olomoucký krajský soud ženu 17 lety vězení. Podle rozsudku dítě před rokem porodila do záchodové mísy ve svém bytě a v igelitové tašce jej hodila do...

 

potoka u domu, kde bydlela. Dítě se podle znalců udusilo. Podle soudu se jednoznačně prokázalo, že se chlapec narodil živý. Šestadvacetileté ženě původně hrozilo až 20 let nebo výjimečný trest. Případem se bude zabývat vrchní soud, obě strany se proti rozsudku odvolaly.
    "Trest nemohl být uložen u samé spodní hranice. Způsob likvidace dítěte je podle našeho názoru neskutečně krutý, to rozum nebere. Sama obžalovaná uvedla, že věděla o existenci babyboxů v jejím okolí. I kdyby dítě nechtěla, mohla to řešit různými jinými způsoby, ne tím, že jej usmrtí," uvedl soudce Vladimír Hendrych. Poukázal i na to, že sám otec dítě chtěl. "Byla to zbytečná smrt narozeného člověka," dodal soudce.
    Tragédie se stala loni v květnu v Novém Malíně na Šumpersku. Tašku s mrtvým dítětem našel v potoce místní člověk. Dívka podle obžaloby své těhotenství tajila, svému tehdejšímu příteli a otci dítěte i svému okolí tvrdila, že přibývá na váze kvůli potížím se štítnou žlázou. Podle žalobkyně jediné, co se nepodařilo zjistit, je motiv obžalované. "Jednání se obžalovaná dopustila po předchozím uvážení. Své těhotenství po celou dobu tajila, nepořídila si výbavu. Dítě se nehodilo do konceptu obžalované, ještě před porodem se rozhodla, že se jej zbaví," uvedla žalobkyně Michaela Šoková.
    Podle soudce Vladimíra Hendrycha však nejsou pro vraždu s rozmyslem důkazy a nelze ji tak odsoudit za to, že smrt dítěte plánovala. Jednoznačně se však prokázalo, že žena má smrt novorozence na svědomí. "Je dán přímý úmysl obžalované dítě usmrtit, odpovídá za úmrtí svého dítěte," podotkl soudce Hendrych.
    Žena, která studovala střední zdravotnickou školu, tvrdila, že těhotenství zaregistrovala až dva měsíce před porodem. Hájila se tím, že dítě se už narodilo mrtvé. I podle jejího obhájce Jiřího Staňka nejsou důkazy o tom, že by dívka vraždu plánovala. Potíže se štítnou žlázou si prý sama vsugerovala a skutečně tomu údajně věřila. "Úkony, zda dítě žije, prováděla ve zmatku. Dítě dala do tašky s přesvědčením, že je mrtvé," podotkl obhájce. Soudu navrhoval, aby ženu potrestal za usmrcení z nedbalosti.
    Podobné případy usmrcení novorozenců jsou v Olomouckém kraji výjimečné. Shodou okolností však jen několik dní po tragédii v Novém Malíně našli policisté v kraji dva mrtvé novorozence v lese u Paseky na Olomoucku. Při vyšetřování se zjistilo, že novorozená dvojčata se podle výsledků pitvy už narodila mrtvá. Matka tak za jejich smrt nebyla stíhána.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Olomoucký  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření