Ostravské dny začínají už zítra - Moravskoslezský - Český Metropol

Moravskoslezský

Ostravské dny začínají už zítra

zdroj: Silvia Marková

Ostrava | Metropole Moravskoslezského kraje bude od zítřka patřit příznivcům soudobé hudby z celého světa. Od 24. srpna až do 2. září bude moravskoslezská metropole patřit festivalu Ostravské dny, který je v...

 

mezinárodním kontextu zcela unikátním počinem a spoluvytváří historii moderní hudby 21. století. 
Festival odstartuje ve čtvrtek v prostoru Provozu Hlubina koncert s názvem Open Space, tedy vystoupení Ostravské bandy a mistra analogových projekcí Jana Kulky a elektronika Iana Mikysky ve skladbách mladých skladatelů Institutu Ostravské dny 2017. Večer převezme prostory kostela sv. Václava v centru Ostravy Nikolaus Schlierf z Berlína, virtuózní hráč na violu, aby v české premiéře uvedl Requiem Borise Guckelsbergera.
 
Mimořádnou událostí letošního ročníku je premiéra unikátního symfonického ansámblu ONO - Ostrava New Orchestra, který byl sestaven speciálně pro Ostravské dny. Ansámbl čítající 106 hudebníků z 21 zemí už několik dnů v Ostravě úspěšně zkouší pod vedením iniciátora celého projektu Petra Kotíka a dalších dirigentů.  Připravují spolu s již zavedenými opusy současné hudby desítky světových premiér, které zazní během desetidenního festivalu. Mnohé ze skladeb mají potenciál stát se trvalou součástí hudební historie. 
 
Dalším vrcholem festivalu bude česká premiéra opery skladatele Miroslava Srnky Make No Noise. Autor patří k elitě současné mezinárodní hudební scény, jeho opera Jižní pól, kterou napsal pro Bavorskou Staatsoper a v níž excelovali Rolando Villazón a Thomas Hampson, mu přinesla celosvětový ohlas. Sídlem orchestrů festivalu Ostravské dny 2017 se stane nově obří komplex Trojhalí Karolina a Staré koupelny Provozu Hlubina. Festival Ostravské dny se koná také v  kostele sv. Václava, v Cooltouru na Černé louce nebo na Janáčkově konzervatoři či v Divadle Antonína Dvořáka.

Zdroj: Silvia Marková

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Moravskoslezský