Obnova Libušína by měla začít za rok, na místě bude nová kasička - Moravskoslezský - Český Metropol

Moravskoslezský

Obnova Libušína by měla začít za rok, na místě bude nová kasička

zdroj: turistika.cz

Rožnov pod Radhoštěm | Obnova vyhořelé chaty Libušín na Pustevnách v Beskydech by měla začít za rok. Letos by měla být hotová projektová dokumentace a zahájena soutěž na dodavatele obnovy, za rok by se s...

 

ní mělo začít, hotovo by mělo být do konce roku 2017, řekl dnes novinářům Jindřich Ondruš, ředitel Valašského muzea v přírodě, které kulturní památku spravuje. Chatu podle návrhu slovenského architekta Dušana Jurkoviče, která na místě stojí od roku 1899, zasáhl loni v březnu velký požár.
    Muzeum hned po požáru začalo organizovat záchranu památky, která patřila k symbolům Pusteven. Konala se řada benefičních akcí, lidé stále posílají peníze na konto sbírky na obnovu Libušína, dosud se na něm sešlo téměř 8,5 milionu korun. V regionu i po celé republice byly rozmístěny také kasičky, kam lidé mohli přispívat. Kasičku umístěnou přímo na Pustevnách přitom loni jednou někdo vykradl a podruhé ukradl celou. Prvního zloděje policie dopadla, muž sebral několik tisíc korun. Muzeum se po krádežích rozhodlo kasičku na Pustevnách již neumísťovat.
    Před letošní hlavní sezonou ji však na místo instaluje znovu. "Domluvili jsme se s firmou, která dělá zabezpečení našich objektů, že nám dodá kasičku, která bude mít nadstandardní zabezpečení. Pojišťovna nám také obsah kasičky pojistí. Chceme, aby nebyla ohrožena důvěryhodnost sbírky," řekl Ondruš. Kasička bude instalovaná zřejmě příští týden na hotelu Maměnka, který stojí těsně u vyhořelého Libušína.
    Policejní vyšetřování ještě nebylo ukončeno, podle hasičů požár způsobila chyba při dřívější rekonstrukci kamen a komínu. Podle Ondruše ještě neskončilo ani jednání s pojišťovnou. Pojistka by měla pokrýt většinu nákladů na obnovu Libušína, který sloužil jako restaurace. Náklady se odhadují na 73 milionů korun, další peníze jsou třeba na projekty a další výdaje.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Moravskoslezský