Ropné laguny v Ostravě by měly být zlikvidovány do roku 2022 - Moravskoslezský - Český Metropol

Moravskoslezský

Ropné laguny v Ostravě by měly být zlikvidovány do roku 2022

zdroj: archiv Metropolu

Ostrava | Sanace ropných lagun po bývalé chemičce Ostramo v Ostravě by měla skončit v roce 2022. Nejhorší část lagun, tedy zapáchající kaly, by mohla být odtěžena do konce roku 2016. Na tiskové konferenci...

 

v Karviné to dnes řekli ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) a ředitel státního podniku Diamo Tomáš Rychtařík.
    Laguny jsou jednou z největších ekologických zátěží v Česku a jejich čištění provázejí neustálé problémy. Termín jejich vyčištění se stále posouvá. Vytěženo bylo už zhruba 200.000 tun kalů, jenže se ukázalo, že v lagunách jsou další desítky tisíc tun odpadu, se kterými se původně nepočítalo. Obyvatelé v okolí obtěžují kaly zejména zápachem.
    Ředitel podniku Diamo, jenž má na starosti správu lagun a jejich sanaci, řekl, že v současné době vrcholí soutěž na dodavatele, který kaly odstraní. "Předpokládám, že do konce března bude vypsána poslední část soutěže, která už se týká posledních pěti firem, s kterýma byla podepsána rámcová smlouva," řekl Rychtařík s tím, že už se bude soutěžit jen cena zakázky. Podpis smlouvy s vítěznou firmou předpokládá letos v listopadu. Jakmile vítěz získá patřičná povolení, odstranění kalů podle Rychtaříka nemůže přesáhnout tři čtvrtě roku.
    "Co nejvíc vadí, jsou ty nadbilanční kaly. Jestliže v listopadu bude vysoutěžena ta firma, pak je reálná naděje, že to, co nejvíc lidi bolí, by mohlo skončit někdy koncem roku 2016," řekl ministr Mládek.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Více  » Ekologie  

 » Kraje  » Moravskoslezský