Falešný šlechtic si za podvody v hodnotě 92 milionů odsedí 10 let - Moravskoslezský - Český Metropol

Moravskoslezský

Falešný šlechtic si za podvody v hodnotě 92 milionů odsedí 10 let

zdroj: archiv Metropolu

Ostrava | Krajský soud v Ostravě dnes poslal za podvod na deset let do vězení Karla Šimka z Frýdku-Místku. Muž o sobě tvrdil, že je šlechtic, a od stovek lidí z celé země podle rozsudku vylákal pod příslibem...

 

výhodné investice nebo zprostředkování půjček přibližně 92 milionů korun. Soud se vlekl tři roky. Rozsudek má 66 stran a během dnešního dne jej soudce nestihl celý přečíst. Vyhlašování proto bude pokračovat ve čtvrtek.
    Podle obžaloby Šimko podvedl zájemce, kteří chtěli investovat v jeho společnosti Astra Invest Limited. Sliboval jim zhodnocení vkladů až o 200 procent, přičemž od nich v letech 2008 až 2010 přebíral částky do sedmi milionů. Soudce řekl, že investice nejprve Šimko nabízel sám, později prostřednictvím dalších lidí.
    Šimko podvedeným ukazoval diamanty a zlaté mince, přičemž tvrdil, že je vlastníkem zlatého pokladu. Také tvrdil, že jeho společnosti patří například zlatý důl, nájemní byty v Londýně a že je správcem majetku řady bohatých lidí z celého světa. Podle kriminalistů ale muž mince a drahé kameny koupil až za vklady prvních investorů.
    Někteří poškození mu svěřili celoživotní úspory. Někteří investoři přivedli i příbuzné, a o úspory tak přišly celé rodiny. Někteří z poškozených přitom obžalovanému stále věří a jsou přesvědčeni, že kdyby byl na svobodě, všechno by zaplatil.
    "Obžalovaný byl zároveň uznán vinným i tím, že vylákal od celé řady poškozených zálohy na zprostředkování půjček, které nakonec nezprostředkoval," řekl mluvčí soudu Dalibor Zecha.
    Sám Šimko před soudem tvrdil, že i on je obětí a že za vše může jeho společník, který ho prý připravil o desítky milionů korun. Prohlašoval, že svým závazkům je připraven dostát. O přestávce během dnešního vyhlašování řekl, že se proti rozsudku odvolá.
    Soudce ale řekl, že v době, kdy od poškozených lákal peníze, už obžalovaný měl devítimilionové dluhy u finančního úřadu. Šimko investorům neřekl ani další věci. "Zamlčel, že společnost Astra Invest nevyvíjí žádnou činnost, z jejíhož výnosu by byl schopen zajistit přislíbené zhodnocení vkladů, že společnost Astra Invest Limited ani on sám nemá žádné jiné zdroje příjmů než právě přijaté vklady a fakticky nijak nepodniká," uvádí rozsudek.
    Podle něj peníze, které od investorů Šimko získal, utrácel především pro vlastní spotřebu. Rozdával dárky, jezdil na neúčelné zahraniční cesty, a jak řekl soudce, získané peníze hojně využíval k vlastní prezentaci. Podle rozsudku přitom Šimko musel vědět, že peníze nedokáže vrátit. Po zatčení kriminalisté zajistili věci majetek jeho společností v hodnotě okolo 15 milionů korun, včetně například zlaté cihly nebo drahých kamenů.
    Podle policie se Šimkovi podařilo podvést tolik lidí i díky charismatu a suverénnímu vystupování. Suverénně se projevoval i dnes, k soudu přišel v bílém obleku, bílých botách, s bílým kloboukem a zlatým perem. Šimko po zatčení strávil tři roky ve vazbě, kde nějaký čas držel i hladovku, teď je na svobodě. Jeho závěrečná řeč loni v prosinci trvala čtyři dny.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Moravskoslezský