V OKD skončí zhruba 1600 zaměstnanců, polovina je externích - Moravskoslezský - Český Metropol

Moravskoslezský

V OKD skončí zhruba 1600 zaměstnanců, polovina je externích

zdroj: archiv Metropolu

Ostrava | V těžební společnosti OKD letos skončí zhruba 1600 lidí. Tři stovky zaměstnanců firma propustí ke konci dubna a dalších přibližně 500 jich odejde během roku přirozenou cestou, tedy například do...

 

důchodu, jiného zaměstnání nebo ze zdravotních důvodů. Přes 800 lidí bude muset postupně odejít z externích dodavatelských firem společnosti. Po dnešním jednání moravskoslezské tripartity to ČTK řekl mluvčí OKD Marek Síbrt.
    Zaměstnanci, kteří budou propuštěni z organizačních důvodů, dostanou odstupné ve výši šesti měsíčních platů. Podle Síbrta půjde o pracovníky napříč všemi doly i profesemi.
    Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl, že odbory chtějí, aby se snižování stavu týkalo hlavně zaměstnanců z ciziny. Zaměstnávají je zejména dodavatelské firmy. "My jsme chtěli, aby se snižování stavů odehrávalo v oblasti dodavatelů, takže nám bylo přislíbeno, že letos přes 820 lidí skončí jako dodavatelé," řekl Pytlík.
    Ne všichni zaměstnanci externích firem jsou ale cizinci. "Máme firmy jako VOKD, kde jsou sami naši občané, další firmy, které jsou míchané Čechy, Slováky, Poláky, takže zase to zatíží tu nezaměstnanost a ty problémy v našem kraji," řekl odborový předák.
    OKD má nyní zhruba 11.000 vlastních zaměstnanců, dalších 3000 lidí zaměstnávají dodavatelské firmy. Moravskoslezský kraj patří k regionům s nejvyšší nezaměstnanosti v zemi, na konci ledna tam bylo bez práce přes 85.000 lidí a podíl nezaměstnaných činil deset procent.
    Přirozené odchody se podle Pytlíka nedají ovlivnit. Jde o směs lidí, kteří nemohou dál pokračovat například po úrazu nebo kvůli chorobám z povolání. Odbory hodlají hájit hlavně zaměstnance, kteří by měli odejít z organizačních důvodů. "Tam k tomu chceme výrazně přistoupit. To znamená, že s kým se dohodnou, že chce odejít, ať odejde. Ale ostatní, pokud neprokážou nějaké závažné důvody v pracovní morálce, tak není důvod je propouštět, dokud tady jsou Poláci," řekl Pytlík.
    Mluvčí vládního zmocněnce Jana Dronská uvedla, že tripartita se na dnešním zasedání dohodla, že o pomoc při řešení dopadů situace v OKD a útlumu těžby požádá vládu. Zástupci krajské tripartity chtějí další kroky projednat v nejbližším možném termínu s premiérem.
    "Jsem rád, že vedení OKD k tomu přistupuje zodpovědně a chce udržet těžbu uhlí v následujících třech letech kolem sedmi milionů tun ročně. To nám dává určitý prostor připravit se na útlum těžby," řekl předseda tripartity, vládní zmocněnec pro Moravskoslezský a Ústecký kraj Jiří Cienciala.
    Výkonný ředitel OKD Dale Ekmark uvedl, že situace na světových trzích s černým uhlím zůstává špatná a podle odhadů se nedá v nejbližším období očekávat, že by ceny uhlí výrazněji vzrostly. "Proto bude společnost OKD pokračovat v roce 2015 v komplexní transformaci, která začala v polovině roku 2013 a jejímž hlavním cílem je snížit jednotkové náklady na vytěženou tunu uhlí," uvedl Ekmark. Bude podle něj nutné dále zvýšit produktivitu práce, a to ze zhruba 600 tun na zaměstnance na 800 tun na zaměstnance.
    Evropská komise schválila České republice uvolnění veřejných peněz na zmírnění sociálních dopadů uzavření Dolu Paskov. Jeho uzavření je jedním z úsporných opatření, které chce těžební firma dělat. Vláda se loni v červnu s majitelem dohodla, že těžba ve ztrátovém dole poběží do konce roku 2017 a kabinet zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků.
    OKD je jediným producentem černého uhlí v zemi. Je dceřinou firmou společnosti New World Resources (NWR), která patří z 50,5 procenta skupině CERCL Mining. V této skupině, která se dříve jmenovala BXR Mining, má poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala. Ve firmě NWR drží zbylé podíly institucionální investoři a drobní akcionáři.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Moravskoslezský