Vítězné ANO v Ostravě nebude už s ČSSD jednat o případné koalici - Moravskoslezský - Český Metropol

Moravskoslezský

Vítězné ANO v Ostravě nebude už s ČSSD jednat o případné koalici

zdroj: archiv Metropolu

Ostrava | V Ostravě končí šance na možnou koaliční spolupráci mezi vítězným hnutím ANO a ČSSD. Pracuje se na vzniku čtyřkoalice ANO, hnutí Ostravak, lidovců a ODS. ČTK to dnes řekl lídr ANO Tomáš...

 

Macura. Lídr ČSSD Lumír Palyza ale naznačil, že pro sociální demokraty tímto koaliční vyjednávání nekončí.
    "ČSSD nás nepřesvědčila, že svou avizovanou sebereflexi myslí vážně. Zejména neprovedla žádné personální změny, které by přinesly očištění strany od osob spojených s korupčními kauzami v Ostravě. Tím pro nás přestává být ČSSD důvěryhodným partnerem pro naplnění našich hlavních programových priorit, mezi které především patří boj proti korupci a transparentní nakládání s veřejnými prostředky," uvedl Macura.
    ČSSD totiž na své kandidátce měla dva městské radní Palyzu a Simonu Piperkovou, kteří byli před volbami spojováni s kauzou lobbisty Martina Dědice obviněného z manipulace se zakázkami dopravního podniku a městské nemocnice v Ostravě. Jeho firma prý na úplatcích získala 30 milionů korun. Na veřejnost se dostaly informace o četném telefonickém kontaktu Palyzy i Piperkové s Dědicem. Oba od počátku pochybení odmítají.
    "Jedinou možnou alternativou pro nás nyní je spojení s hnutím Ostravak a s některou z dalších demokratických stran. Z toho důvodu máme předběžnou dohodu o čtyřkoalici mezi hnutím ANO, Ostravakem, KDU-ČSL a ODS. Na této dohodě budeme dále pracovat," uvedl Macura.
    Palyza ČTK řekl, že o ukončení možné spolupráce ho Macura informoval prostřednictvím SMS zprávy. "Beru tuto informaci na vědomí a budu s tím seznamovat členy klubu zastupitelů. Samozřejmě požadavky na sebereflexi v představách hnutí ANO musíme jednoznačně odmítnout. My jsme suverénní strana. Strana, která má 1100 členů, si od strany, která má 35 členů, těžko bude nechávat říkat, jak má vypadat sebereflexe a kdo na kandidátce má být," podotkl Palyza. Pro ČSSD tím vyjednávání o koalici nekončí, minimálně početně jsou totiž možné i varianty, které by obcházely vítězné hnutí ANO - například koalice ČSSD, Ostravaka, ODS a lidovců.
    "My jsme od samého počátku říkali, že nebudeme sedět se založenýma rukama. Bavíme se se všemi partnery. Pobavím se s ostatními kolegy v klubu a ve vyjednávacím týmu, jakým směrem povedeme dál to jednání a budeme chtít s partnery, kteří jsou v zastupitelstvu, o tom hovořit," řekl Palyza. Sociální demokraté se na vedení města podíleli předchozí tři volební období.
    V pětapadesátičlenné zastupitelstvu získalo ANO 15 mandátů, ČSSD 12 a Ostravak deset, stejně jako komunisté. Po čtyřech křeslech mají lidovci a ODS.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Kraje  » Moravskoslezský